Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Oscarový film o zneužívání mladistvých v církvi jde do kin

Datum publikace7. 4. 2016, 8.54
TiskTisk

Spotlight, držitel letošního Oscara za nejlepší film rok, přichází do českých kin. Podle skutečného příběhu ukazuje na jeden z největších církevních otřesů posledních dob, kdy se podařilo reportérům amerického deníku The Boston Globe odhalit šokující počet případů zneužívání nezletilých duchovními místní arcidiecéze.

Do redakce deníku The Boston Globe nastoupil v roce 2001 nový editor a ihned pověřil tým profesionálních investigativních novinářů Spotlight úkolem. Měli prověřit dosud poměrně přehlížený případ místního kněze, jenž byl obviněn z toho, že v průběhu uplynulých 30 let sexuálně zneužíval desítky chlapců ve své farnosti.

Poctivá práce žurnalistů, kterou film zachycuje zcela autenticky, vedla k odkrytí mnohem komplexnějšího problému a zjištění systematického krytí případů pedofilie v církvi. V reálu za tento počin získal právě tým novinářů z listu Boston Globe prestižní novinářskou Pulitzerovu cenu.

“Podívejte se, jaký dopad může mít, když zkušení profesionálové odvedou poctivou novinářskou práci.”

Celoroční práci novinářů zachycuje film do nejmenších detailů a zcela autenticky. Tvůrci se nesnažili scény nikterak dramatizovat, přesto v nich není nouze o napětí a senzaci. „Dělá mi velké starosti skutečnost, že se v dnešní době věnuje oproti období před patnácti lety špičkové investigativní žurnalistice jen velice malé množství lidí,“ míní režisér a spoluscénárista snímku McCarthy. „Vnímal jsem tento film jako příležitost ukázat, jak se tahle práce má dělat: podívejte se, jaký dopad může mít, když zkušení profesionálové odvedou poctivou novinářskou práci,“ upozornil.

Podstatou tohohle příběhu není vysmívat se církvi.

Ve výrazně katolickém Bostonu nebylo jednoduché vystoupit na světlo s takovouto kauzou a postavit se autoritě představitelů místní církve, před níž všichni ustupovali. Přes pachuť hrozivých zločinů a odkrytí fatálních dopadů snahy církve utajit selhání ve svých řadách, film není točen prvoplánově s protikatolickým naladěním: „Podstatou tohohle příběhu není vysmívat se církvi. Jde tu o otázku, jak se něco takového mohlo vlastně stát,“ řekl McCarthy.

Právě čekání na reakce církve k tomuto snímku budilo asi největší zvědavost, možná i obavy nejen samotných tvůrců. Z úst několika církevních představitelů se však již ozvalo hodnocení velmi pozitivní. Kladně se vyjádřil například P. Zollner, člen Komise pro ochranu nezletilých ustanovené papežem Františkem, který se problematikou zneužívání dlouhodobě zabývá: „Objevení těchto skutečností v Bostonu byl rozhodující moment, který vedl tehdejšího kardinála Ratzingera k boji s touto ránou. Jako papež se k věci velmi jasně postavil a skrze pokyny Kongregace pro nauku víry bojoval proti mlčení o zločinech.

K filmu se vyjádřil i maltský arcibiskup Charles Scicluna, který v letech 2002 - 2012 zastával na Kongregaci pro nauku víry, pod níž řešení případů zneužívání kněžími spadá, funkci tzv. promotora spravedlnosti. „Tento film musí vidět všichni biskupové a kardinálové, především ti, kdo jsou zodpovědní za duše, protože musí pochopit, že je to nahlášení trestného činu, co zachrání církev, nikoliv mlčení o zločinech,“ uvedl Scicluna v polovině února letošního roku. 

Již koncem 90. let se začal intenzivně věnovat potírání zmíněných provinění tehdejší kardinál Ratzinger. V roce 2001 rozeslal spolu s Janem Pavlem II. do celého světa směrnice, které zařadily zneužívání nezletilých duchovními osobami mezi nejzávažnější hříchy vyhrazené do kompetence Kongregaci pro nauku víry. Jako papež pak Benedikt XVI. výrazně posunul církev směrem k transparentní instituci bojující proti zneužívání s nulovou tolerancí. V jeho linii pokračuje nyní papež František, který dále rozvinul normy týkající se zločinů i jejich prevenci. V roce 2013 ustavil Komisi pro ochranu nezletilých: „Žádným jiným úvahám, ať už je pohání jakýkoli motiv, jako například touha vyhnout se skandálu, nesmí být přisouzena vyšší priorita, neboť pro ty, kdo zneužívají nezletilé, není v duchovní službě absolutně žádný prostor.“ 

Pozitivní vývoj v katolické církvi hodnotí také reportér Walter Robinson, sám katolík, který investigativní vyšetřování v Boston Globe v letech 2001 - 2002 vedl a za svou práci byl oceněn Pulitzerovou cenou: „Nyní s papeže Františkem a očistou, kterou provádí i v tomto směru, cítíme větší důvěru a úlevu.“ 

V rámci snahy pomoci zabránit podobným případům, kterými se film zabývá, společnost Participant Media založila internetové stránky s informacemi o tom, co mohou diváci filmu dělat v případě, že by o podobných případech věděli.

(Zdroj: Falcon, Radio Vaticana, La Repubblica; foto: tfxc / CC BY-NC-ND)

Autor článku: Zuzana Lášková
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou