Odpuštění je Božím pohlazením, řekl papež o zpovědi

V úterý ráno 9. února 2016 slavil papež František mši svatou s kapucíny z celého světa. Příležitostí k tomu bylo vystavení ostatků dvou kapucínských světců – zpovědníků: P. Pia z Pietrelciny a P. Leopolda Mandiče.
Publikováno: 9. 2. 2016 15:00

Vatikán: „Buďte lidmi odpuštění, smíření, pokoje,“ řekl papež František kapucínům při středeční ranní mši ve Svatopetrské bazilice. Jedenáct set bratří z celého světa se při té příležitosti shromáždilo kolem oltáře katedry sv. Petra. V chrámu byly přítomny také ostatky dvou světců, již se proslavili díky své zpovědní službě.

Právě svátost smíření byla hlavním tématem promluvy papeže Františka. Dobrým zpovědníkem je podle papeže ten, kdo se sám pokládá za hříšníka.„Pokorný člověk, který se pokládá za hříšníka, je velkým mužem odpuštění ve zpovědnici. Jiní, jako např. zákoníci, kteří se považují za čisté a za mistry, umí jen odsuzovat,“ řekl František, jenž tak komentoval evangelium o učitelích zákona.

Svátost smíření je podle Františka místem odpuštění. „Mluvím k vám jako váš bratr, a skrze vás chci mluvit ke všem zpovědníkům, především v tomto Svatém roce: zpovědnice je k odpouštění. A pokud nemůžeš udělit odpuštění, prosím ‚netluč‘ kajícníka. Člověk, který přichází, hledá útěchu, odpuštění, pokoj v duši. Nechť nalezne otce, který ho obejme a řekne mu: ‚Bůh tě má rád‘,“ vyzval zpovědníky František.  

„Buďte velkými muži odpuštění, protože ten, kdo neumí odpouštět, skončí jako učitelé zákona: byli to muži odsuzování, stále obviňovali. A kdo je velkým obviňovatelem v Bibli? Ďábel! Buď vykonáváš Ježíšovu službu, který odpouští a dává svůj život, modlíš se mnoho hodin, jako tito dva (P. Pio a Leopold Mandič), nebo děláš službu ďábla, který odsuzuje, obviňuje,“ řekl také František, podle kterého je odpuštění „Božím pohlazením“.

Svatý rok milosrdenství vyhlášený papežem Františkem trvá do 20. listopadu 2016. Na Popeleční středu rozešle papež do celého světa tzv. misionáře milosrdenství, kteří mají být posly Božího milosrdenství. Také budou mít zvláštní pravomoci udělené přímo papežem.

(ilustrační foto: CNA / Daniel Ibanez)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022

Godzone tour 2022 startuje v Praze a v Ostravě už v říjnu!

Česká republika bude mít příležitost zažít evangelizační turné projektu Godzone letos o měsíc dřív, a to v Praze 24. října a v Ostravě 25. října. Celá tour následně pokračuje na Slovensku až do 29. října. Organizátoři této tour chtějí společně s vedoucími různých společenství sdělit Česku a Slovensku aktuální odkaz: Nevzdávej To!
27.09.2022

Evropští biskupové budou slavit společnou mši za Evropu

Bohoslužbu pořádá Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). V Bruselu se při ní u jednoho oltáře sejdou biskupští zástupci všech členských zemí.
22.09.2022

Křížová cesta s oběťmi sexuálního zneužívání

Pomodleme se tuto křížovou cestu za oběti sexuálního zneužívání v církvi i mimo ni. Nesme je při této modlitbě všechny ve své mysli i srdci.
22.09.2022