Ocenění je pro T. Halíka hlavně závazkem do budoucna

Oxfordská univerzita rozhodla o udělení čestného doktorátu deseti osobnostem, mezi nimiž je i český kněz, teolog a filosof Tomáš Halík. Slavnostní promoce proběhem v Oxfordu 22. června 2016. Co mu nejvíce pomohlo k získání nejvyššího akademického ocenění? Jaké jsou jeho aktuální plány?
Publikováno: 10. 3. 2016 11:00

Držitel již řady významných ocenění, profesor Tomáš Halík, nyní dosáhl vrcholného uznání akademického světa. Vedení Oxfordské univerzity 8. března 2016 oficiálně schválilo udělení nejvyššího akademického ocenění i českému duchovnímu Tomáši Halíkovi. K rozhodnutí přispěla především jeho snaha o mezináboženský dialog; vliv mělo i získání prestižní Tepletonovy ceny v roce 2014.

Co podle T. Halíka nejvíce v jeho životě napomohlo k získání takového ocenění? „Asi  mé knihy  a rozsáhlá přednášková činnost v zahraničí. Vícerektora Oxfordské univerzity, teologa,  který byl hlavním  navrhovatelem čestného doktorátu, nejprve zaujala má přednáška při udělení Templetonovy ceny, pak si přečetl mé knihy, vydané v angličtině a pozval mne na kolokvium s teology Oxfordské univerzity; domnívá se, že  se mi daří spojovat teologické a sociologické hledisko při interpretaci ‚znamení doby‘ a hledat cestu, kterou se mají v budoucnosti ubírat křesťanské církve v kulturně pluralitním světě,“ řekl pro ČBK.

Ocenění je pro T. Halíka především závazkem do budoucna, nejen odměnou za to, co už vykonal, řekl na včerejší tiskové konferenci. Kromě toho také vyjádřil vděčnost za to, že svou činností může přispět i k prestiži celé země.

Před T. Halíkem získali čestný doktorát Oxfordské univerzity pouze tři Češi: prezident Tomáš Garrigue Masaryk (v roce 1927), prezident Edvard Beneš (v březnu 1940) a prezident Václav Havel (v říjnu 1998).

Poté, co se T. Halík zařadil do této prezidentské řady oceněných, je nasnadě často kladená otázka, zda nezesílila jeho motivace kandidovat na českého prezidenta. V jeho odpovědích však zaznívají nové plány a priority: „Tato ocenění ukazují na prostor mezinárodní intelektuální scény, a tam bych chtěl asi do budoucnosti nejvíc zaměřit svoji aktivitu," řekl také při včerejším krátkém setkání s novináři.

Jedním z jeho konkrétních cílů je založení mezinárodního think tanku při pražské filozofické fakultě, které by mělo být propojeno s dalšími prestižními univerzitami světa. Prozradil i plány pro nejbližší týdny: „Musím dokončit rukopis knihy o ateismu, kterou píšeme společně s Anselmem Grünem, dobře se připravit na sérii přednášek v Holandsku a rozhovory s holandskými teology, s nimiž se podílím na jednom mezinárodním výzkumném úkolu a připravit si kázání na velikonoční triduum.

Slavnostní promoce proběhem v Oxfordu 22. června 2016. Spolu s T. Halíkem obdrží čestný doktorát např. nositel Nobelovy ceny za ekonomii, profesor Paul Krugman, lord Mance – soudce Nejvyššího soudu Spojeného království, japonský architekt Kuzuyo Sejima, hlavní designér Applu Jonathan Ive či estonský skladatel Arvo Pärt.

(foto: www.dominikdavid.cz / Člověk a víra)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Fotogalerie: Mše svatá ke cti sv. Ludmily v bazilice sv. Jiří

Ve čtvrtek 16. září 2021 proběhla v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě slavnostní mše svatá ke cti svaté Ludmily. Hlavním celebrantem byl Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký. Po celou dobu bohoslužby byla v bazilice vystavena k uctění lebka mučednice. Liturgii doprovodila zpěvem Schola Gregoriana Pragensis. Přinášíme fotogalerii.
17.09.2021

Papežská mše zahájí plenární zasedání evropských biskupů

Svatý stolec dnes zveřejnil program papežských bohoslužeb v měsících září a říjnu. Papež František bude hlavním celebrantem mší svatých u příležitosti plenárního zasedání CCEE, zahájení biskupské synody a biskupského svěcení.
17.09.2021

Budapešť a Slovensko: apoštolská cesta v jedné minutě

Krátká videomozaika jako ohlédnutí za 34. mezinárodní apoštolskou cestou papeže Františka do Budapešti a na Slovensko. Římský biskup ji zakončil poděkováním před ikonou Salus Populi Romani v bazilice Panny Marie Větší.
17.09.2021

Vědci rekonstruovali obličej sv. Ludmily

Díky moderním vědeckým a technickým metodám můžeme při příležitosti jubilejního roku, ve kterém si připomínáme 1100 let od smrti svaté Ludmily, pohlédnout této světici do tváře. Mezinárodní tým odborníků z České republiky a Brazílie digitálně z jednotlivých segmentů znovu sestavil obličejovou část lebky kněžny Ludmily a celosvětově uznávaný specialista na rekonstrukci obličeje člověka podle lebky, Cícero Moraes, následně rekonstruoval Ludmilin obličej.
16.09.2021

Čeští biskupové na mši svaté s papežem Františkem v Šaštíně

Ve středu 15. září 2021 dorazila řada poutníků do slovenského Šaštína, kde se poblíž baziliky Sedmibolestné Panny Marie v 10.00 hodin konala mše svatá s papežem Františkem. Mezi poutníky byli také biskupové a generální vikáři z Čech i Moravy. Po skončení bohoslužby měli čeští poutníci příležitost se u šaštínské baziliky setkat se svými biskupy a kněžími. Přinášíme fotogalerii.
16.09.2021