Papež podepíše 15. března dekret pro svatořečení Matky Terezy

Datum publikace8. 3. 2016, 11.00

V úterý 15. března 2016 podepíše papež František dekret pro kanonizaci Agnesë Gonxhe Bojaxhiuové, známé jako Matka Tereza. V tentýž den také oznámí datum jejího svatořečení.

Vatikán: Informaci přineslo Tiskové středisko Svatého stolce, podle kterého „15. března 2016 v 10 hodin bude (…) papež předsedat slavení dopolední hodinky a veřejné řádné konzistoři pro svatořečení“ pěti světců, mezi nimiž je i Matka Tereza z Kalkaty.

V polovině prosince loňského roku papež schválil dekret uznávající zázrak na přímluvu Matky Terezy. Vážně nemocný muž (obstrukční hydrocefalus) brazilské národnosti byl v roce 2008 mimořádně a trvale uzdraven.

Minulou neděli pak František zmínil Matku Terezku při modlitbě Anděl Páně, kdy připomněl čtyři Misionářky Lásky, jež byly v pátek zavražděny v Jemenu. „Modlím se za ně i za další lidi, kteří byli při tomto útoku zabiti, a za jejich příbuzné. To jsou mučedníci dneška! (…) Matka Tereza ať doprovodí do ráje tyto své mučednické dcery lásky a přimlouvá se za pokoj a posvátnou úctu k lidskému životu.“

Jak uvádí internetový portál Vatican Insider, 15. března má být zveřejněné nejen datum svatořečení, ale i místo jeho konání. V minulých měsících totiž požádali indičtí biskupové papeže o zvážení, zda by mohl kanonizační obřad proběhnout v Kalkatě a nikoliv v Římě, jak je tomu zvykem.

U příležitosti úterní konzistoře podepíše papež také dekrety o svatořečení mexického laika a mučedníka Josefa Sancheze de Rio, který byl zabit v roce 1928 v pouhých 14 letech, dále polského řeholníka Stanisława Papczyńského, švédské řeholnice Marie Alžběty Hesselbladové a argentinského kněze Josefa Gabriela del Rosario Brochero.

Poslední jmenovaný je zvlášť blízký papeži Františkovi. V poselství k jeho blahořečení v roce 2013 jej František označil jako „průkopníka vycházejícího na geografické i existenciální periferie, aby zde všem lidem přinášel lásku a Boží milosrdenství“. Josef Gabriel podle papeže zasvětil svůj život „hledání lidí“, přičemž projížděl na hřbetu muly chudé oblasti.

(zdroj: Vatican Insider, Vatikánský rozhlas, news.va; foto: Evert Odekerken)

Autor článku: Ondřej Mléčka