Papež se poprvé v dějinách setká s moskevským patriarchou

Papež František se setká s moskevským patriarchou Kirillem 12. února 2016 na Kubě. Setkání hlavních představitelů římskokatolické a ruské pravoslavné církve bude první v dějinách.
Publikováno: 5. 2. 2016 14:00

Vatikán/Havana: K dlouho připravovanému setkání dojde na Kubě, kde papež František přistane s letadlem na cestě do Mexika. Patriarcha Kirill zde bude přítomen na oficiální návštěvě, po níž navštíví také Brazílii a Paraguay. Setkání bude mít dvě části – osobní rozhovor na letišti a podpis společného prohlášení.

Papeže přivítá kubánský prezident Raul Castro, jenž jej také uvede do letištního salonku na setkání s patriarchou. Pro soukromý rozhovor mezi oběma církevními představiteli jsou vyhrazeny dvě hodiny. Po následném předání darů podepíší František a Kirill obsáhlé společné prohlášení a pronesou krátké projevy.

Toto setkání vrchních představitelů katolické církve a ruské pravoslavné církve, jež se dlouho připravovalo, bude první v dějinách a bude představovat důležitou etapu ve vztazích mezi oběma církvemi. Svatý stolec a Moskevský patriarchát si přejí, aby bylo také znamením naděje pro všechny lidi dobré vůle. Vyzýváme všechny křesťany k horlivé modlitbě, aby Bůh požehnal tomuto setkání, které může přinést dobré plody,“ píše se v tiskovém prohlášení.

Podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho se setkání připravuje nejméně dva roky. Konkrétní příležitost se však naskytla teprve nedávno, kvůli čemuž byl o několik hodin posunut čas odletu papeže Františka do Mexika.

Podle juliánského kalendáře, který používá pravoslavná církev, je 12. únor svátkem tří učitelů: sv. Jana Zlatoústého, Řehoře Naziánského a Bazila Velikého. O dva dny později, 14. února, se v katolické církvi připomíná sv. Cyril a Metoděj.

K události dochází v období ekumenických snah i mezi jednotlivými pravoslavnými církvemi. V minulých dnech bylo ohlášeno konání koncilu autokefálních pravoslavných církví, k němuž dojde v letošním červnu na Krétě.

Ruská pravoslavná církev je se zhruba 150 miliony věřících nejpočetnější z pravoslavných církví.

(foto: Saint-Petersburg Theological Academy, CC BY-ND)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

TOP - Týden otevřených kostelů v Hradci Králové

Týden otevřených kostelů (TOK), pokud to vládní nařízení dovolí, se letos uskuteční v Hradci Králové ve dnech 23. - 30. 5. 2021. Projekt má za cíl představit křesťanství a ukázat co nejširší rozsah jeho aktivit a tím pomoci odbourat zažité předsudky, rozšířit povědomí o historicko-kulturním dědictví křesťanství, které nabízejí sakrální stavby a praktické připomenutí toho, že jsou centrem společenského a kulturního života města i dnes.
16.04.2021

Blahořečení P. Dominika Zavřela můžete sledovat živě na TV Noe

V sobotu 17. dubna 2021 od 10.30 se ve Vatikánu bude konat mše svatá s blahořečením Simona Cadrona a druhů mezi které patřil i P. Dominik Zavřel pocházející z Chodova u Prahy. Bohoslužbu bude živě přenášet TV Noe.
16.04.2021

Papež František: Svatost není pro “specialisty na božské záležitosti"

Modlitba, skutky lásky a povolání ke svatosti – o těchto základních kamenech řeholního života mluvil papež František ve videoposelství k účastníkům kongresu uspořádaného k padesátému výročí prohlášení svaté Terezie od Ježíše za učitelku církve.
16.04.2021

Výzvy REACT pro oblast zdravotnictví

ŘO IROP vyhlásil 15. dubna 2021 výzvy IROP pro oblast zdravotnictví. Jedná se o 3 oblasti zvýšení připravenosti subjektů zapojených do řešení hrozeb, rozvoj a zvýšení odolnosti poskytovatelů péče o zvlášť ohrožené pacienty a rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby.
16.04.2021

Vychází nová kniha arcibiskupa Jana Graubnera

V Karmelitánském nakladatelství vychází kniha Zbožnost je užitečná ke všemu, jejíž autorem je olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. V publikaci autor vzpomíná i na svůj boj s nemocí covid-19 v prosinci loňského roku.
15.04.2021