Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

V Nigérii bylo zabito až 11.500 křesťanů, uvádí nová zpráva

Datum publikace25. 2. 2016, 0.00
TiskTisk

V letech 2006-2014 bylo v Nigérii zabito 9.000 – 11.500 křesťanů. Vyplývá to ze zprávy, kterou vydala organizace Open Doors monitorující pronásledování křesťanů ve světě, společně s ekumenickou organizací Křesťanská asociace v Nigérii.

Abuja: Podle zprávy „Crushed but not Defeated“ (rozdrceni, avšak ne poraženi), opustilo v letech 2000-2014 své domovy až 1.3 milionů nigerijských křesťanů. V témže období bylo v severní Nigérii opuštěno, zavřeno nebo poničeno 13.000 kostelů. Kvůli působení teroristické organizace Boko Haram bylo v loňském roce půl milionů věřících stále mimo domov.

Ve středu publikovanou zprávu sestavila organizace Open Doors, jež monitoruje pronásledování křesťanů ve světě, společně s největší ekumenickou organizací v Africe Křesťanská asociace v Nigérii.

„Výzkum ukazuje, že desítky let cíleného nábožensky motivovaného násilí mělo větší dopad na církev v severní Nigérii, než se očekávalo,“ píše se ve zprávě. „V některých oblastech severní Nigérie byla křesťanská přítomnost téměř vymazána nebo podstatně zmenšena.“

Ohrožena je také sociální soudržnost mezi příslušníky různých náboženství. Z křesťanů a muslimů se stále více stávají oddělené skupiny, jež se sdružují na periferiích, v samostatných městských čtvrtích nebo v určitých venkovských oblastech, tvrdí zpráva.

Dokument ukazuje, že ačkoliv jsou známými příčinami násilí v severní Nigérii etnické rozdíly, politické boje a nerostné bohatství, útoky zaměřené na křesťany mají četné důvody, v nichž hrají roli náboženské, sociální i ekonomické aspekty. Společným jmenovatelem je obrana pozic islámu v oblasti.  Útoky pak pocházejí nejen ze strany teroristických organizací, jako je Boko Haram, ale i od pastevců z etnik Hausa a Fulani a ze strany zdejší politické či náboženské elity.

Přesto je na zde stále početná křesťanská menšina, která má sjednocující potenciál. Církev se podle zprávy nemá uzavírat sama v sobě a nemá rezignovat na společenský život. Měla by se naopak angažovat ve společnosti a zasazovat se o spravedlnost, mír a smíření. K tomu však potřebuje pomoc mezinárodního společenství, uzavírá zpráva.

(zdroj: Open Door, Fides, Křesťanská asociace v Nigérii; foto: UNHCR)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou