Vstupujeme do doby postní, času zvláštních milostí

Datum publikace10. 2. 2016, 0.00

Je Popeleční středa, tedy začátek čtyřicetidenního půstu, kdy se připravujeme na Velikonoce. Dnešní den má být časem přísného půstu a připomínkou potřebnosti věnovat pozornost trvalým duchovním hodnotám.

Popeleční středa v liturgickém kalendáři katolické církve je středa, která předchází 1. postní neděli a označuje začátek postní doby. V tento den kněz na znamení pokání a obrácení uděluje popelem při bohoslužbě znamení kříže na čelo (= popelec) a říká: 'Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš' nebo 'Obraťte se a věřte evangeliu'. Popel, symbol smrti a nicotnosti bytí, se získává ze spálených ratolestí posvěcených v předešlém roce na Květnou neděli.

A na co se v letošním postním čase zaměřit? 'Ať nás posílí letošní půst ke konání skutečného dobra,' vyzývá na svém twitterovém účtu Generální sekretář ČBK Tomáš Holub.

Popeleční středa je pro věřící jedním ze dvou dnů přísného postu (druhým je Velký pátek). Lze ho uchopit i přeneseně; nejen jako odepření si jídla, ale také se třeba pokusit omezit některé činnosti a ušetřený čas věnovat něčemu užitečnějšímu, třeba konání dobrých skutků či aktivnímu odpočinku. Je možné zkusit chodit pěšky namísto jízdy autem, odepřít si sledování médií, netrávit čas před počítačem či vzdát se načas nakupování nebo určité částky peněz, kterou je možné věnovat potřebným.

Více informací o bohoslužbách a dalších postních programech hledejte na webech jednotlivých diecézí.

(Zdroj: ČTK, @TomasHolubCBK; ilustrační foto: Alois Vašků/Člověk a víra)

Autor článku: František Jemelka