Papež: Řešení uprchlické krize vyžaduje spolupráci všech

Řecko a další země v první linii poskytují velkorysou pomoc uprchlíkům. Řešení vyžaduje společnou odpověď všech zemí a rovnoměrné rozdělení břemena. Prohlásil to papež František během nedělní modlitby Anděl Páně.
Publikováno: 29. 2. 2016 13:57

Vatikán: „V mé modlitbě a zajisté i v té vaší je neustále místo pro drama uprchlíků, kteří utíkají před válkou a dalšími nelidskými situacemi. Zvláště Řecko a další země, které jsou první na řadě, jim poskytují velkorysou pomoc, která vyžaduje spolupráci všech národů. Jednomyslná odpověď může být účinná a rovnoměrně rozdělovat tato břemena,“ řekl papež. Ten také zdůraznil nutnost bezvýhradného úsilí o vyjednávání.

František ocenil příměří v Sýrii a vyzval k modlitbě, aby „tento oddech přinesl úlevu trpícímu obyvatelstvu, usnadnil přístup nezbytné humanitární pomoci a otevřel cestu k dialogu a touženému pokoji“.

OSN: Za poslední měsíce utonulo ve východním Středomoří 340 dětí

Výzva přichází devět dní po společném prohlášení tří organizací, která poukazuje na četná dětská utonutí ve východním Středomoří a vyzývá k zajištění bezpečnosti. Od září loňského roku se v oblasti utopilo 340 dětí, což znamená dvě děti každý den. Děti představují 36% těch, kdo utíkají z Turecka do Řecka, píše se ve zprávě, pod kterou je podepsaný UNICEF, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Během prvních šesti týdnů letošního roku utonulo v Egejském moři 410 lidí z celkových 80.000, kteří tudy procházeli. Oproti loňskému roku se jedná o nárůst obětí o 3500 %.

„Nemůžeme se odvrátit od tragédie ztráty tolika nevinných životů – nebo selhat v nabízení adekvátní odpovědi na nebezpečí, jimž čelí tolik jiných dětí,“ prohlásil výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake. „V tuto chvíli můžeme nemít kapacitu ukončit zoufalství, jež nutí tolik lidí k pokusu překonat moře, avšak státy mohou a musí spolupracovat v úsilí o větší bezpečnost na těchto cestách. Nikdo by neposadil dítě na loďku, pokud by existovala bezpečnější alternativa,“ dodal.

Podle generálního ředitele OIM Williama Lacy Swinga vyžaduje současná humanitární katastrofa nasazení celého světa, podobně jako tomu bylo po zemětřesení na Haiti v roce 2010 nebo tsunami v Asii v roce 2004.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, UNHCR; foto: CAFOD Photo Library CC BY-NC-ND)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021