Papež vyhlásil na 24. duben sbírku na Ukrajinu

24. dubna proběhne ve všech evropských katolických kostelech sbírka na lidi zasažené ukrajinským konfliktem. Oznámil to papež František během nedělní modlitby Regina coeli.
Publikováno: 7. 4. 2016 10:00

„V tento den, který je jakýmsi srdcem Svatého roku milosrdenství, myslím na všechny národy, které nejvíce žízní po smíření a pokoji,“ řekl papež v Neděli Božího milosrdenství.  „Myslím obzvláště, zde v Evropě, na drama těch, kdo trpí následky násilí na Ukrajině: kdo zůstávají v oblastech zmítaných nepřátelstvím, jež si vyžádalo již tisíce mrtvých, a kdo – je jich více než milion – byli nuceni opustit je kvůli přetrvávající vážné situaci. Zasaženi jsou především staří lidé a děti,“ prohlásil František během nedělní modlitby Regina coeli.

Současně papež vyhlásil na neděli 24. dubna 2016 sbírku ve všech evropských katolických kostelech. Ta má být „humanitární podporou“ potřebným na Ukrajině.

„Vyzývám všechny věřící, aby se k této iniciativě připojili velkorysým příspěvkem,“ řekl také papež. „Toto gesto lásky má nejen ulehčit v materiálním utrpení, ale i vyjádřit blízkost a solidaritu moji i celé církve.“

Sbírka proběhne také v České republice, její formu si stanoví jednotlivé diecéze.

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí si konflikt na Ukrajině vyžádal přes 9 tisíc životů a vyhnal z domovů 1,1 milionů lidí.

(zdroj: OCHA; foto: Roman Albrecht / Člověk a víra)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Arcibiskup Babjak: Papež na Slovensku byl skutečný zázrak

Prešovský arcibiskup metropolita a předseda Rady hierarchů Řeckokatolické církve na Slovensku, arcibiskup Ján Babjak, hodnotí návštěvu papeže Františka: „Viděli jsme ho naplněného Duchem svatým. Slavení božské liturgie, které poprvé v historii předsedal papež, bylo velkou Boží odměnou za léta komunistického pronásledování.“
20.09.2021

Poselství Svatého otce Františka ke 107. světovému dni migrantů a uprchlíků

Přinášíme vám překlad celého textu poselství papeže Františka ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, který letos připadá na neděli 26. září 2021.
20.09.2021

Kardinál O´Malley vyzval k pastoračnímu obrácení v souvislosti se sexuálním zneužíváním v církvi

Předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých v neděli ve Varšavě zahájil mezinárodní konferenci o ochraně nezletilých. V úvodním proslovu zopakoval výzvu papeže Františka, aby církev ve východní a střední Evropě prošla pastorační proměnou.
20.09.2021

Poslankyně finského parlamentu čelí soudu za tvít s citátem z Bible

Soud ve Finsku již oznámil datum soudního slyšení s bývalou ministryní finské vlády, na kterou bylo podáno trestní oznámení za to, že uveřejnila na svém účtu na sociální síti Twitter verš z Bible. Soud s lékařkou a matkou pěti dětí Päivi Räsänenovou proběhne 24. ledna 2022.
20.09.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 20. do 26. září 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
20.09.2021