V Nigérii bylo zabito až 11.500 křesťanů, uvádí nová zpráva

V letech 2006-2014 bylo v Nigérii zabito 9.000 – 11.500 křesťanů. Vyplývá to ze zprávy, kterou vydala organizace Open Doors monitorující pronásledování křesťanů ve světě, společně s ekumenickou organizací Křesťanská asociace v Nigérii.
Publikováno: 25. 2. 2016 1:00

Abuja: Podle zprávy „Crushed but not Defeated“ (rozdrceni, avšak ne poraženi), opustilo v letech 2000-2014 své domovy až 1.3 milionů nigerijských křesťanů. V témže období bylo v severní Nigérii opuštěno, zavřeno nebo poničeno 13.000 kostelů. Kvůli působení teroristické organizace Boko Haram bylo v loňském roce půl milionů věřících stále mimo domov.

Ve středu publikovanou zprávu sestavila organizace Open Doors, jež monitoruje pronásledování křesťanů ve světě, společně s největší ekumenickou organizací v Africe Křesťanská asociace v Nigérii.

„Výzkum ukazuje, že desítky let cíleného nábožensky motivovaného násilí mělo větší dopad na církev v severní Nigérii, než se očekávalo,“ píše se ve zprávě. „V některých oblastech severní Nigérie byla křesťanská přítomnost téměř vymazána nebo podstatně zmenšena.“

Ohrožena je také sociální soudržnost mezi příslušníky různých náboženství. Z křesťanů a muslimů se stále více stávají oddělené skupiny, jež se sdružují na periferiích, v samostatných městských čtvrtích nebo v určitých venkovských oblastech, tvrdí zpráva.

Dokument ukazuje, že ačkoliv jsou známými příčinami násilí v severní Nigérii etnické rozdíly, politické boje a nerostné bohatství, útoky zaměřené na křesťany mají četné důvody, v nichž hrají roli náboženské, sociální i ekonomické aspekty. Společným jmenovatelem je obrana pozic islámu v oblasti.  Útoky pak pocházejí nejen ze strany teroristických organizací, jako je Boko Haram, ale i od pastevců z etnik Hausa a Fulani a ze strany zdejší politické či náboženské elity.

Přesto je na zde stále početná křesťanská menšina, která má sjednocující potenciál. Církev se podle zprávy nemá uzavírat sama v sobě a nemá rezignovat na společenský život. Měla by se naopak angažovat ve společnosti a zasazovat se o spravedlnost, mír a smíření. K tomu však potřebuje pomoc mezinárodního společenství, uzavírá zpráva.

(zdroj: Open Door, Fides, Křesťanská asociace v Nigérii; foto: UNHCR)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019