Uprchlíkům, které František přivezl do Říma, začíná nový život

Papež František se vrátil ze sobotní (16. dubna 2016) návštěvy ostrova Lesbos se třemi syrskými rodinami. Proč se tak rozhodl? Kdo se o ně postará dál?
Publikováno: 19. 4. 2016 14:46

Již od počátku současné migrační krize se František snaží být hlasem všem těch, kteří trpí a strádají na svých cestách při hledání útočiště v jiných zemích, a vzburcovat k řešení této situace nejen politicky zodpovědné činitele. Ale občas zajde i dál.

Když mu několik dnů před odletem navrhl jeden z jeho spolupracovníků myšlenku poskytnou azyl alespoň některým čekatelům, papež ji okamžitě přijal za svou. „Viděl jsem, že to bylo vnuknutí Ducha,“ komentoval sám papež toto rozhodnutí během tiskové konference cestou z Lesbu. Přijetí těchto uprchlíků papež vysvětluje jako gesto soucitu a zároveň tím vyjadřuje svůj kritický postoj k uzavírání evropských hranic.

„Nejde o upřednostňování. Všichni jsme děti Boží.“

Nakonec vzal na palubu svého letadla mířícího do Vatikánu tři syrské rodiny, dohromady 12 lidí, z toho šest dětí. Jedná se o rodiny muslimské, což bylo Františkovi již několikrát vyčteno. Pro něho však nebylo vyznání primárním kritériem proto, komu pomoci:

Nerozlišoval jsem mezi křesťany a muslimy. Tyto tři rodiny měly v pořádku dokumenty, takže se všechno dalo snadno uskutečnit. Nejprve byly na seznamu dvě křesťanské rodiny, které však neměly potřebné dokumenty. Nejde tedy o upřednostňování. Všechno jsou to děti Boží.

Daniela Pompei, která se v rámci Komunity Sant´Egidio stará o uprchlíky v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas k výběru těchto rodin dodala: „Při výběru nešlo o náboženská hlediska, ale o to, že jejich situace je staví do zranitelné pozice. Především tedy proto, že jde o rodiny. Všechny tři přicházejí ze země, kde už pět let trvá válka. Jedna z rodin je z území kontrolovaného tzv. Islámským státem, další dvě z oblasti nedaleko Damašku, na hraniční linii, kde se bojovalo, a proto byly nuceny uprchnout. Jsou to tedy lidé, kteří neměli v úmyslu odcházet ze Sýrie, čekali pět let, než odešli.

„Byli unavení, ale nepřestávali děkovat.”

 Převezení mají v pořádku všechny příslušné dokumenty, byla jim udělena víza. V Římě byly přivítání svými krajany, dvěma rodinami, které se dostaly do Itálie již dříve. „Atmosféra byla velmi hřejivá a vstřícná,“ komentovala D. Pompei situaci. „Uprchlíci, kteří v azylovém domě už žijí, připravili syrskou večeři a už to dodalo setkání rodinný rozměr. Byli trochu unavení a trochu zaskočení, ale velmi spokojení! Nic takového nečekali... Nepřestávali děkovat a vyjadřovat papežovi vděčnost.

Syrské rodiny začínají nový život prozatím v azylovém domě spravovaném komunitou Sant´Egidio, ta jim pomůže také najít práci. Na to, co dělali před odchodem ze Sýrie,odpověděla znovu D. Pompei: „Byli to naprosto normální lidé. V nejmladším páru jsou oba inženýři a měli nakročeno do života velmi dobře. Také další dvě rodiny vedly normální život. Jedna paní pracovala jako krejčová, druhá jako kadeřnice a z manželů byl jeden drobný obchodník a druhý zemědělec.... Dvě tyto rodiny vyprávěly, že jejich domy byly vybombardovány a už se v nich nedalo žít. Nyní začíná proces integrace. Muži i ženy se mě už ptali, kdy se mohou zapsat do jazykové školy a už na Lesbu se dotazovali, jak funguje italské školství, aby mohli zapsat děti. Mají tedy velkou touhu začít nový život.

(Zdroj: Radio Vaticana; ilustr. foto: Marco Mancini / CNA)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Mons. Pavel Konzbul novým biskupem v Brně

Svatý otec František dnes v poledne, 26. května, v den slavnosti Nanebevstoupení Páně, jmenoval 14. diecézním biskupem brněnským Mons. Mgr. Ing. Pavla Konzbula, Dr., dosavadního pomocného biskupa brněnského, titulárního biskupa litomyšlského a generálního vikáře brněnské diecéze.
26.05.2022

Patroni SDM Lisabon 2023

Příprava každého Světového dne mládeže, jeho realizace a dynamika, která je vtisknuta setkání mladých lidí z celého světa s papežem, je svěřena patronům, tedy kanonizovaným světcům nebo světcům v procesu kanonizace. Pro Světové dny mládeže v Lisabonu 2023 navrhl místní organizační výbor 13 patronů, žen, mužů a mladých lidí, kteří, jak potvrzuje kardinál patriarcha, "ukázali, že život v Kristu naplňuje a zachraňuje mládež všech dob". Těmito patrony, kteří se narodili ve městě, kde se Světové dny mládeže konají, nebo pocházejí z jiných zemí, jsouvzory pro mladé lidi. Patrony Světových dnů mládeže v Lisabonu 2023 představuje kard. Manuel Clemente, lisabonský patriarcha, který poukazuje na hlavní historické odkazy každého z nich, stejně jako na jejich pastorační a duchovní význam pro přípravu a slavení příštího Světového dne mládeže.
26.05.2022

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022