Ocenění je pro T. Halíka hlavně závazkem do budoucna

Oxfordská univerzita rozhodla o udělení čestného doktorátu deseti osobnostem, mezi nimiž je i český kněz, teolog a filosof Tomáš Halík. Slavnostní promoce proběhem v Oxfordu 22. června 2016. Co mu nejvíce pomohlo k získání nejvyššího akademického ocenění? Jaké jsou jeho aktuální plány?
Publikováno: 10. 3. 2016 11:00

Držitel již řady významných ocenění, profesor Tomáš Halík, nyní dosáhl vrcholného uznání akademického světa. Vedení Oxfordské univerzity 8. března 2016 oficiálně schválilo udělení nejvyššího akademického ocenění i českému duchovnímu Tomáši Halíkovi. K rozhodnutí přispěla především jeho snaha o mezináboženský dialog; vliv mělo i získání prestižní Tepletonovy ceny v roce 2014.

Co podle T. Halíka nejvíce v jeho životě napomohlo k získání takového ocenění? „Asi  mé knihy  a rozsáhlá přednášková činnost v zahraničí. Vícerektora Oxfordské univerzity, teologa,  který byl hlavním  navrhovatelem čestného doktorátu, nejprve zaujala má přednáška při udělení Templetonovy ceny, pak si přečetl mé knihy, vydané v angličtině a pozval mne na kolokvium s teology Oxfordské univerzity; domnívá se, že  se mi daří spojovat teologické a sociologické hledisko při interpretaci ‚znamení doby‘ a hledat cestu, kterou se mají v budoucnosti ubírat křesťanské církve v kulturně pluralitním světě,“ řekl pro ČBK.

Ocenění je pro T. Halíka především závazkem do budoucna, nejen odměnou za to, co už vykonal, řekl na včerejší tiskové konferenci. Kromě toho také vyjádřil vděčnost za to, že svou činností může přispět i k prestiži celé země.

Před T. Halíkem získali čestný doktorát Oxfordské univerzity pouze tři Češi: prezident Tomáš Garrigue Masaryk (v roce 1927), prezident Edvard Beneš (v březnu 1940) a prezident Václav Havel (v říjnu 1998).

Poté, co se T. Halík zařadil do této prezidentské řady oceněných, je nasnadě často kladená otázka, zda nezesílila jeho motivace kandidovat na českého prezidenta. V jeho odpovědích však zaznívají nové plány a priority: „Tato ocenění ukazují na prostor mezinárodní intelektuální scény, a tam bych chtěl asi do budoucnosti nejvíc zaměřit svoji aktivitu," řekl také při včerejším krátkém setkání s novináři.

Jedním z jeho konkrétních cílů je založení mezinárodního think tanku při pražské filozofické fakultě, které by mělo být propojeno s dalšími prestižními univerzitami světa. Prozradil i plány pro nejbližší týdny: „Musím dokončit rukopis knihy o ateismu, kterou píšeme společně s Anselmem Grünem, dobře se připravit na sérii přednášek v Holandsku a rozhovory s holandskými teology, s nimiž se podílím na jednom mezinárodním výzkumném úkolu a připravit si kázání na velikonoční triduum.

Slavnostní promoce proběhem v Oxfordu 22. června 2016. Spolu s T. Halíkem obdrží čestný doktorát např. nositel Nobelovy ceny za ekonomii, profesor Paul Krugman, lord Mance – soudce Nejvyššího soudu Spojeného království, japonský architekt Kuzuyo Sejima, hlavní designér Applu Jonathan Ive či estonský skladatel Arvo Pärt.

(foto: www.dominikdavid.cz / Člověk a víra)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022

Vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele/ky Střední zdravotnické školy Evangelické akademie, Šimáčkova 1, 628 00 Brno – Líšeň

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele/ky škol Evangelické akademie v Brně. Přihlášky k výběrovému řízení obsahující profesní životopis, motivační dopis a výpis z Rejstříku trestů zájemci doručí nejpozději do: 30. ledna 2023. Předpokládaný nástup do funkce je 1. srpna 2023.
01.12.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
01.12.2022

Vedení COMECE a CEC navštíví příští týden Česko

V rámci probíhajícího českého předsednictví v Radě EU navštíví 7.-8. prosince 2022 Prahu ekumenická delegace Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církvi (CEC).
30.11.2022