Papež navštíví řecký Lesbos, setká se zde s uprchlíky

V sobotu 16. dubna navštíví papež František řecký ostrov Lesbos, na nějž připlouvají uprchlíci směřující do Evropy. Přivítá jej zde konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I.
Publikováno: 7. 4. 2016 16:19

Informaci nejprve v úterý přinesl sekretariát synodu pravoslavných církví. Dnes po poledni ji potvrdil i Vatikán a upřesnil datum na 16. dubna.

Podle pravoslavné církve má návštěva podpořit uprchlíky a zvýšit citlivost mezinárodního veřejného mínění i organizací k aktuální situaci migrantů. Současně má upozornit na problematiku pronásledování křesťanů.  

„Tato iniciativa náboženských představitelů povzbudí a dodá sílu tisícům trpících uprchlíků. Bude inspirací pro zavedení vhodných opatření na ochranu zasažených křesťanských komunit. Bude se také jednat o vhodnou odpověď na kritickou uprchlickou situaci,“ uvedl sekretariát synodu pravoslavných církví.

Na řeckém ostrově papeže přivítá ekumenický patriarcha Bartoloměj I. a primas Autokefální řecké pravoslavné církve Hieronimos II.

Papež František upozorňuje na situaci uprchlíků dlouhodobě. Při modlitbě Anděl Páně 28. února vyzval ke společné odpovědi na migrační krizi v Řecku: „V mé modlitbě a zajisté i v té vaší je neustále místo pro drama uprchlíků, kteří utíkají před válkou a dalšími nelidskými situacemi. Zvláště Řecko a další země, které jsou první na řadě, jim poskytují velkorysou pomoc, která vyžaduje spolupráci všech národů. Jednomyslná odpověď může být účinná a rovnoměrně rozdělovat tato břemena,“ řekl.

(zdroj: Ekumenický patriarchát, ČTK; foto: CAFOD Photo Library CC BY-NC-ND)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020