Papež se poprvé v dějinách setká s moskevským patriarchou

Datum publikace5. 2. 2016, 14.00

Papež František se setká s moskevským patriarchou Kirillem 12. února 2016 na Kubě. Setkání hlavních představitelů římskokatolické a ruské pravoslavné církve bude první v dějinách.

Vatikán/Havana: K dlouho připravovanému setkání dojde na Kubě, kde papež František přistane s letadlem na cestě do Mexika. Patriarcha Kirill zde bude přítomen na oficiální návštěvě, po níž navštíví také Brazílii a Paraguay. Setkání bude mít dvě části – osobní rozhovor na letišti a podpis společného prohlášení.

Papeže přivítá kubánský prezident Raul Castro, jenž jej také uvede do letištního salonku na setkání s patriarchou. Pro soukromý rozhovor mezi oběma církevními představiteli jsou vyhrazeny dvě hodiny. Po následném předání darů podepíší František a Kirill obsáhlé společné prohlášení a pronesou krátké projevy.

Toto setkání vrchních představitelů katolické církve a ruské pravoslavné církve, jež se dlouho připravovalo, bude první v dějinách a bude představovat důležitou etapu ve vztazích mezi oběma církvemi. Svatý stolec a Moskevský patriarchát si přejí, aby bylo také znamením naděje pro všechny lidi dobré vůle. Vyzýváme všechny křesťany k horlivé modlitbě, aby Bůh požehnal tomuto setkání, které může přinést dobré plody,“ píše se v tiskovém prohlášení.

Podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho se setkání připravuje nejméně dva roky. Konkrétní příležitost se však naskytla teprve nedávno, kvůli čemuž byl o několik hodin posunut čas odletu papeže Františka do Mexika.

Podle juliánského kalendáře, který používá pravoslavná církev, je 12. únor svátkem tří učitelů: sv. Jana Zlatoústého, Řehoře Naziánského a Bazila Velikého. O dva dny později, 14. února, se v katolické církvi připomíná sv. Cyril a Metoděj.

K události dochází v období ekumenických snah i mezi jednotlivými pravoslavnými církvemi. V minulých dnech bylo ohlášeno konání koncilu autokefálních pravoslavných církví, k němuž dojde v letošním červnu na Krétě.

Ruská pravoslavná církev je se zhruba 150 miliony věřících nejpočetnější z pravoslavných církví.

(foto: Saint-Petersburg Theological Academy, CC BY-ND)

Autor článku: Ondřej Mléčka