Papež navštíví řecký Lesbos, setká se zde s uprchlíky

V sobotu 16. dubna navštíví papež František řecký ostrov Lesbos, na nějž připlouvají uprchlíci směřující do Evropy. Přivítá jej zde konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I.
Publikováno: 7. 4. 2016 14:19

Informaci nejprve v úterý přinesl sekretariát synodu pravoslavných církví. Dnes po poledni ji potvrdil i Vatikán a upřesnil datum na 16. dubna.

Podle pravoslavné církve má návštěva podpořit uprchlíky a zvýšit citlivost mezinárodního veřejného mínění i organizací k aktuální situaci migrantů. Současně má upozornit na problematiku pronásledování křesťanů.  

„Tato iniciativa náboženských představitelů povzbudí a dodá sílu tisícům trpících uprchlíků. Bude inspirací pro zavedení vhodných opatření na ochranu zasažených křesťanských komunit. Bude se také jednat o vhodnou odpověď na kritickou uprchlickou situaci,“ uvedl sekretariát synodu pravoslavných církví.

Na řeckém ostrově papeže přivítá ekumenický patriarcha Bartoloměj I. a primas Autokefální řecké pravoslavné církve Hieronimos II.

Papež František upozorňuje na situaci uprchlíků dlouhodobě. Při modlitbě Anděl Páně 28. února vyzval ke společné odpovědi na migrační krizi v Řecku: „V mé modlitbě a zajisté i v té vaší je neustále místo pro drama uprchlíků, kteří utíkají před válkou a dalšími nelidskými situacemi. Zvláště Řecko a další země, které jsou první na řadě, jim poskytují velkorysou pomoc, která vyžaduje spolupráci všech národů. Jednomyslná odpověď může být účinná a rovnoměrně rozdělovat tato břemena,“ řekl.

(zdroj: Ekumenický patriarchát, ČTK; foto: CAFOD Photo Library CC BY-NC-ND)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Vatikán zveřejnil oficiální obraz Světového setkání rodin 2022

Ve čtvrtek Vatikán zveřejnil oficiální obraz 10. světového setkání rodin, které proběhne ve dnech 22.-26. června 2022 v Římě. Malba, jejíž autorem je slovinský jezuita P. Marko Ivan Rupnik, byla představena 28. července Dikasteriem pro laiky, rodinu a život a římskou diecézí, kteří setkání rodin organizují.
29.07.2021

Správa kostela sv. Kajetána v Nerudově ulici svěřena Arcidiecézní charitě Praha

Pražská provincie kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (Redemptoristé) svěřují od srpna 2021 provoz kostela sv. Kajetána a Panny Marie Matky ustavičné pomoci v Nerudově ulici 22 v Praze 1 Arcidiecézní charitě Praha. Úvodní mši svatou bude v úterý 3. srpna od 17 hodin celebrovat rektor kostela P. Stanislav Přibyl, CSsR, generální sekretář České biskupské konference.
29.07.2021

Nové biskupské svěcení v Číně

V čínské provincii Kan-su byl 28. července vysvěcen nový pomocný biskup, pátý pastýř čínské katolické církve jmenovaný poté, co vstoupila v platnost dočasná dohoda mezi Svatým stolcem a Čínskou lidovou republikou o jmenování biskupů.
29.07.2021

Katolický týdeník: Při papežské mši bude kříž z Česka

Při návštěvě Slovenska (12.–15. září) by měl papež František sloužit poslední den mši svatou v Šaštíně, kam zamíří i naši biskupové. Na pódiu bude navíc umístěn kříž z trámů tornádem poničeného kostela z Moravské Nové Vsi.
28.07.2021

Sestra Francine, unesená v Konžské demokratické republice, je opět svobodná

Sestra Francine, která byla unesená na východě Konžské demokratické republiky, je opět svobodná, informovala o tom organizace Církev v nouzi. Fyzicky je v pořádku, ale je traumatizována. Další informace o pozadí jejího únosu a rychlého propuštění nejsou známé.
28.07.2021