Šest otázek pro nového biskupa plzeňské diecéze

Datum publikace12. 2. 2016, 15.00

Papež František dnes (12. února 2016) přijal zřeknutí se vedení diecéze Plzeň, které předložil Mons. František Radkovský, a jmenoval biskupem plzeňské diecéze Mons.Tomáše Holuba, generálního sekretáře ČBK, faráře baziliky svatých Petra a Pavla a děkana Kolegiátní kapituly na pražském Vyšehradě. Úřadu se ujme 30. dubna 2016. Jaké jsou jeho první postřehy?

Napadlo Vás někdy v minulosti, že byste se mohl dočkat oslovování 'Otče biskupe'?

Lhal bych, kdybych  řekl, že mne to nikdy nenapadlo. Vždy jsem to ale vnímal jako pokušení a tak se k tomu choval.

Znáte plzeňskou diecézi už z nějaké předchozí zkušenosti, nebo jdete do zcela nového prostředí?

Díky své službě generálního sekretáře jsem měl možnost se alespoň z dálky s mojí novou diecézí trochu seznámit. Ale byl to pohled z vnějšku, a to je něco úplně jiného…

Na co se ve své nové roli těšíte nejvíc?

Na pastýřskou službu.

Dosud jste byl spojen s pozicí generálního sekretáře České biskupské konference a jejího mluvčího – v poslední době především v souvislosti s tématem tzv. církevních restitucí. Jsou tyto funkce nějak slučitelné s Vaší novou povinností, nebo Vás bude někdo nahrazovat?

Nevím, to zásadní je nyní moje služba diecézi.  O  zachování kontinuity v práci České biskupské konference určitě budeme s biskupy intensivně hovořit a hledat rozumná řešení.

Jaký je Váš plán do prvních dnů v novém úřadu?

Jej, nemám ještě utříděné ani plány na následující dny.  Vše je teď pro mne nové.

S jakým typem osobnosti se budou lidé ze západu Čech v biskupské službě setkávat?

Tak v psychotestech, které jsem  povinně absolvoval jako vojenský kaplan, mi vyšlo, že jsem extrémní extrovert. Doufám, že kněžská služba mne vedle toho aspoň trochu naučila naslouchání a radosti ze života.

Autor článku: Zuzana Lášková