Papežská nadace vyzvala k postu a modlitbě za Irák a Sýrii

Papežská nadace Kirche in Not vyzvala věřící na celém světě, aby se na Popeleční středu (10. února 2016) intenzivně modlili a postili za Irák a Sýrii. Se sloganem Poneseš jeden den kříž s nimi? vyzvala k solidaritě s trpícími bratry a sestrami.
Publikováno: 10. 2. 2016 13:00

Výzva reaguje na dopisy, které zaslali dobrodincům nadace patriarchové Louis Raphael I. Sako (Irák) a Řehoř III. Laham (Sýrie).

Podle Saka dosahuje konflikt na Blízkém východě „apokalyptických rozměrů“ a je nejrozsáhlejší humanitární katastrofou od druhé světové války. Z iráckých měst jako Mosul nebo vesnic na Ninivské pláni zůstaly jen ruiny. „Ti, kdo mohli, utekli. Miliony dětí v uprchlických táborech čekají na svůj denní chléb, avšak zároveň žízní po budoucnosti, chtějí mít školu a domov. Chtějí se vrátit do svých domovů,“ píše Sako.

Patriarcha Řehoř zase popisuje situaci v Sýrii, kterou nazývá „kolébkou křesťanství“. Současný stav přirovnává k starozákonnímu putování Izraele pouští, na níž obyvatele posiluje „mana“ neboli dary dobrodinců. Křesťané v Sýrii „pevně věří, že k dosažení slávy vzkříšení je nutné projít křížovou cestou. Přesto však i sám Pán měl na cestě na Golgotu při sobě lidi, kteří jej utěšovali a pomáhali mu: Šimon z Kyrény pomohl Kristu nést kříž, svatá Veronika mu podala roušku, jeho nejsvětější matka a svatý apoštol Jan stáli u paty kříže“.

Patriarchové proto vyzývají k postu a modlitbám, zejména na Popeleční středu, ale i po ní. „Vaše modlitby, vaše povzbuzení a podpora nám pomáhá v našem utrpení. Proto bych vás chtěl ještě jednou vyzvat: Prosím držte půst a modlete se s námi! Je nemožné, aby Pán neodpověděl na modlitby a oběti svých dětí.“

Výzva, kterou přijala a rozšířila Kirche in Not, se objevuje i sociálních sítích pod hashtagy #fastandpray a #carrythecross.

Kirche in Not (Církev v nouzi) je papežská nadace katolické církve, která podporuje pronásledované, utiskované, chudé a jinak potřebné křesťany. V současnosti působí ve 140 zemích a pomáhá ve více než 5.000 projektech.

(zdroj: Kirche in Not)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

TOP - Týden otevřených kostelů v Hradci Králové

Týden otevřených kostelů (TOK), pokud to vládní nařízení dovolí, se letos uskuteční v Hradci Králové ve dnech 23. - 30. 5. 2021. Projekt má za cíl představit křesťanství a ukázat co nejširší rozsah jeho aktivit a tím pomoci odbourat zažité předsudky, rozšířit povědomí o historicko-kulturním dědictví křesťanství, které nabízejí sakrální stavby a praktické připomenutí toho, že jsou centrem společenského a kulturního života města i dnes.
16.04.2021

Blahořečení P. Dominika Zavřela můžete sledovat živě na TV Noe

V sobotu 17. dubna 2021 od 10.30 se ve Vatikánu bude konat mše svatá s blahořečením Simona Cadrona a druhů mezi které patřil i P. Dominik Zavřel pocházející z Chodova u Prahy. Bohoslužbu bude živě přenášet TV Noe.
16.04.2021

Papež František: Svatost není pro “specialisty na božské záležitosti"

Modlitba, skutky lásky a povolání ke svatosti – o těchto základních kamenech řeholního života mluvil papež František ve videoposelství k účastníkům kongresu uspořádaného k padesátému výročí prohlášení svaté Terezie od Ježíše za učitelku církve.
16.04.2021

Výzvy REACT pro oblast zdravotnictví

ŘO IROP vyhlásil 15. dubna 2021 výzvy IROP pro oblast zdravotnictví. Jedná se o 3 oblasti zvýšení připravenosti subjektů zapojených do řešení hrozeb, rozvoj a zvýšení odolnosti poskytovatelů péče o zvlášť ohrožené pacienty a rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby.
16.04.2021

Vychází nová kniha arcibiskupa Jana Graubnera

V Karmelitánském nakladatelství vychází kniha Zbožnost je užitečná ke všemu, jejíž autorem je olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. V publikaci autor vzpomíná i na svůj boj s nemocí covid-19 v prosinci loňského roku.
15.04.2021