Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Od neděle má i ČR rytíře Řádu Božího hrobu

Datum publikace18. 4. 2016, 12.22
TiskTisk

Během mše svaté v neděli 17. dubna 2016 byli v olomoucké katedrále sv. Václava pasováni první rytíři Řádu Božího hrobu v ČR. Bohoslužbu celebroval velmistr řádu, americký kardinál Edwin Frederick O’Brien, a olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který byl jmenován velkopřevorem řádu.

Rytířský Řád Božího hrobu byl založen roku 1099 v Jeruzalémě k ochraně poutníků do Svaté země a k ochraně chrámu Božího hrobu. Roku 1847 papež Pius IX. obnovil latinský jeruzalémský patriarchát a v souvislosti s tím reformoval řád, který je nyní mezinárodním katolickým rytířským řádem a jeho členy jsou laici i duchovní, muži i ženy.

Hlavou řádu je kardinál – velmistr, který je jmenován papežem. V současnosti má řád téměř 30 tisíc členů ve 35 zemích. Jeho hlavním úkolem je podpora křesťanů ve Svaté zemi, zejména latinského jeruzalémského patriarchátu.

Česká magistrální delegace je v současnosti tvořena velkopřevorem, dvěma kněžími, pěti rytíři a jednou dámou.  

Bližší informace o Řádu Božího hrobu lze nalézt na webových stránkách české magistrální delegace řádu www.oessh.cz.

(foto: Pavel Langer, Člověk a víra; s využitím tisk. zprávy Řádu a textu Jiřího Gračky, tisk. mluvčího Arcibiskupství olomouckého)

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou