Madona z Veveří se vrátila na Moravu

Dnes po 13. hodině byla desková gotická malba Madona z Veveří ve speciálním voze s policejním doprovodem dopravena do brněnského Diecézního muzea. Dalších 24 hodin zůstane obraz uložen v přepravní bedně, aby mohla proběhnout aklimatizace v novém prostředí. Veřejnosti bude obraz přístupný od 16. března.
Publikováno: 7. 3. 2016 15:12

Brno: Dnešní termín předání obrazu byl domluven na jednání mezi zástupci Římskokatolické farností Veverská Bítýška a Národní galerie 24. března 2016.

Obraz Madony z Veveří není pouze významnou uměleckou památkou, ale pro věřící je především významným symbolem víry, k němuž se desítky generací věřících nejen z Brněnska za uplynulá staletí modlily a obracely s důvěrou o pomoc a útěchu.

Martin Motyčka, ředitel Diecézního muzea:

„Diecézní muzeum v Brně je nyní připraveno zahájit instalaci Madony z Veveří. Po příjezdu se bude obraz v plně zabezpečeném prostoru v uzavřené dvojité přepravní bedně aklimatizovat. Klimatické podmínky v Národní galerii a u nás jsou velmi podobné, proto bude dostačujících 24 následujících hodin. Po zítřejším otevření přepravního boxu bude obraz dokumentován. Na řadu přijde také krátké studium deskové malby Madony z Veveří  odborníky z řad brněnské odborné veřejnosti. Následně bude obraz pod dohledem zúčastněných restaurátorů, akademického malíře Mário Krále a akademické malířky Renaty Bartoňové, instalován do připravené klimatizované bezpečnostní vitríny.

Předpokládám, že po dokončení přípravy stálé expozice Vita Christi budou moci první návštěvníci zhlédnout gotický deskový obraz Madony z Veveří v Diecézním muzeu od 16. března tohoto roku. Poté bude z důvodu očekávaného zvýšení zájmu Diecézní muzeum mimořádně otevřeno každý den až do 25. března. Otevírací doba je 10-17 hodin, na Velký pátek 25. března pouze do 14:30 hodin. Po Velikonocích budou moci zájemci navštívit stálou expozici od 29. března, přičemž až do konce měsíce dubna bude otevřeno opět každý den, tedy včetně všech víkendových dní. Vstupné zůstává stejné jako doposud - 60,- Kč plné a 40,- Kč snížené. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Rodinám s dětmi je poskytována sleva.

Pro sběratele turistických známek je připravena speciální edice turistické známky s vyobrazením Madony z Veveří, která je k dostání pouze na pokladně Diecézního muzea.“ 

P. Marek Hlávka, farář z Veverské Bítýšky:

Mám velkou radost z toho, že obraz Madony z Veveří se po osmdesáti letech vrací do regionu, pro který byl vytvořen a kde se téměř šest století nacházel. Pro farnost ve Veverské Bítýšce obraz vždy hodně znamenal. Jak ale víme, v širším kontextu bylo toto dílo zapomenuto a znovu objeveno prof. Dostálem v první polovině 20. století. Moc bych si přál, aby obraz Madony z Veveří nebyl již nikdy zapomenut. A pro ty, kdo se na něj přijdou podívat, aby byl inspirací v životě a připomenutím, že i dnes platí myšlenky a hodnoty zachycené na obraze.

Mám radost z toho, že obraz bude umístěn v Diecézním muzeu v  expozici Vita Christi, kde, jak doufám, si k tomuto skvostu najdou cestu nejen lidé věřící nebo milovníci výtvarného umění, ale i obyčejní lidé, kteří se budou chtít potěšit pohledem na krásné dílo.

Na obraz  se těší také zástupci Římskokatolické farnosti Veverská Bítýška, mezi nimi i pan Pavel Riedl a paní Magdalena Balabánová roz. Riedlová, děti pana Aloise Riedla, který byl v roce 1946 předseda Kostelního konkurenčního výboru farnosti Veverská Bítýška a velmi se zasazoval o vyjasnění majetkových práv ke kapli a obrazu Madony z Veveří."

„Obraz Madony z Veveří je pro bítýšské farníky srdeční záležitostí. Naše generace znala již jenom kopii akademického malíře Vladimíra Terše. Věděli jsme z tatínkova vyprávění, že originál je v Praze, kam byl převezen před válkou a již tam zůstal. Jsme rádi, že se obraz vrací blíž k nám,“ říká Magdalena Balabánová.

„Ze vzpomínek našich příbuzných víme, že obraz visíval nad hlavním oltářem, před obrazem se konaly děkovné nebo prosebné pobožnosti a o pouti v srpnu každého roku se kaple naplnila poutníky z širokého okolí,“ doplňuje Pavel Riedl

Po zpřístupnění expozice –  nově s obrazem Madony z Veveří – dne 16. března budou patřit k prvním návštěvníkům žáci ze ZŠ Veverská Bítýška.

Autor článku:
Martina Jandlová

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019