Papež navštíví řecký Lesbos, setká se zde s uprchlíky

V sobotu 16. dubna navštíví papež František řecký ostrov Lesbos, na nějž připlouvají uprchlíci směřující do Evropy. Přivítá jej zde konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I.
Publikováno: 7. 4. 2016 14:19

Informaci nejprve v úterý přinesl sekretariát synodu pravoslavných církví. Dnes po poledni ji potvrdil i Vatikán a upřesnil datum na 16. dubna.

Podle pravoslavné církve má návštěva podpořit uprchlíky a zvýšit citlivost mezinárodního veřejného mínění i organizací k aktuální situaci migrantů. Současně má upozornit na problematiku pronásledování křesťanů.  

„Tato iniciativa náboženských představitelů povzbudí a dodá sílu tisícům trpících uprchlíků. Bude inspirací pro zavedení vhodných opatření na ochranu zasažených křesťanských komunit. Bude se také jednat o vhodnou odpověď na kritickou uprchlickou situaci,“ uvedl sekretariát synodu pravoslavných církví.

Na řeckém ostrově papeže přivítá ekumenický patriarcha Bartoloměj I. a primas Autokefální řecké pravoslavné církve Hieronimos II.

Papež František upozorňuje na situaci uprchlíků dlouhodobě. Při modlitbě Anděl Páně 28. února vyzval ke společné odpovědi na migrační krizi v Řecku: „V mé modlitbě a zajisté i v té vaší je neustále místo pro drama uprchlíků, kteří utíkají před válkou a dalšími nelidskými situacemi. Zvláště Řecko a další země, které jsou první na řadě, jim poskytují velkorysou pomoc, která vyžaduje spolupráci všech národů. Jednomyslná odpověď může být účinná a rovnoměrně rozdělovat tato břemena,“ řekl.

(zdroj: Ekumenický patriarchát, ČTK; foto: CAFOD Photo Library CC BY-NC-ND)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
13.04.2021

Charta Œcumenica: 20 výročí od podpisu

Charta Œcumenica - směrnice ohledně spolupráce mezi církvemi v Evropě, kterou v roce 2001 podepsali předsedové CCEE a CEC, je zásadním dokumentem, který usiluje o zachování a rozvoj bratrství mezi evropskými církvemi. K připomínce 20. výročí od podpisu tohoto dokumentu vydávají kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), a reverend Christian Krieger, předseda Konference evropských církví (CEC), společné prohlášení.
13.04.2021

Únos pěti kněží a dvou sester na Haiti

Zločinecká banda unesla na Haiti pět kněží a dvě řeholní sestry. Pachatelé požadují za rukojmí tučné výkupné.
12.04.2021

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).
12.04.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. dubna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
12.04.2021