Papež František umyje na Zelený čtvrtek nohy uprchlíkům

Datum publikace23. 3. 2016, 15.00

Papež František navštíví na Zelený čtvrtek centrum pro žadatele o azyl v italském Castelnuovo di Porto, aby zde při tradičním velikonočním obřadu mytí nohou prokázal službu místním uprchlíkům a vyjádřil jim tak svou blízkost.

Centrum pro žadatele o azyl ve městě Castelnuovo di Porto, přibližně 30 kilometrů od Říma, je místo, kde bude papež František sloužit tradiční obřady připadající na Zelený čtvrtek. Papež se zde skloní před 12 uprchlíky různých vyznání, aby jim umyl nohy, stejně jako Ježíš umyl nohy svým učedníkům na znamení pokory, pozornosti a poslání ke službě druhým.

Během mimořádné audience Svatého roku milosrdenství v sobotu 12. března 2016 hovořil František o tomto aktu umývání nohou následovně: „Umytím nohou apoštolů Ježíš zjevil způsob, jakým s námi jedná Bůh, a dal příklad toho, co znamená ‚nové přikázání‘ (Jan13,34) milovat se navzájem jako On miloval nás tím, že položil svůj život za nás. Samotný Jan to píše ve svém prvním listě: ‚Z toho jsme poznali Lásku: že Kristus za nás položil svůj život. Také my jsme povinni položit život za své bratry [...] Děti, nemilujme jen slovem a jazykem, ale činem, doopravdy‘ (1 Jan 3,16.18).

Láska je tudíž konkrétní služba, kterou si prokazujeme navzájem,“ pokračoval František během promluvy. „Láska nejsou slova, ale činy a služba! Skromná služba konaná mlčky a ve skrytu, jak řekl sám Ježíš: ‚ať neví tvoje levice, co dělá tvoje pravice‘ (Mt 6,3). To znamená dát k dispozici dary, jimiž nás obdařil Duch Svatý, aby mohlo společenství růst (srov. 1 Kor 12,4-11). Vyjadřuje se také sdílením materiálních dober, aby nikdo nebyl v nouzi. Sdílení a oddanost vůči tomu, kdo se ocitl v nouzi, je životní styl, který Bůh vštěpuje jako autentickou cestu lidskosti také mnohým nekřesťanům.“

Aktem mytí nohou právě uprchlíkům chce Svatý otec vyjádřit aktuálnost jejich problému a snahu obnovit důstojnost těchto zavrhovaných a mnohými lidmi ponižovaných lidí. Tím, že se v tomto symbolickém obřadu papež skloní mimo jiné i před lidmi jiného než katolického vyznání má vyjádřit respekt ke každé osobě bez rozdílu.

V předchozích letech slavil František liturgii Zeleného čtvrtku v centru mládeže, rehabilitačním centru pro osoby se zdravotním postižením či římské věznici.

Velkopáteční obřady a liturgii Umučení Páně prožije papež František v bazilice sv. Petra, na noční křížovou cestu se pak přemístí do římského Kolosea. Na sobotní vigilii se vrátí zpět do baziliky a v neděli bude po mši svaté ze slavnosti Zmrtvýchvstání Páně následovat tradiční požehnání městu a světu ze Svatopetrského náměstí Urbi et Orbi.

Přímé přenosy velikonočních bohoslužeb bude možné sledovat na televizi Noe:

Zelený čtvrtek
9.30 Missa chrismatis z Baziliky sv. Petra v Římě
18.00 Mše svatá na památku Večeře Páně z kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Ostravě – Přívoze
20.00 Svatá hodina z Getsemanské zahrady v Jeruzalémě

Velký pátek