Shrnutí dokumentu Amoris laetitia, o lásce v rodině

Datum publikace8. 4. 2016, 12.07

Zveřejňujeme shrnutí papežské exhortace o manželství a rodině. Náš text přibližuje základní témata dokumentu Amoris laetitia. Nechce a nemá nahradit samotný papežův text, spíše umožnit porozumět jeho šířce záběru a „okusit“ něco z jeho obsahu.

Amoris laetitia (Radost z lásky, dále jen AL) je postsynodální  apoštolskou exhortací „o lásce v rodině“. Ne náhodou byla papežem podepsána 19. března, kdy si katolická církev připomíná sv. Josefa.

Publikaci doprovází papež vlastnoručně napsaným lístkem, v němž každému biskupovi svěřuje text „pro dobro všech rodin a všech lidí, mladých i starých, svěřených do tvé pastorační služby“.

Text zahrnuje výsledky dvou synod o rodině (2014 a 2015) a obsáhle cituje jejich závěry, stejně jako dokumenty a učení různých papežů o rodině. Jako tomu však bylo již i u předchozích dokumentů papeže Františka, využity jsou i příspěvky různých biskupských konferencí (Keňa, Austrálie, Argentina…) a citace významných osobností jako Martina Luthera Kinga nebo Ericha Fromma. Za pozornost stojí také citace filmu Babettina hostina, s níž papež popisuje radost z nezištné lásky (AL 129).

Apoštolská exhortace je rozsáhlá a zároveň velmi konkrétní. Doporučuje se proto nečíst ji ve spěchu a zaměřit se přitom především na pasáže, které odpovídají konkrétní situaci čtenáře. Skládá se z 9 kapitol a více než 300 odstavců.

Více naleznete v příloze tohoto článku.

O vydání celého textu exhortace v českém jazyce budeme na našem webu informovat.

(ilustr. foto: Bohumil Petrik, CNA)

Autor článku: František Jemelka