Uprchlíkům, které František přivezl do Říma, začíná nový život

Papež František se vrátil ze sobotní (16. dubna 2016) návštěvy ostrova Lesbos se třemi syrskými rodinami. Proč se tak rozhodl? Kdo se o ně postará dál?
Publikováno: 19. 4. 2016 16:46

Již od počátku současné migrační krize se František snaží být hlasem všem těch, kteří trpí a strádají na svých cestách při hledání útočiště v jiných zemích, a vzburcovat k řešení této situace nejen politicky zodpovědné činitele. Ale občas zajde i dál.

Když mu několik dnů před odletem navrhl jeden z jeho spolupracovníků myšlenku poskytnou azyl alespoň některým čekatelům, papež ji okamžitě přijal za svou. „Viděl jsem, že to bylo vnuknutí Ducha,“ komentoval sám papež toto rozhodnutí během tiskové konference cestou z Lesbu. Přijetí těchto uprchlíků papež vysvětluje jako gesto soucitu a zároveň tím vyjadřuje svůj kritický postoj k uzavírání evropských hranic.

„Nejde o upřednostňování. Všichni jsme děti Boží.“

Nakonec vzal na palubu svého letadla mířícího do Vatikánu tři syrské rodiny, dohromady 12 lidí, z toho šest dětí. Jedná se o rodiny muslimské, což bylo Františkovi již několikrát vyčteno. Pro něho však nebylo vyznání primárním kritériem proto, komu pomoci:

Nerozlišoval jsem mezi křesťany a muslimy. Tyto tři rodiny měly v pořádku dokumenty, takže se všechno dalo snadno uskutečnit. Nejprve byly na seznamu dvě křesťanské rodiny, které však neměly potřebné dokumenty. Nejde tedy o upřednostňování. Všechno jsou to děti Boží.

Daniela Pompei, která se v rámci Komunity Sant´Egidio stará o uprchlíky v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas k výběru těchto rodin dodala: „Při výběru nešlo o náboženská hlediska, ale o to, že jejich situace je staví do zranitelné pozice. Především tedy proto, že jde o rodiny. Všechny tři přicházejí ze země, kde už pět let trvá válka. Jedna z rodin je z území kontrolovaného tzv. Islámským státem, další dvě z oblasti nedaleko Damašku, na hraniční linii, kde se bojovalo, a proto byly nuceny uprchnout. Jsou to tedy lidé, kteří neměli v úmyslu odcházet ze Sýrie, čekali pět let, než odešli.

„Byli unavení, ale nepřestávali děkovat.”

 Převezení mají v pořádku všechny příslušné dokumenty, byla jim udělena víza. V Římě byly přivítání svými krajany, dvěma rodinami, které se dostaly do Itálie již dříve. „Atmosféra byla velmi hřejivá a vstřícná,“ komentovala D. Pompei situaci. „Uprchlíci, kteří v azylovém domě už žijí, připravili syrskou večeři a už to dodalo setkání rodinný rozměr. Byli trochu unavení a trochu zaskočení, ale velmi spokojení! Nic takového nečekali... Nepřestávali děkovat a vyjadřovat papežovi vděčnost.

Syrské rodiny začínají nový život prozatím v azylovém domě spravovaném komunitou Sant´Egidio, ta jim pomůže také najít práci. Na to, co dělali před odchodem ze Sýrie,odpověděla znovu D. Pompei: „Byli to naprosto normální lidé. V nejmladším páru jsou oba inženýři a měli nakročeno do života velmi dobře. Také další dvě rodiny vedly normální život. Jedna paní pracovala jako krejčová, druhá jako kadeřnice a z manželů byl jeden drobný obchodník a druhý zemědělec.... Dvě tyto rodiny vyprávěly, že jejich domy byly vybombardovány a už se v nich nedalo žít. Nyní začíná proces integrace. Muži i ženy se mě už ptali, kdy se mohou zapsat do jazykové školy a už na Lesbu se dotazovali, jak funguje italské školství, aby mohli zapsat děti. Mají tedy velkou touhu začít nový život.

(Zdroj: Radio Vaticana; ilustr. foto: Marco Mancini / CNA)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020