Biskup Malý se setkal se zástupcem Jezídů

Ve středu 2. března 2016 přijal biskup Václav Malý v Arcibiskupském paláci v Praze Baba Sheikh Hadího, který je mluvčím nejvyšší náboženské autority Jezídů Baba Sheikh Keta. Mluvčí navštívil biskupa Malého v doprovodu iráckého velvyslance Walid Hamed Shiltagh a informoval ho o situaci Jezídů v oblastech okupovaných tzv. Islámským státem.
Publikováno: 2. 3. 2016 15:38

„Hovořili jsme o svízelné situaci Jezídů v Iráku. Z celkového počtu 560 tisíc je jich 400 tisíc v utečeneckých táborech a 15 % odešlo do zahraničí. Okolo 3.000 žen zůstává v zajetí násilníků Daeš (tzv. Islámského státu) a 2.200 žen, které se podařilo osvobodit, trpí posttraumatickým šokem. Většina z nich byla znásilněna a jsou těhotné. Slíbil jsem morální podporu a podíl na větší informovanosti o této mírumilovné náboženské komunitě v Iráku,“ řekl po schůzce biskup Malý.

Jezídi v poslední době čelí v Iráku brutalitě Islámského státu. V roce 2014 při tažení tzv. Islámského státu např. mnoho uprchlíků z jejich řad zemřelo v horách v okolí Sindžáru na severu Iráku. Zástupce Jezídů přijal v loňském roce také papež František. Delegaci tvořenou nejvyššími světskými a duchovními autoritami, Mir Tahsin Saidem a Baba Sheikhem Keto, ubezpečil o přátelském vztahu mezi křesťany a Jezídy a o své solidaritě a další podpoře.

Největší skupina Jezídů žije v severním Iráku poblíž Mosulu, odkud část v roce 2014 uprchla před islamisty do Sýrie. Významné komunity žijí i v Sýrii, Turecku, Gruzii a Arménii, v Evropě jich je nejvíc v Německu. Etnicky jsou to Kurdové, sami se ale pokládají za zcela svébytný národ. Ačkoli se víra Jezídů skládá z mnoha prvků ostatních náboženství, byli v dějinách často utlačováni a pronásledováni. Stovky let byli napadáni především muslimy.

(apha.cz; foto: Jan Dlabač / AP)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020