V neděli přiletí do ČR další křesťanští uprchlíci

Datum publikace16. 3. 2016, 14.38

Další skupina křesťanských uprchlíků přiletí do Prahy v neděli 20. března. Jedná se o 23 lidí, z toho sedm mužů, šest žen a deset dětí a mladistvých do sedmnácti let. Jejich dočasným novým domovem se stanou Praha a Smilovice. Uvedl to Nadační fond Generace 21.

Praha a Smilovice se stanou novým domovem pro další skupinu křesťanských uprchlíků z Iráku, jejichž přesídlení do České republiky schválila na základě žádosti Nadačního fondu Generace 21 v polovině prosince česká vláda.

Celkem 23 uprchlíků by mělo do Česka z Iráku přiletět v neděli 20. března odpoledne. V prvních dvou měsících bude 15 osob bydlet v hotelu Monica v pražském Braníku, zbylých 8 osob doplní skupinu v obci Smilovice. Pražskou část koordinuje Armáda spásy, Smilovickou potom Slezská diakonie. Pokud vše proběhne podle plánu, bude tak v ČR již 91 z celkového plánovaného počtu 153 uprchlíků.

Nově příchozí čeká ve společných zařízeních proces seznamování se s českou kulturou, společností a jazykem. Zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů a budou procházet intenzivním integračním procesem další čtyři měsíce.

„Během této doby by měli získat azyl. Po zhruba půl roce jim začneme hledat práci, za kterou se mohou přestěhovat kamkoliv v České republice. Práci budeme vybírat z nabídek, které shromažďujeme od soukromých podnikatelů a firem. Zároveň budeme vybírat místa, kde mezi sebe uprchlíky přijmou místní věřící,“ řekl Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21.

I po osamostatnění bude nejméně dalších šest měsíců uprchlíkům poskytovat potřebnou asistenci Nadační fond a jeho partneři v jednotlivých místech: většinou lidé sdružení ve farnostech a náboženských spolcích.

Lidé, které Nadační fond Generace 21 pro přesídlení do Česka vybral, již před odletem do České republiky prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány.

„Tito lidé přicházejí z prostředí, které jim jasně dává najevo, že v něm nejsou vítáni. Přišli o své domovy, byli pronásledováni a stejně jako většině křesťanů v této oblasti jim hrozilo nebezpečí smrti. V České republice chtějí najít bezpečí a šanci na nový život,“ přiblížil motivaci uprchlíků Talafant, podle nějž uprchlíci absolvovali také předodjezdové lékařské prohlídky a dalšími projdou po příletu na naše území.

(zdroj: Nadační fond Generace 21; foto: Člověk a víra)

Autor článku: Ondřej Mléčka