Odpuštění je Božím pohlazením, řekl papež o zpovědi

V úterý ráno 9. února 2016 slavil papež František mši svatou s kapucíny z celého světa. Příležitostí k tomu bylo vystavení ostatků dvou kapucínských světců – zpovědníků: P. Pia z Pietrelciny a P. Leopolda Mandiče.
Publikováno: 9. 2. 2016 16:00

Vatikán: „Buďte lidmi odpuštění, smíření, pokoje,“ řekl papež František kapucínům při středeční ranní mši ve Svatopetrské bazilice. Jedenáct set bratří z celého světa se při té příležitosti shromáždilo kolem oltáře katedry sv. Petra. V chrámu byly přítomny také ostatky dvou světců, již se proslavili díky své zpovědní službě.

Právě svátost smíření byla hlavním tématem promluvy papeže Františka. Dobrým zpovědníkem je podle papeže ten, kdo se sám pokládá za hříšníka.„Pokorný člověk, který se pokládá za hříšníka, je velkým mužem odpuštění ve zpovědnici. Jiní, jako např. zákoníci, kteří se považují za čisté a za mistry, umí jen odsuzovat,“ řekl František, jenž tak komentoval evangelium o učitelích zákona.

Svátost smíření je podle Františka místem odpuštění. „Mluvím k vám jako váš bratr, a skrze vás chci mluvit ke všem zpovědníkům, především v tomto Svatém roce: zpovědnice je k odpouštění. A pokud nemůžeš udělit odpuštění, prosím ‚netluč‘ kajícníka. Člověk, který přichází, hledá útěchu, odpuštění, pokoj v duši. Nechť nalezne otce, který ho obejme a řekne mu: ‚Bůh tě má rád‘,“ vyzval zpovědníky František.  

„Buďte velkými muži odpuštění, protože ten, kdo neumí odpouštět, skončí jako učitelé zákona: byli to muži odsuzování, stále obviňovali. A kdo je velkým obviňovatelem v Bibli? Ďábel! Buď vykonáváš Ježíšovu službu, který odpouští a dává svůj život, modlíš se mnoho hodin, jako tito dva (P. Pio a Leopold Mandič), nebo děláš službu ďábla, který odsuzuje, obviňuje,“ řekl také František, podle kterého je odpuštění „Božím pohlazením“.

Svatý rok milosrdenství vyhlášený papežem Františkem trvá do 20. listopadu 2016. Na Popeleční středu rozešle papež do celého světa tzv. misionáře milosrdenství, kteří mají být posly Božího milosrdenství. Také budou mít zvláštní pravomoci udělené přímo papežem.

(ilustrační foto: CNA / Daniel Ibanez)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: Chraň své srdce

Slýcháváme řadu dobrých rad, jak předcházet infarktu a dalším srdečním onemocněním úpravou jídelníčku či sportem, ale jak často bereme ohled na svá srdce ve významu duchovním? Je to přitom výzva právě pro blížící se postní dobu.
18.02.2020

Říčany hostí ME kněží ve futsalu

Více než 250 kněží z celé Evropy ode dneška bojuje v Říčanech o titul futsalového evropského šampiona. Turnaj, jehož se účastní 18 týmů, vyvrcholí ve čtvrtek.
18.02.2020

Zkušenosti Arcidiecézní charity pomáhají magistrátu zabydlet nově uvolněné sociální byty

Invalidní důchodkyně paní Valerie bydlela patnáct let na ubytovnách. Nyní má od města pronajatý sociální byt a v něm skutečný domov. Sociální pracovníci Arcidiecézní charity jí pomohli sehnat pohovku, židle i ledničku, protože potřebuje držet dietu a ráda si vaří.
18.02.2020

Začala obnova mariánského sloupu

Od pondělního rána probíhají na pražském Staroměstském náměstí práce na obnově mariánského sloupu. Podle sochaře Petra Váni by replika barokního díla Jana Jiřího Bendla měla být veřejnosti slavnostně představena 15. září.
17.02.2020

Kardinál Schönborn o exhortaci Querida Amazonia: Papež vybízí k širšímu pohledu

„František opět dokázal zklamat všechny ty, kdo očekávali černobílou odpověď. Znovu se snaží pozvednout, rozšířit a prohloubit perspektivu, aby překonal konflikt mezi dvěma krajními pozicemi,“ říká kardinál Christoph Schönborn v komentáři k postsynodální apoštolské exhortaci Querida Amazonia.
14.02.2020