Vstupujeme do doby postní, času zvláštních milostí

Je Popeleční středa, tedy začátek čtyřicetidenního půstu, kdy se připravujeme na Velikonoce. Dnešní den má být časem přísného půstu a připomínkou potřebnosti věnovat pozornost trvalým duchovním hodnotám.
Publikováno: 10. 2. 2016 1:00

Popeleční středa v liturgickém kalendáři katolické církve je středa, která předchází 1. postní neděli a označuje začátek postní doby. V tento den kněz na znamení pokání a obrácení uděluje popelem při bohoslužbě znamení kříže na čelo (= popelec) a říká: "Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš" nebo "Obraťte se a věřte evangeliu". Popel, symbol smrti a nicotnosti bytí, se získává ze spálených ratolestí posvěcených v předešlém roce na Květnou neděli.

A na co se v letošním postním čase zaměřit? "Ať nás posílí letošní půst ke konání skutečného dobra," vyzývá na svém twitterovém účtu Generální sekretář ČBK Tomáš Holub.

Popeleční středa je pro věřící jedním ze dvou dnů přísného postu (druhým je Velký pátek). Lze ho uchopit i přeneseně; nejen jako odepření si jídla, ale také se třeba pokusit omezit některé činnosti a ušetřený čas věnovat něčemu užitečnějšímu, třeba konání dobrých skutků či aktivnímu odpočinku. Je možné zkusit chodit pěšky namísto jízdy autem, odepřít si sledování médií, netrávit čas před počítačem či vzdát se načas nakupování nebo určité částky peněz, kterou je možné věnovat potřebným.

Více informací o bohoslužbách a dalších postních programech hledejte na webech jednotlivých diecézí.

(Zdroj: ČTK, @TomasHolubCBK; ilustrační foto: Alois Vašků/Člověk a víra)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: Chraň své srdce

Slýcháváme řadu dobrých rad, jak předcházet infarktu a dalším srdečním onemocněním úpravou jídelníčku či sportem, ale jak často bereme ohled na svá srdce ve významu duchovním? Je to přitom výzva právě pro blížící se postní dobu.
18.02.2020

Říčany hostí ME kněží ve futsalu

Více než 250 kněží z celé Evropy ode dneška bojuje v Říčanech o titul futsalového evropského šampiona. Turnaj, jehož se účastní 18 týmů, vyvrcholí ve čtvrtek.
18.02.2020

Zkušenosti Arcidiecézní charity pomáhají magistrátu zabydlet nově uvolněné sociální byty

Invalidní důchodkyně paní Valerie bydlela patnáct let na ubytovnách. Nyní má od města pronajatý sociální byt a v něm skutečný domov. Sociální pracovníci Arcidiecézní charity jí pomohli sehnat pohovku, židle i ledničku, protože potřebuje držet dietu a ráda si vaří.
18.02.2020

Začala obnova mariánského sloupu

Od pondělního rána probíhají na pražském Staroměstském náměstí práce na obnově mariánského sloupu. Podle sochaře Petra Váni by replika barokního díla Jana Jiřího Bendla měla být veřejnosti slavnostně představena 15. září.
17.02.2020

Kardinál Schönborn o exhortaci Querida Amazonia: Papež vybízí k širšímu pohledu

„František opět dokázal zklamat všechny ty, kdo očekávali černobílou odpověď. Znovu se snaží pozvednout, rozšířit a prohloubit perspektivu, aby překonal konflikt mezi dvěma krajními pozicemi,“ říká kardinál Christoph Schönborn v komentáři k postsynodální apoštolské exhortaci Querida Amazonia.
14.02.2020