Prohlášení řeckokatolických biskupů k situaci na Ukrajině

Datum publikace17. 3. 2016, 12.19

Učiňme Rok milosrdenství realitou i na Ukrajině! Tuto výzvu obsahuje prohlášení Stálého synodu Ukrajinské řeckokatolické církve, které přibližuje situaci v zemi. Text vydali biskupové po setkání s papežem Františkem, k němuž došlo 5. března.

Prohlášení, pod nímž je podepsaný například čelní představitel ukrajinských řeckokatolíků Svjatoslav Ševčuk, přibližuje pohled tamější církve na situaci v zemi. Na čtyřech stránkách popisuje současnou válku, její příčiny i důsledky, a žádá o mezinárodní i církevní pomoc.

Ukrajina čelí hybridní válce a násilné invazi

„Válka je nespoutané zlo a zásadní porušení Boží vůle,“ začíná prohlášení. Ukrajina podle něj zažívá „hybridní válku“ a je vystavena „násilné invazi ze zahraničí“. „Útok směřuje proti svobodě, sebeurčení, spravedlnosti a blahobytu ukrajinského národa. Neúnavná a důmyslná mezinárodní propaganda systematicky očerňuje samu identitu Ukrajinců, a to v míře, jakou Evropa nezažila od dob dvou totalitních režimů, nacistického a sovětského,“ píší biskupové.

Jak uvádí prohlášení, dva roky trvající válka si vyžádala již téměř 10 tisíc obětí (podle oficiálních odhadů, neoficiální jsou vyšší), způsobila zranění a zmrzačení desetitisícům lidí a postihla pět milionů lidí, z nichž se polovina stala uprchlíky. Důsledkem je také rostoucí humanitární krize a „posttraumatický šok“. Měna klesla na třetinu své hodnoty, splnění podmínek pro poskytnutí mezinárodní pomoci by znamenalo např. 350procentní nárůst nákladů za vytápění.

Skutečného míru lze dosáhnout pouze po zastavení invaze a ukončení války

Podle biskupů trpí obyvatelé Ukrajiny proto, že se dožadovali své lidské důstojnosti a byli připraveni se rozejít se sovětskou minulostí a následnou korupcí. Pokojné modlitby během majdanské revoluce vyjadřovaly tuto touhu. Během posledních dvou let je však národ „trestán svým severním sousedem, kterému se stýská po sovětském dědictví imperiálního rozmachu“.

“Jako křesťané jsme připraveni odpouštět a usilovat o mír. Hlásáme a aktivně podporujeme pokoj a odpuštění. Skutečného míru lze ale dosáhnout jedině tehdy, až ustane invaze a skončí se válka.”

Prohlášení také odsuzuje porušování lidských práv v zemi: „Církev odsuzuje zvěrstva, únosy, věznění a mučení ukrajinských občanů v oblasti Donbasu a Krymu – zejména násilí páchané na příslušnících náboženských a etnických skupin, mezi nimi muslimských Tatarech, i dalekosáhlé porušování občanských práv a lidské důstojnosti milionů lidí.“

Křesťané v zemi aktivně podporují odpuštění a míru. Skutečného míru však lze dosáhnout „jedině tehdy, až ustane invaze a skončí se válka.“

Přinést balzám milosrdenství na Ukrajinu, postavit se za evropské hodnoty

Prohlášení připomíná věrnost ukrajinské církve papeži během komunistického pronásledování. „Teď, ve Svatém roce milosrdenství, nastal čas, aby katolická církev v duchu podobné solidarity přinesla uzdravující balzám milosrdenství svým trpícím bratřím a sestrám na Ukrajině. Ukrajinský lid dokazuje svou oddanost evropským hodnotám – lidské důstojnosti a právnímu státu. Teď nastal čas, aby Evropa pochopila, že pokud se sama za tyto hodnoty nepostaví na Ukrajině, ohrozí tím sama sebe na celém kontinentě,“ píší biskupové.

Připomínají také setkání s papežem Františkem, kterého požádali o podporu. Římský biskup dal podle nich „jasně najevo, že bude jednat“. Ocenil věrnost několika generací řeckokatolíků a připravil vlastní prohlášení k 70. výročí zrušení řeckokatolické církve.

Text končí výzvou ke změně současné situace: „Dost bylo tohoto utrpení! Je možné mu předejít. Je možné z něj uzdravit. Učiňme rok milosrdenství realitou i na Ukrajině!“

Celý text prohlášení naleznete v příloze.

(foto: Steve Evans, CC BY-NC)
Autor článku: Ondřej Mléčka