Papež se poprvé v dějinách setká s moskevským patriarchou

Papež František se setká s moskevským patriarchou Kirillem 12. února 2016 na Kubě. Setkání hlavních představitelů římskokatolické a ruské pravoslavné církve bude první v dějinách.
Publikováno: 5. 2. 2016 14:00

Vatikán/Havana: K dlouho připravovanému setkání dojde na Kubě, kde papež František přistane s letadlem na cestě do Mexika. Patriarcha Kirill zde bude přítomen na oficiální návštěvě, po níž navštíví také Brazílii a Paraguay. Setkání bude mít dvě části – osobní rozhovor na letišti a podpis společného prohlášení.

Papeže přivítá kubánský prezident Raul Castro, jenž jej také uvede do letištního salonku na setkání s patriarchou. Pro soukromý rozhovor mezi oběma církevními představiteli jsou vyhrazeny dvě hodiny. Po následném předání darů podepíší František a Kirill obsáhlé společné prohlášení a pronesou krátké projevy.

Toto setkání vrchních představitelů katolické církve a ruské pravoslavné církve, jež se dlouho připravovalo, bude první v dějinách a bude představovat důležitou etapu ve vztazích mezi oběma církvemi. Svatý stolec a Moskevský patriarchát si přejí, aby bylo také znamením naděje pro všechny lidi dobré vůle. Vyzýváme všechny křesťany k horlivé modlitbě, aby Bůh požehnal tomuto setkání, které může přinést dobré plody,“ píše se v tiskovém prohlášení.

Podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho se setkání připravuje nejméně dva roky. Konkrétní příležitost se však naskytla teprve nedávno, kvůli čemuž byl o několik hodin posunut čas odletu papeže Františka do Mexika.

Podle juliánského kalendáře, který používá pravoslavná církev, je 12. únor svátkem tří učitelů: sv. Jana Zlatoústého, Řehoře Naziánského a Bazila Velikého. O dva dny později, 14. února, se v katolické církvi připomíná sv. Cyril a Metoděj.

K události dochází v období ekumenických snah i mezi jednotlivými pravoslavnými církvemi. V minulých dnech bylo ohlášeno konání koncilu autokefálních pravoslavných církví, k němuž dojde v letošním červnu na Krétě.

Ruská pravoslavná církev je se zhruba 150 miliony věřících nejpočetnější z pravoslavných církví.

(foto: Saint-Petersburg Theological Academy, CC BY-ND)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež František ustanovil službu laického katechety

Svatý stolec zveřejnil dnes 11. května 2021 Motu proprio „Antiquum ministerium“, kterým papež František ustanovuje službu laického katechety. Cílem je podpořit evangelizaci současného světa zdola, v laickém prostředí, aniž bychom - jak zdůrazňuje papež - upadali do klerikalizace.
11.05.2021

Aplikace Noc kostelů pro Android

Pro návštěvníky letošní Noci kostelů je k dispozici další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program z široké nabídky, kterou pořadatelé chystají. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a různých tiskovin je možné využít také aplikaci pro zařízení se systémem Android.
11.05.2021

Aktualizovaný program: Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého - Nepomuk 2021

Přinášíme vám aktualizovaný program oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, kterého si v květnu 2021 připomene město Nepomuk. Jedná se o největší událost v novodobé historii této obce, ve které se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
11.05.2021

Biskup František Radkovský bude sloužit zádušní mši za oběti koronaviru

V neděli 16. května od 18:00 bude pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka sloužena mše svatá za oběti pandemie covid-19. Mši svatou bude v kostele Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech-Rybářích celebrovat biskup František Radkovský.
11.05.2021

Ztišení u Pánových nohou pro zdravotníky a dobrovolníky ve zdravotnictví

Na zájem a přání zdravotníků zastavit se, načerpat síly, ztišit se, ale i vzájemně se obohatit, reaguje „Jsme blízko vám – Institut klinické pastorační péče“ svou nabídkou připravovaných akcí.
11.05.2021