Vstupujeme do doby postní, času zvláštních milostí

Je Popeleční středa, tedy začátek čtyřicetidenního půstu, kdy se připravujeme na Velikonoce. Dnešní den má být časem přísného půstu a připomínkou potřebnosti věnovat pozornost trvalým duchovním hodnotám.
Publikováno: 10. 2. 2016 0:00

Popeleční středa v liturgickém kalendáři katolické církve je středa, která předchází 1. postní neděli a označuje začátek postní doby. V tento den kněz na znamení pokání a obrácení uděluje popelem při bohoslužbě znamení kříže na čelo (= popelec) a říká: "Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš" nebo "Obraťte se a věřte evangeliu". Popel, symbol smrti a nicotnosti bytí, se získává ze spálených ratolestí posvěcených v předešlém roce na Květnou neděli.

A na co se v letošním postním čase zaměřit? "Ať nás posílí letošní půst ke konání skutečného dobra," vyzývá na svém twitterovém účtu Generální sekretář ČBK Tomáš Holub.

Popeleční středa je pro věřící jedním ze dvou dnů přísného postu (druhým je Velký pátek). Lze ho uchopit i přeneseně; nejen jako odepření si jídla, ale také se třeba pokusit omezit některé činnosti a ušetřený čas věnovat něčemu užitečnějšímu, třeba konání dobrých skutků či aktivnímu odpočinku. Je možné zkusit chodit pěšky namísto jízdy autem, odepřít si sledování médií, netrávit čas před počítačem či vzdát se načas nakupování nebo určité částky peněz, kterou je možné věnovat potřebným.

Více informací o bohoslužbách a dalších postních programech hledejte na webech jednotlivých diecézí.

(Zdroj: ČTK, @TomasHolubCBK; ilustrační foto: Alois Vašků/Člověk a víra)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021

Prof. Vojtěch Novotný obhájil funkci děkana KTF UK

Dne 20. října 2021 byl akademickým senátem dle Jednacího řádu AS KTF UK zvolen kandidát na funkci děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Stal se jím prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D.
21.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 9. Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 9. video: Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity, brožura (Irena Tejkalová, Česká biskupská konference)
21.10.2021