Caritas Cares 2015: Charita hodnotí sociální situaci u nás

Charita Česká republika dnes představila národní zprávu o sociální situaci za loňský rok. Tato Caritas Cares - Národní zpráva za ČR prezentuje pohled na stav chudoby u nás z úrovně grassroot organizace a apeluje na žádoucí změny v sociálním systému.
Publikováno: 2. 2. 2016 16:00

Praha: Zprávu zainteresovaným institucím a organizacím představili odborníci z charitních organizací dnes, 2. února, v Evropském domě v Praze. Akce se zúčastnil generální sekretář Caritas Europa Jorge Nuño Mayer a ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Prostřednictvím zprávy Caritas Cares pokračuje Caritas Europa ve své tradici vyjadřovat se ke stavu chudoby a sociálního vyloučení v rámci jednotlivých evropských zemí. Podobně jako Charita ČR zveřejňují své příspěvky také další evropské národní Charity. Průřezová zpráva sestavená z dílčích příspěvků členských organizací Caritas Europa bude vydána v březnu tohoto roku.

Metodika a závěry zprávy


„Zprávu podle instrukcí Caritas Europa jsme s kolegyní Ivou Kuchyňkovou zpracovaly v pořadí podruhé. Provedly jsme celostátní výzkum ve spolupráci s pracovníky odborných sociálních poraden, kteří jsou v přímém kontaktu s lidmi ohroženými chudobou a sociálním vyloučením,“ vysvětlila metodiku spoluautorka zprávy, sociální analytička Charity ČR Lucie Benešová. Šetření se zúčastnilo 34 pracovníků z celkem 69 odborných charitních poraden. „Doplňkové otázky jsme zasílaly i do ostatních preventivních služeb, například do azylových domů a terénních programů,“ dodává Benešová.

Do skupiny nejvíce ohrožených chudobou zařadili naši sociální pracovníci z poraden osoby starší 65 let, dlouhodobě nezaměstnané, osoby bez přístřeší, osoby s psychickým a mentálním postižením a samoživitele,“ přiblížila ze závěrů zprávy druhá z autorek, koordinátorka pro sociální oblast Iva Kuchyňková.

Zpráva obsahuje zejména hlavní popis situace v ČR sestavený na základě vlastního šetření Charity ČR, oficiálních i sekundárních dat od podobně založených organizací. Na popis navazuje hodnocení nedávných či plánovaných opatření a návrhy pro změny či kroky do budoucna.

Naše doporučení se dotýkají výživného na děti, dluhové problematiky, výše minimální mzdy, respektive o nastavení systému takovým způsobem, aby se člověku spíše vyplatilo pracovat než pobírat dávky státní sociální podpory,“ říká Iva Kuchyňková. „Všechna doporučení jsou založena na zkušenosti se skutečnými příběhy lidí, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci a vyhledali některou z charitních služeb,“ dodává Kuchyňková, která má více jak dvacetiletou zkušeností v sociální oblasti.

Samotný materiál si můžete stáhnout na webu Charity ČR.

(Zdroj a foto: Jan Oulík, tiskový mluvčí charity ČR; foto: Lubomír Kotek)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Dekalog Krzysztofa Kieślowského na TV Noe

Televize Noe uvede Dekalog polského režiséra Krzysztofa Kieślowského, proslulou sérii 10 televizních filmů natočených na motivy desatera Božích přikázání. První díl bude možné sledovat na TV Noe již dnes, 11. dubna 2021, od 20.05 hodin.
11.04.2021

Papež František na neděli Božího milosrdenství: Jsme milosrdní k jiným?

Papež František dnes na neděli Božího milosrdenství slavil mši svatou v římském kostele Santo Spirito in Sassia. Ve své homilii vyzval k tomu, abychom projevovali milosrdenství vůči druhým, protože bez toho by se naše víra stala mrtvou. Milosrdný postoj pramení z vědomí, že jsme sami byli obdařeni pokojem, odpuštěním a ranami milosrdného Ježíše, vysvětlil Svatý Otec.
11.04.2021

Neděle Božího milosrdenství je příležitostí vystavit se proudu Boží milosti

Druhá neděle po Velikonocích je nazývána Bílou nedělí (Dominica in albis) a od roku 2000 je slavena jako neděle Božího milosrdenství. Ukazuje tak na vzkříšeného Krista jako zdroj důvěry a naděje.
10.04.2021

Videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti - 2. neděle velikonoční

09.04.2021

Mladý Bergoglio – noční adorátor

Papež František zaslal dopis španělskému katolickému týdeníku „Alfa y Omega”, v němž vzpomíná na noční adorace v buenosaireské bazilice Nejsvětější svátosti. V padesátých letech minulého století je sdílel se svým rodným bratrem Oscarem Bergogliem.
09.04.2021