Program papeže Františka v Řecku

Datum publikace14. 4. 2016, 13.38

Papež František v sobotu odlétá na jednodenní návštěvu Řecka. Cestou na jedno z nejpostiženějších míst migrační krizí chce svou blízkost vyjádřit Svatý otec nejen uprchlíkům, ale také samotným obyvatelům ostrova Lesbos i všem Řekům za jejich velkodušnost a pomoc. Dnes byl představen program této papežovy návštěvy.

Papež František by měl podle plánu dorazit na řecké letiště Mytilene v sobotu 10.20 hodin dopoledne. Ještě zde se soukromě setká s předsedou vlády Alexisem Tsiprasem.

S ekumenickým konstantinopolským patriarchou Bartolomějem a arcibiskupem pravoslavné církve Athén a celého Řecka Hieronymosem se společně vydá na návštěvu nedalekého uprchlického tábora Moria, kde se nachází asi 2500 žadatelů o azyl.

Zde budou mít církevní představitelé možnost setkat a pozdravit se s některými imigranty individuálně. Následovat budou projevy všech tří hostů a podepsání jejich společného prohlášení.

Odpoledne se opět spolu přemístí do prezídia pobřežní stráže, aby zde uctili památku všech obětí migrace; se zvláštním odkazem na utonulé při pokusech doplout na řecké ostrovy.

Poté bude prostor pro to, aby si papež František mohl tentokrát soukromě pohovořit jak s řeckým arcibiskupem, ekumenickým patriarchou, tak opět s předsedou vlády.

Po třetí hodině se František vypraví zpět do Říma.

Papež František při včerejší generální audienci poprosil všechny přítomné o modlitbu za sílu pro tuto návštěvu: „Tuto sobotu se vydám na ostrov Lesbos, kudy v uplynulých měsících prošlo mnoho uprchlíků. Půjdu tam společně se svými bratry konstantinopolským patriarchou Bartolomějem a arcibiskupem Athén a celého Řecka Hieronymosem, abych vyjádřil blízkost a solidaritu jak uprchlíkům, tak obyvatelům ostrova Lesbos a veškerému řeckému lidu, který je tak velkodušný a pohostinný. Prosím, abyste mne provázeli modlitbou a vyprošovali světlo a sílu Ducha svatého a mateřskou přímluvu Panny Marie.

(foto: Daniel Ibanez / CNA)

Autor článku: Zuzana Lášková