Papežská nadace vyzvala k postu a modlitbě za Irák a Sýrii

Datum publikace10. 2. 2016, 13.00

Papežská nadace Kirche in Not vyzvala věřící na celém světě, aby se na Popeleční středu (10. února 2016) intenzivně modlili a postili za Irák a Sýrii. Se sloganem Poneseš jeden den kříž s nimi? vyzvala k solidaritě s trpícími bratry a sestrami.

Výzva reaguje na dopisy, které zaslali dobrodincům nadace patriarchové Louis Raphael I. Sako (Irák) a Řehoř III. Laham (Sýrie).

Podle Saka dosahuje konflikt na Blízkém východě „apokalyptických rozměrů“ a je nejrozsáhlejší humanitární katastrofou od druhé světové války. Z iráckých měst jako Mosul nebo vesnic na Ninivské pláni zůstaly jen ruiny. „Ti, kdo mohli, utekli. Miliony dětí v uprchlických táborech čekají na svůj denní chléb, avšak zároveň žízní po budoucnosti, chtějí mít školu a domov. Chtějí se vrátit do svých domovů,“ píše Sako.

Patriarcha Řehoř zase popisuje situaci v Sýrii, kterou nazývá „kolébkou křesťanství“. Současný stav přirovnává k starozákonnímu putování Izraele pouští, na níž obyvatele posiluje „mana“ neboli dary dobrodinců. Křesťané v Sýrii „pevně věří, že k dosažení slávy vzkříšení je nutné projít křížovou cestou. Přesto však i sám Pán měl na cestě na Golgotu při sobě lidi, kteří jej utěšovali a pomáhali mu: Šimon z Kyrény pomohl Kristu nést kříž, svatá Veronika mu podala roušku, jeho nejsvětější matka a svatý apoštol Jan stáli u paty kříže“.

Patriarchové proto vyzývají k postu a modlitbám, zejména na Popeleční středu, ale i po ní. „Vaše modlitby, vaše povzbuzení a podpora nám pomáhá v našem utrpení. Proto bych vás chtěl ještě jednou vyzvat: Prosím držte půst a modlete se s námi! Je nemožné, aby Pán neodpověděl na modlitby a oběti svých dětí.“

Výzva, kterou přijala a rozšířila Kirche in Not, se objevuje i sociálních sítích pod hashtagy #fastandpray a #carrythecross.

Kirche in Not (Církev v nouzi) je papežská nadace katolické církve, která podporuje pronásledované, utiskované, chudé a jinak potřebné křesťany. V současnosti působí ve 140 zemích a pomáhá ve více než 5.000 projektech.

(zdroj: Kirche in Not)

Autor článku: Ondřej Mléčka