Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež: Řešení uprchlické krize vyžaduje spolupráci všech

Datum publikace29. 2. 2016, 13.57
TiskTisk

Řecko a další země v první linii poskytují velkorysou pomoc uprchlíkům. Řešení vyžaduje společnou odpověď všech zemí a rovnoměrné rozdělení břemena. Prohlásil to papež František během nedělní modlitby Anděl Páně.

Vatikán: „V mé modlitbě a zajisté i v té vaší je neustále místo pro drama uprchlíků, kteří utíkají před válkou a dalšími nelidskými situacemi. Zvláště Řecko a další země, které jsou první na řadě, jim poskytují velkorysou pomoc, která vyžaduje spolupráci všech národů. Jednomyslná odpověď může být účinná a rovnoměrně rozdělovat tato břemena,“ řekl papež. Ten také zdůraznil nutnost bezvýhradného úsilí o vyjednávání.

František ocenil příměří v Sýrii a vyzval k modlitbě, aby „tento oddech přinesl úlevu trpícímu obyvatelstvu, usnadnil přístup nezbytné humanitární pomoci a otevřel cestu k dialogu a touženému pokoji“.

OSN: Za poslední měsíce utonulo ve východním Středomoří 340 dětí

Výzva přichází devět dní po společném prohlášení tří organizací, která poukazuje na četná dětská utonutí ve východním Středomoří a vyzývá k zajištění bezpečnosti. Od září loňského roku se v oblasti utopilo 340 dětí, což znamená dvě děti každý den. Děti představují 36% těch, kdo utíkají z Turecka do Řecka, píše se ve zprávě, pod kterou je podepsaný UNICEF, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Během prvních šesti týdnů letošního roku utonulo v Egejském moři 410 lidí z celkových 80.000, kteří tudy procházeli. Oproti loňskému roku se jedná o nárůst obětí o 3500 %.

„Nemůžeme se odvrátit od tragédie ztráty tolika nevinných životů – nebo selhat v nabízení adekvátní odpovědi na nebezpečí, jimž čelí tolik jiných dětí,“ prohlásil výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake. „V tuto chvíli můžeme nemít kapacitu ukončit zoufalství, jež nutí tolik lidí k pokusu překonat moře, avšak státy mohou a musí spolupracovat v úsilí o větší bezpečnost na těchto cestách. Nikdo by neposadil dítě na loďku, pokud by existovala bezpečnější alternativa,“ dodal.

Podle generálního ředitele OIM Williama Lacy Swinga vyžaduje současná humanitární katastrofa nasazení celého světa, podobně jako tomu bylo po zemětřesení na Haiti v roce 2010 nebo tsunami v Asii v roce 2004.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, UNHCR; foto: CAFOD Photo Library CC BY-NC-ND)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou