Papež František zahájil duchovní cvičení

Datum publikace7. 3. 2016, 14.25

V neděli večer zahájil papež František společně s členy římské kurie exercicie, které potrvají do pátku 11. března. Stejně jako v uplynulých letech probíhají duchovní cvičení mimo Řím.

Ariccia: Autobus s papežem a členy římské kurie odjel z Říma v nedělních odpoledních hodinách, prvním bodem programu v Domě Božského Mistra v italské Ariccie byla eucharistická adorace.

Duchovní cvičení vede P. Ermes Ronchi z Řádu služebníků Mariiných (servité). Tématem týdne je věta „Holé otázky evangelia počínaje od evangelia svatého Jana, kde čteme: Ježíš se ohlédl, a když viděl, že ho následují, řekl jim: Koho hledáte?“ Denně nabídne P. Ronchi dvě přednášky inspirované verši z Bible.

Jak uvádí server Il Sismografo, když papež František požádal P. Ronchiho o vedení exercicií, přišla knězi na mysl vzpomínka na vlastní primici. „Zeptal jsem se tehdy svého táty: Jak mám kázat lidem z mé země?“ vzpomínal P. Ronchi. „A on mi odpověděl ve furlánském jazyce: Pocjis e che si tocjin - málo slov, ale aby byla prostá a konkrétní. Pochopil jsem tehdy, že slovo se musí ‚vtělit‘, aby bylo možné se jej dotknout, aby zasáhlo. Předsevzal jsem si: Nikdy neříkej nic, co tobě samému předtím nezpůsobilo utrpení nebo radost, jinak to nebude ‚vtělené‘ a nedotkne se nikoho.“

Dalšími kritérii přednášek při exerciciích jsou podle P. Ronchiho jednoduchost, krása a pozitivnost: „Jednoduchost, tedy neplodit velké teoretické myšlenky, nýbrž umožnit druhým pochopit, že jsme ponořeni do moře lásky a neuvědomujeme si to. Třetí věcí je krása. Krása je pro mě Boží jméno. A čtvrtá věc je pozitivnost: být vždy pozitivní, stále tvůrčí v naději. Evangelium je pozitivní, stačí si přečíst etymologii toho slova.“

Ermes Maria Ronchi se narodil roku 1947, na kněze byl vysvěcen 1973. V současnosti působí při kostele sv. Karla „al Corso“ v Miláně a vede Kulturní centrum Cordia. V roce 2007 připravil texty pro italské národní setkání mladých, kterého se účastnilo půl milionů lidí. Vyučuje teologickou estetiku a ikonografii na Papežské teologické fakultě Marianum v Římě. Je autorem četných knih na témata Bible a spirituality.

Řád služebníků Mariiných, jehož členům se říká servité, vznikl ve 13. století ve Florencii. Do českých zemí se dostal v letech 1359-1360 a působil např. na pražském Novém městě nebo na Hoře Matky Boží u Králík. Po revoluci působili servité především v Nových Hradech až do roku 2005.  Celosvětově má nyní řád 803 členů.

Tradici konat exercicie pro římskou kurii mimo Vatikán zavedl papež František, zřejmě po vzoru sv. Ignáce z Loyoly, který ve svých duchovních cvičeních doporučuje se na tento čas „vzdálit od přátel, známých a všech hmotných starostí“.

(foto: Mazur / catholicnews.org.uk.jpg)

Autor článku: Ondřej Mléčka