Papež se poprvé v dějinách setká s moskevským patriarchou

Papež František se setká s moskevským patriarchou Kirillem 12. února 2016 na Kubě. Setkání hlavních představitelů římskokatolické a ruské pravoslavné církve bude první v dějinách.
Publikováno: 5. 2. 2016 14:00

Vatikán/Havana: K dlouho připravovanému setkání dojde na Kubě, kde papež František přistane s letadlem na cestě do Mexika. Patriarcha Kirill zde bude přítomen na oficiální návštěvě, po níž navštíví také Brazílii a Paraguay. Setkání bude mít dvě části – osobní rozhovor na letišti a podpis společného prohlášení.

Papeže přivítá kubánský prezident Raul Castro, jenž jej také uvede do letištního salonku na setkání s patriarchou. Pro soukromý rozhovor mezi oběma církevními představiteli jsou vyhrazeny dvě hodiny. Po následném předání darů podepíší František a Kirill obsáhlé společné prohlášení a pronesou krátké projevy.

Toto setkání vrchních představitelů katolické církve a ruské pravoslavné církve, jež se dlouho připravovalo, bude první v dějinách a bude představovat důležitou etapu ve vztazích mezi oběma církvemi. Svatý stolec a Moskevský patriarchát si přejí, aby bylo také znamením naděje pro všechny lidi dobré vůle. Vyzýváme všechny křesťany k horlivé modlitbě, aby Bůh požehnal tomuto setkání, které může přinést dobré plody,“ píše se v tiskovém prohlášení.

Podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho se setkání připravuje nejméně dva roky. Konkrétní příležitost se však naskytla teprve nedávno, kvůli čemuž byl o několik hodin posunut čas odletu papeže Františka do Mexika.

Podle juliánského kalendáře, který používá pravoslavná církev, je 12. únor svátkem tří učitelů: sv. Jana Zlatoústého, Řehoře Naziánského a Bazila Velikého. O dva dny později, 14. února, se v katolické církvi připomíná sv. Cyril a Metoděj.

K události dochází v období ekumenických snah i mezi jednotlivými pravoslavnými církvemi. V minulých dnech bylo ohlášeno konání koncilu autokefálních pravoslavných církví, k němuž dojde v letošním červnu na Krétě.

Ruská pravoslavná církev je se zhruba 150 miliony věřících nejpočetnější z pravoslavných církví.

(foto: Saint-Petersburg Theological Academy, CC BY-ND)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční, která letos připadá na 22. května, zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční ve středu 23. listopadu.
17.05.2022

Noc kostelů 2022 na YouTube

Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 10. června 2022.
17.05.2022

Počet katolických svateb roste po COVIDu rychleji než počet svateb civilních

Počet katolických církevních svateb vloni vystoupal na 4.285, což je oproti roku 2020 nárůst o víc než 7 %. Celkový počet svateb roste pomaleji, podíl katolických svateb na počtu všech svateb se proto zvýšil, a to z necelých 8 % na víc než 9 %. Dlouhodobě sledujeme ve společnosti narůstající zájem o svatby, COVID tento trend zastavil. Církevní svatby se k vyšším číslům po COVIDu vrací rychleji než civilní, stejně rychle v Moravské i České provincii. Celkově stále platí, že na Moravě se koná více církevních svateb než v Čechách, asi 2/3 ze všech.
17.05.2022