Program papeže Františka v Řecku

Papež František v sobotu odlétá na jednodenní návštěvu Řecka. Cestou na jedno z nejpostiženějších míst migrační krizí chce svou blízkost vyjádřit Svatý otec nejen uprchlíkům, ale také samotným obyvatelům ostrova Lesbos i všem Řekům za jejich velkodušnost a pomoc. Dnes byl představen program této papežovy návštěvy.
Publikováno: 14. 4. 2016 15:38

Papež František by měl podle plánu dorazit na řecké letiště Mytilene v sobotu 10.20 hodin dopoledne. Ještě zde se soukromě setká s předsedou vlády Alexisem Tsiprasem.

S ekumenickým konstantinopolským patriarchou Bartolomějem a arcibiskupem pravoslavné církve Athén a celého Řecka Hieronymosem se společně vydá na návštěvu nedalekého uprchlického tábora Moria, kde se nachází asi 2500 žadatelů o azyl.

Zde budou mít církevní představitelé možnost setkat a pozdravit se s některými imigranty individuálně. Následovat budou projevy všech tří hostů a podepsání jejich společného prohlášení.

Odpoledne se opět spolu přemístí do prezídia pobřežní stráže, aby zde uctili památku všech obětí migrace; se zvláštním odkazem na utonulé při pokusech doplout na řecké ostrovy.

Poté bude prostor pro to, aby si papež František mohl tentokrát soukromě pohovořit jak s řeckým arcibiskupem, ekumenickým patriarchou, tak opět s předsedou vlády.

Po třetí hodině se František vypraví zpět do Říma.

Papež František při včerejší generální audienci poprosil všechny přítomné o modlitbu za sílu pro tuto návštěvu: „Tuto sobotu se vydám na ostrov Lesbos, kudy v uplynulých měsících prošlo mnoho uprchlíků. Půjdu tam společně se svými bratry konstantinopolským patriarchou Bartolomějem a arcibiskupem Athén a celého Řecka Hieronymosem, abych vyjádřil blízkost a solidaritu jak uprchlíkům, tak obyvatelům ostrova Lesbos a veškerému řeckému lidu, který je tak velkodušný a pohostinný. Prosím, abyste mne provázeli modlitbou a vyprošovali světlo a sílu Ducha svatého a mateřskou přímluvu Panny Marie.

(foto: Daniel Ibanez / CNA)

 

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020