Biskup Malý se setkal se zástupcem Jezídů

Ve středu 2. března 2016 přijal biskup Václav Malý v Arcibiskupském paláci v Praze Baba Sheikh Hadího, který je mluvčím nejvyšší náboženské autority Jezídů Baba Sheikh Keta. Mluvčí navštívil biskupa Malého v doprovodu iráckého velvyslance Walid Hamed Shiltagh a informoval ho o situaci Jezídů v oblastech okupovaných tzv. Islámským státem.
Publikováno: 2. 3. 2016 14:38

„Hovořili jsme o svízelné situaci Jezídů v Iráku. Z celkového počtu 560 tisíc je jich 400 tisíc v utečeneckých táborech a 15 % odešlo do zahraničí. Okolo 3.000 žen zůstává v zajetí násilníků Daeš (tzv. Islámského státu) a 2.200 žen, které se podařilo osvobodit, trpí posttraumatickým šokem. Většina z nich byla znásilněna a jsou těhotné. Slíbil jsem morální podporu a podíl na větší informovanosti o této mírumilovné náboženské komunitě v Iráku,“ řekl po schůzce biskup Malý.

Jezídi v poslední době čelí v Iráku brutalitě Islámského státu. V roce 2014 při tažení tzv. Islámského státu např. mnoho uprchlíků z jejich řad zemřelo v horách v okolí Sindžáru na severu Iráku. Zástupce Jezídů přijal v loňském roce také papež František. Delegaci tvořenou nejvyššími světskými a duchovními autoritami, Mir Tahsin Saidem a Baba Sheikhem Keto, ubezpečil o přátelském vztahu mezi křesťany a Jezídy a o své solidaritě a další podpoře.

Největší skupina Jezídů žije v severním Iráku poblíž Mosulu, odkud část v roce 2014 uprchla před islamisty do Sýrie. Významné komunity žijí i v Sýrii, Turecku, Gruzii a Arménii, v Evropě jich je nejvíc v Německu. Etnicky jsou to Kurdové, sami se ale pokládají za zcela svébytný národ. Ačkoli se víra Jezídů skládá z mnoha prvků ostatních náboženství, byli v dějinách často utlačováni a pronásledováni. Stovky let byli napadáni především muslimy.

(apha.cz; foto: Jan Dlabač / AP)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021