Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež na hranici Mexiko-USA: Prosme o dar slz

Datum publikace18. 2. 2016, 0.00
TiskTisk

Papež František navštívil ve čtvrtek mexické město Ciudad Juarez, které leží na hranici s USA. Při mši svaté, kterou slavil jen stovky metrů od státní hranice, vyzval k zastavení zneužívání migrantů. Ve zdejší věznici se pak setkal se stovkami odsouzených, kterým připomněl smysl Božího milosrdenství.

Ciudad Juarez: Návštěva byla posledním bodem programu cesty papeže do Mexika. V pátečních odpoledních hodinách jeho letadlo přistálo zpět v Římě.

Přede mší svatou v Ciudad Juarez papež vystoupil k velkému dřevěnému kříži (na snímku), který leží přímo u státní hranice. Zde požehnal boty migrantů, kteří přišli o život při pokusu o přechod do USA. Z texaského území sledovalo mši svatou na 50 tisíc věřících společně se  severoamerickými biskupy.

V homilii připomněl František drama migrantů, kteří podstupují „strašlivou nespravedlnost“. Na cestě bývají zotročováni, zajímáni, vydíráni, stávají se předmětem ochodu s lidmi, umírají.

Papež proto vyzval k obrácení srdcí v přístupu vůči migrantům: „Prosme našeho Boha o dar obrácení, o dar slz. Prosme jej, abychom měli otevřené srdce – jako lidé v Ninive – vůči jeho výzvě, která se odráží v trpící tváří tolika mužů a žen. Již nikdy více smrt a zneužívání! Je stále čas ke změně, stále existuje cesta ven a příležitost, stále je čas prosit o Boží milosrdenství,“ řekl František.

K obrácení pomáhají slzy, jak také zopakoval ve svém následném tweetu: „Slzy mohou vytvořit zlom, který je schopný nás otevřít vůči obrácení.“

Kdo prožil „peklo“ bolesti, může se stát prorokem ve společnosti


Ve čtvrtek také papež navštívil zdejší věznici Cereso č. 3, kde se setkal zhruba se sedmi sty odsouzenými. Více než 254 vězňů ve 389 zařízeních mohlo tuto návštěvu sledovat skrze televizní přenos.

Papež přítomné vyzval k prolomení spirály násilí a delikvence. „Neexistuje místo, kde by nemohlo přijít Boží milosrdenství, neexistuje prostor ani člověk, kterého by se Bůh nemohl dotknout,“ řekl František.

Podle Františka jsou věznice obrazem stavu společnosti, často „symptomem ticha a zapomenutí způsobených kulturou ‚skartování‘. Symptomem kultury, která přestala vsázet na život, společnosti, jež postupně opustila své děti.“

Jak také papež uvedl, kdo zakusil hlubokou bolest a vnitřní „peklo“, může se stát prorokem ve společnosti: „Zasazujte se o to, aby tato společnost, která lidi používá a vyhazuje, nesklízela další oběti.“

Pětidenní cesta do Mexika byla v pořadí již 11. zahraniční cestou papeže Františka. Z toho čtyři směřovaly do zemí Latinské Ameriky.

(foto: Alan Holdren / CNA)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou