Organizátor setkání v Krakově: Nepřehlížíme otázky bezpečnosti

Otázka bezpečnosti je pro polské organizátory Světového dne mládeže v Krakově prioritou, proto od začátku příprav úzce spolupracují s polskými bezpečnostními složkami. V době konání SDM bude v Krakově v pohotovosti asi 6500 policistů a minimálně 3000 vojáků, podporovat je bude také 2400 profesionálních hasičů a asi 7000 hasičů dobrovolných, sdělil ředitel Krajského velitelství Policie v Krakově Tomasz Miłkowski. Polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak v minulých dnech také ujistil, že v Polsku není teroristická hrozba a bezpečnostní služby jsou připraveny zajistit bezpečí.
Publikováno: 11. 4. 2016 17:00

Polská televizní stanice TVN24 nedávno informovala o zprávě vládního bezpečnostního centra, v níž se uvádí, že místo zamýšlené mše k celosvětové mládežnické akci s účastí papeže nemá odpovídající přístup ani evakuační cesty. Kromě toho v blízkosti prochází vedení vysokého napětí a hrozbu představuje také prosakování nedaleké hráze na řece Visle. Zpráva se objevila i včeském mediálním prostoru.

O nedostatcích místa víme od počátku příprav před dvěma lety, kdy místo navštívili spolu s Papežskou radou pro laiky mezinárodní bezpečnostní experti. Od začátku s těmito nedostatky pracujeme a některé, které zpráva obsahuje, už jsou vyřešené,“ vysvětlil hlavní koordinátor SDM biskup Damian Muskus. Například již dnes víme, že zmiňovaná hrozba v podobě vedení vysokého napětí bude elimonována tím, že v době konání setkání nebude tato část elektrické sítě pod proudem. Organizátor je také přesvědčen o tom, že změna místa konání akce by nic neřešila, neboť nějaké ohrožení existuje všude – v metru, na letišti, na poli, na náměstí.

Více potřebných informací naleznete na https://krakov2016.signaly.cz/.

(autorka: Anna Sýkorová, Sekce pro mládež při ČBK; foto organizátorů: Michał Kłosowski)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019