Je asi nejpopulárnějším českým astronomem a patří mezi naše nejznámější vědce. Kromě objevů mluví také velmi často o svém křesťanství a o tom, že mezi vědou a vírou není žádný rozpor. V plné práci nyní Jiří Grygar oslavil své osmdesátiny.
Daří se vám vysvětlit, že věda a víra nestojí vůči sobě v rozporu? Jak takové diskuse obvykle probíhají?
Mám celkem dobrou zkušenost. Když mám trochu více času na vysvětlení, že věda se týká záležitostí světa materiálního, zatímco náboženská víra světa duchovního, daří se mi leckterý hrot nesouhlasu ulomit.
Cestujete po světě. Je zmíněný rozpor mezi vědou a vírou vnímán intenzivně i v dalších zemích, nebo je to spíš české specifikum?
Naše domácí situace není ve velké části Evropy a v obou Amerikách a Austrálii nijak obvyklá. V těchto částech zeměkoule se už celkem uznává, že věda a křesťanská víra není v rozporu. Rozpor jde jinudy: mezi vědou a pavědou a mezi vírou a pověrou.
Jsme opravdu národem ateistů? Hovoříte někdy o víře i se svými kolegy, světovými astronomy?
Mně připadá, že jsme národem filozofických kverulantů s předsudky často neuvěřitelnými. Vzpomínám však na příznačnou epizodu z doby svých studií na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Od prvního ročníku jsme měli jako studenti všech oborů povinné přednášky o marxismu-leninismu a dialektickém materialismu. Jenže od třetího ročníku už tyto přednášky z ostatních oborů od chemie po zeměpis skončily; zůstaly pouze pro obor matematika-fyzika. Ptali jsme se lektora těchto přednášek, jak k tomu přijdeme. A on odpověděl, že je vědecky prokázáno, že matematici a fyzici více než jiní vědci věří v Boha, takže potřebujeme další roky jeho přednášek, aby to z nás dostali. I teď vidím ve svém domácím akademickém okolí docela hodně věřících badatelů. V tomto směru se tedy od mezinárodní scény ani moc nelišíme.
Více v rozhovoru, který lze nalézt na www.katyd.cz nebo v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne nebo v řadě kostelů.
Dále si lze v KT přečíst:
Velikonoce křesťanských uprchlíků
Uprchlíci z Iráku prožili své první velikonoční svátky v ČR. Dorazili na brněnský Petrov a do farností Český Těšín a Ostrava-Zábřeh. Všude jim pomáhali místní věřící.
Téma: Raduj se a vesel
Před pár dny jsme prožili radost z Kristova vzkříšení, která je středem vigilie slavnosti Zmrtvýchvstání Páně. Jak si tuto radost uchovat ve zbytku roku?
Perspektivy: Jen utrpení lásky překoná zlo
Zvykli jsme si, že Benedikt XVI. se jako papež emeritus odmlčel. Zřídkakdy je ho vidět a ještě méně slyšet. Ale existují výjimky – a ty pak stojí za to.
Pomni, abys daně zaplatil
S měsícem březnem je tu povinnost přiznat a zaplatit daně.
To těžko někoho rozradostní, jenže jinak by naše společnost nemohla fungovat…