Odpuštění je Božím pohlazením, řekl papež o zpovědi

V úterý ráno 9. února 2016 slavil papež František mši svatou s kapucíny z celého světa. Příležitostí k tomu bylo vystavení ostatků dvou kapucínských světců – zpovědníků: P. Pia z Pietrelciny a P. Leopolda Mandiče.
Publikováno: 9. 2. 2016 15:00

Vatikán: „Buďte lidmi odpuštění, smíření, pokoje,“ řekl papež František kapucínům při středeční ranní mši ve Svatopetrské bazilice. Jedenáct set bratří z celého světa se při té příležitosti shromáždilo kolem oltáře katedry sv. Petra. V chrámu byly přítomny také ostatky dvou světců, již se proslavili díky své zpovědní službě.

Právě svátost smíření byla hlavním tématem promluvy papeže Františka. Dobrým zpovědníkem je podle papeže ten, kdo se sám pokládá za hříšníka.„Pokorný člověk, který se pokládá za hříšníka, je velkým mužem odpuštění ve zpovědnici. Jiní, jako např. zákoníci, kteří se považují za čisté a za mistry, umí jen odsuzovat,“ řekl František, jenž tak komentoval evangelium o učitelích zákona.

Svátost smíření je podle Františka místem odpuštění. „Mluvím k vám jako váš bratr, a skrze vás chci mluvit ke všem zpovědníkům, především v tomto Svatém roce: zpovědnice je k odpouštění. A pokud nemůžeš udělit odpuštění, prosím ‚netluč‘ kajícníka. Člověk, který přichází, hledá útěchu, odpuštění, pokoj v duši. Nechť nalezne otce, který ho obejme a řekne mu: ‚Bůh tě má rád‘,“ vyzval zpovědníky František.  

„Buďte velkými muži odpuštění, protože ten, kdo neumí odpouštět, skončí jako učitelé zákona: byli to muži odsuzování, stále obviňovali. A kdo je velkým obviňovatelem v Bibli? Ďábel! Buď vykonáváš Ježíšovu službu, který odpouští a dává svůj život, modlíš se mnoho hodin, jako tito dva (P. Pio a Leopold Mandič), nebo děláš službu ďábla, který odsuzuje, obviňuje,“ řekl také František, podle kterého je odpuštění „Božím pohlazením“.

Svatý rok milosrdenství vyhlášený papežem Františkem trvá do 20. listopadu 2016. Na Popeleční středu rozešle papež do celého světa tzv. misionáře milosrdenství, kteří mají být posly Božího milosrdenství. Také budou mít zvláštní pravomoci udělené přímo papežem.

(ilustrační foto: CNA / Daniel Ibanez)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Komunikace na sociálních sítích, lektor Jen Zápotocký

Jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter? Jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům? Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Je určeno pro středně pokročilé uživatele sociálních sítí, kteří se chtějí naučit a procvičit si, jak efektivně oslovit lidi, jak plánovat kampaně a jak promovat své aktivity a projekty na sociálních sítích.
17.08.2022

Fotogalerie: Biskupové na CSM v Hradci Králové

Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové se zúčastnili čeští a moravští biskupové. Přinášíme fotogalerii pořízenou díky fotografům ze spolku Člověk a víra.
16.08.2022

Výzva IROP - knihovny

První výzvou, kterou vyhlásil Integrovaný regionální operační program v novém programovém období, je výzva zaměřená na revitalizaci, odbornou infrastrukturu a vybavení pro činnost knihoven. Nově mohou dotace čerpat i zřizovatelé základních knihoven se specializovaným knihovním fondem, kterých je řada i církevních.
15.08.2022

Výzva k tiché adoraci za mír na Ukrajině

Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící k tiché adoraci za mír na Ukrajině v den svátku Povýšení svatého Kříže.
15.08.2022

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže, 6. den

V neděli 14. srpna se v rámci Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové uskutečnilo setkání po diecézích. Mši svatou v neděli sloužil královehradecký biskup Mons. Jan Vokál, kázal ostravsko-opavský biskup Martin David a koncelebrovali i další čeští a moravští biskupové. Podívejte se na fotografie spolku Člověk a Víra.
14.08.2022