Papež: Řešení uprchlické krize vyžaduje spolupráci všech

Řecko a další země v první linii poskytují velkorysou pomoc uprchlíkům. Řešení vyžaduje společnou odpověď všech zemí a rovnoměrné rozdělení břemena. Prohlásil to papež František během nedělní modlitby Anděl Páně.
Publikováno: 29. 2. 2016 14:57

Vatikán: „V mé modlitbě a zajisté i v té vaší je neustále místo pro drama uprchlíků, kteří utíkají před válkou a dalšími nelidskými situacemi. Zvláště Řecko a další země, které jsou první na řadě, jim poskytují velkorysou pomoc, která vyžaduje spolupráci všech národů. Jednomyslná odpověď může být účinná a rovnoměrně rozdělovat tato břemena,“ řekl papež. Ten také zdůraznil nutnost bezvýhradného úsilí o vyjednávání.

František ocenil příměří v Sýrii a vyzval k modlitbě, aby „tento oddech přinesl úlevu trpícímu obyvatelstvu, usnadnil přístup nezbytné humanitární pomoci a otevřel cestu k dialogu a touženému pokoji“.

OSN: Za poslední měsíce utonulo ve východním Středomoří 340 dětí

Výzva přichází devět dní po společném prohlášení tří organizací, která poukazuje na četná dětská utonutí ve východním Středomoří a vyzývá k zajištění bezpečnosti. Od září loňského roku se v oblasti utopilo 340 dětí, což znamená dvě děti každý den. Děti představují 36% těch, kdo utíkají z Turecka do Řecka, píše se ve zprávě, pod kterou je podepsaný UNICEF, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Během prvních šesti týdnů letošního roku utonulo v Egejském moři 410 lidí z celkových 80.000, kteří tudy procházeli. Oproti loňskému roku se jedná o nárůst obětí o 3500 %.

„Nemůžeme se odvrátit od tragédie ztráty tolika nevinných životů – nebo selhat v nabízení adekvátní odpovědi na nebezpečí, jimž čelí tolik jiných dětí,“ prohlásil výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake. „V tuto chvíli můžeme nemít kapacitu ukončit zoufalství, jež nutí tolik lidí k pokusu překonat moře, avšak státy mohou a musí spolupracovat v úsilí o větší bezpečnost na těchto cestách. Nikdo by neposadil dítě na loďku, pokud by existovala bezpečnější alternativa,“ dodal.

Podle generálního ředitele OIM Williama Lacy Swinga vyžaduje současná humanitární katastrofa nasazení celého světa, podobně jako tomu bylo po zemětřesení na Haiti v roce 2010 nebo tsunami v Asii v roce 2004.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, UNHCR; foto: CAFOD Photo Library CC BY-NC-ND)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020