Ocenění je pro T. Halíka hlavně závazkem do budoucna

Oxfordská univerzita rozhodla o udělení čestného doktorátu deseti osobnostem, mezi nimiž je i český kněz, teolog a filosof Tomáš Halík. Slavnostní promoce proběhem v Oxfordu 22. června 2016. Co mu nejvíce pomohlo k získání nejvyššího akademického ocenění? Jaké jsou jeho aktuální plány?
Publikováno: 10. 3. 2016 12:00

Držitel již řady významných ocenění, profesor Tomáš Halík, nyní dosáhl vrcholného uznání akademického světa. Vedení Oxfordské univerzity 8. března 2016 oficiálně schválilo udělení nejvyššího akademického ocenění i českému duchovnímu Tomáši Halíkovi. K rozhodnutí přispěla především jeho snaha o mezináboženský dialog; vliv mělo i získání prestižní Tepletonovy ceny v roce 2014.

Co podle T. Halíka nejvíce v jeho životě napomohlo k získání takového ocenění? „Asi  mé knihy  a rozsáhlá přednášková činnost v zahraničí. Vícerektora Oxfordské univerzity, teologa,  který byl hlavním  navrhovatelem čestného doktorátu, nejprve zaujala má přednáška při udělení Templetonovy ceny, pak si přečetl mé knihy, vydané v angličtině a pozval mne na kolokvium s teology Oxfordské univerzity; domnívá se, že  se mi daří spojovat teologické a sociologické hledisko při interpretaci ‚znamení doby‘ a hledat cestu, kterou se mají v budoucnosti ubírat křesťanské církve v kulturně pluralitním světě,“ řekl pro ČBK.

Ocenění je pro T. Halíka především závazkem do budoucna, nejen odměnou za to, co už vykonal, řekl na včerejší tiskové konferenci. Kromě toho také vyjádřil vděčnost za to, že svou činností může přispět i k prestiži celé země.

Před T. Halíkem získali čestný doktorát Oxfordské univerzity pouze tři Češi: prezident Tomáš Garrigue Masaryk (v roce 1927), prezident Edvard Beneš (v březnu 1940) a prezident Václav Havel (v říjnu 1998).

Poté, co se T. Halík zařadil do této prezidentské řady oceněných, je nasnadě často kladená otázka, zda nezesílila jeho motivace kandidovat na českého prezidenta. V jeho odpovědích však zaznívají nové plány a priority: „Tato ocenění ukazují na prostor mezinárodní intelektuální scény, a tam bych chtěl asi do budoucnosti nejvíc zaměřit svoji aktivitu," řekl také při včerejším krátkém setkání s novináři.

Jedním z jeho konkrétních cílů je založení mezinárodního think tanku při pražské filozofické fakultě, které by mělo být propojeno s dalšími prestižními univerzitami světa. Prozradil i plány pro nejbližší týdny: „Musím dokončit rukopis knihy o ateismu, kterou píšeme společně s Anselmem Grünem, dobře se připravit na sérii přednášek v Holandsku a rozhovory s holandskými teology, s nimiž se podílím na jednom mezinárodním výzkumném úkolu a připravit si kázání na velikonoční triduum.

Slavnostní promoce proběhem v Oxfordu 22. června 2016. Spolu s T. Halíkem obdrží čestný doktorát např. nositel Nobelovy ceny za ekonomii, profesor Paul Krugman, lord Mance – soudce Nejvyššího soudu Spojeného království, japonský architekt Kuzuyo Sejima, hlavní designér Applu Jonathan Ive či estonský skladatel Arvo Pärt.

(foto: www.dominikdavid.cz / Člověk a víra)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Biskupové zaslali papeži Františkovi blahopřání k výročí svěcení a narozeninám

Papež František si dnes připomíná 50. výročí od přijetí svého kněžského svěcení a o pár dní později, v úterý 17. prosince, oslaví i své 83. narozeniny. Při příležitosti těchto výročí poslal Svatému otci jménem celé České biskupské konference blahopřání její předseda kardinál Dominik Duka OP.
13.12.2019

Programové tipy Radia Proglas na 51. týden 2019

V týdnu od 16. prosince se můžete těšit na rozhovory s Ivem Šmoldasem nebo s cukrářkou Ivetou Fabešovou.
13.12.2019

Svatý otec vydal poselství k 53. světovému dni míru

„Mír jako cesta naděje: dialog, usmíření a ekologická přeměna“ je tématem papežova poselství u příležitosti 53. světového dne míru, který se bude slavit 1. ledna 2020.
13.12.2019

Hradec Králové bude hostit Celostátní setkání mládeže

Biskupové na svém plenárním zasedání rozhodli o konání Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové v létě 2021.
13.12.2019

V prosinci byl zahájen Lorentánský jubilejní rok

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu 8. prosince byl v italském Loretu zahájen Loretánský jubilejní rok. Svatá brána se na tomto poutním místě otevřela sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem. Jubilejní rok, jehož téma zní „Povoláni letět vysoko“, bude ukončen 10. prosince 2020.
13.12.2019