Za zapůjčeného Tiziana dorazí do Olomouce El Greco

El Grekův obraz Klanění pastýřů bude v červnu součástí oslav desátého výročí otevření Arcidiecézního muzea Olomouc, které je součástí Muzea umění. Dílo světoznámého španělského manýristy do Olomouce zapůjčí věhlasné Metropolitní muzeum v New Yorku výměnou za zápůjčku Tizianova obrazu Apollón a Marsyas ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Výměna je dalším dokladem vynikající spolupráce arcibiskupství a Muzea umění Olomouc, které pečuje o církevní sbírky soustředěné v kroměřížském zámku.
Publikováno: 9. 3. 2016 9:00

Olomouc: Do Metropolitního muzea (The Met) se v polovině února stěhoval z kroměřížského zámku světoznámý obraz Apollón a Marsyas (po 1550) od italského renesančního malíře Tiziana. Jedno z nejcennějších malířských děl na světě je od 2. března vystavené v Met Breuer, nově otevřené budově muzea, kterou navrhl architekt Marcel Breuer, na výstavě věnované posledním a nedokončeným dílům slavných mistrů. Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera je zápůjčka mimořádnou příležitostí pro prezentaci České republiky. „Tizianův obraz je dílo světového významu a zájem o jeho zapůjčení má mnoho galerií. Nelze všem vyhovět, protože časté přemísťování by obrazu uškodilo. Zapůjčení do Metropolitního muzea je ovšem výjimečnou událostí. Je to mimo jiné reprezentace naší vlasti a naší péče o kulturní památky a snad také pozvánka pro americké turisty k návštěvě Kroměříže,“ řekl Graubner.

Zápůjčka je podle arcibiskupa o to přínosnější, že se díky ní podařilo Muzeu umění Olomouc s Metropolitním muzeem dohodnout na reciproční spolupráci. „V Olomouci se tak na oplátku objeví klenot z tamních sbírek, a to obraz Klanění pastýřů od španělského manýristického malíře El Greka, který ještě v České republice nebyl vystavený,“ doplnil.

Vystavení zhruba metr a půl vysokého obrazu z let 1605–1610 bude velkou atrakcí červnové oslavy desátého výročí otevření olomouckého Arcidiecézního muzea. „Je to pro nás velká čest a současně potvrzení renomé, protože jsme i jedním z nejvýznamnějších světových muzeí vnímání jako důvěryhodný a významný partner,“ uvedl ředitel muzea Michal Soukup.

El Grekův obraz ale nebude jedinou novinkou, kterou Arcidiecézní muzeum k jubileu chystá. „Při této příležitosti se dočká komplexní obměny a doplnění celá stálá expozice, která představuje zhruba tři sta uměleckých skvostů ze státních a církevních sbírek. Zaměříme se na větší tematickou provázanost jednotlivých částí, zvýšení atraktivity instalace a jejího obsahu,“ přiblížil plány Soukup. Kvůli náročné reinstalaci se však stálá expozice od 7. března uzavře a slavnostně bude otevřena 2. června. El Grekovo Klanění pastýřů bude její součástí do 4. září.

Tizianův obraz do New Yorku necestoval sám. Doprovázel jej další unikát z kroměřížských arcibiskupských sbírek – dvojportrét anglického krále Karla I. a jeho manželky Henrietty Marie (1632–1634), jehož autorem je vlámský barokní malíř Anthonis van Dyck. „Obraz nejtalentovanějšího následovníka Pietera Pauwela Rubense je vystavený ve Frick Collection, muzeu, které vzniklo v bývalé rezidenci průmyslníka, finančníka a patrona umění Henryho Claye Fricka. Význam kroměřížského obrazu dokládá skutečnost, že jej pořadatelé použili na pozvánce,“ informoval Soukup. Výstava s názvem Van Dyck: Anatomie portrétování potrvá do 5. června (http://www.frick.org/exhibitions).

Muzeum umění Olomouc je třetí největší institucí svého druhu v České republice. Spravuje tři pracoviště – Arcidiecézní muzeum Olomouc, Arcidiecézní muzeum Kroměříž a Muzeum moderního umění. Pečuje o téměř 200 tisíc sbírkových předmětů starého, moderního a současného umění z vlastních sbírek a ze sbírek olomouckého arcibiskupství.

Zdroj (text i foto): Muzeum umění Olomouc

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Pandemie připravila katolickou církev o stovky milionů, výdaje na služby pro veřejnost přesto udržela

Praha, 25. října 2021 - Diecéze římskokatolické církve v České republice v krizovém roce 2020 udržely výdaje na služby pro širokou veřejnost, a to i přesto, že zaznamenaly výrazný propad svých tradičních příjmů, například z kostelních sbírek nebo vstupů do církevních památek. Souhrnné výdaje na služby pro věřící i širokou veřejnost dosáhly 3,3 miliardy korun a zůstaly tak srovnatelné s předchozími lety. Přesto diecéze hospodařily se ziskem 376 milionů korun, především díky zhodnocení investic z minulých let.
25.10.2021

Blahoslavená Sandra Sabattiniová: Každá minuta je příležitostí k lásce

V Itálii i dalších zemích ještě neutichly dozvuky beatifikace Carla Acutise, od níž v polovině října uplynul jeden rok, a místní církev se může těšit z nové blahoslavené současnice dnešních mladých lidí. Prefekt Kongregace pro svatořečení, kard. Semeraro, včera v Rimini vedl beatifikační liturgii Sandry Sabattiniové, která zemřela roku 1984 v pouhých 22 letech. Tato duchovní dcera italského kněze Oresta Benziho věnovala svůj krátký život postiženým a narkomanům.
25.10.2021

Modlitba za domov 2021

Při příležitosti založení Československé republiky se bude od 15. října do dne státního svátku 28. října 2021 konat v Praze na Barrandově již 15. ročník kulturně - duchovního festivalu pro celou rodinu Modlitba za domov. Na vlastní Modlitbě za domov, která proběhne 28. října od 15:00, bude za katolickou církev přítomen plzeňský biskup Tomáš Holub.
25.10.2021

Angelus: Modlitba nežebrá o drobné, ale žádá všechno

V pravidelné promluvě před modlitbou Anděl Páně 24. října ve Vatikánu papež komentoval dnešní evangelium, ve kterém Ježíš při odchodu z Jericha navrací zrak Bartimaiovi. Věnoval se situaci v Libyi a vyzval mezinárodní společenství k řízení migrace. Na závěr poděkoval misionářům za jejich službu a svědectví, za které leckdy platí vlastním životem.
24.10.2021

Už vím - Kolik slepých Pán Ježíš uzdravil?

23.10.2021