Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Uprchlíkům, které František přivezl do Říma, začíná nový život

Datum publikace19. 4. 2016, 14.46
TiskTisk

Papež František se vrátil ze sobotní (16. dubna 2016) návštěvy ostrova Lesbos se třemi syrskými rodinami. Proč se tak rozhodl? Kdo se o ně postará dál?

Již od počátku současné migrační krize se František snaží být hlasem všem těch, kteří trpí a strádají na svých cestách při hledání útočiště v jiných zemích, a vzburcovat k řešení této situace nejen politicky zodpovědné činitele. Ale občas zajde i dál.

Když mu několik dnů před odletem navrhl jeden z jeho spolupracovníků myšlenku poskytnou azyl alespoň některým čekatelům, papež ji okamžitě přijal za svou. „Viděl jsem, že to bylo vnuknutí Ducha,“ komentoval sám papež toto rozhodnutí během tiskové konference cestou z Lesbu. Přijetí těchto uprchlíků papež vysvětluje jako gesto soucitu a zároveň tím vyjadřuje svůj kritický postoj k uzavírání evropských hranic.

„Nejde o upřednostňování. Všichni jsme děti Boží.“

Nakonec vzal na palubu svého letadla mířícího do Vatikánu tři syrské rodiny, dohromady 12 lidí, z toho šest dětí. Jedná se o rodiny muslimské, což bylo Františkovi již několikrát vyčteno. Pro něho však nebylo vyznání primárním kritériem proto, komu pomoci:

Nerozlišoval jsem mezi křesťany a muslimy. Tyto tři rodiny měly v pořádku dokumenty, takže se všechno dalo snadno uskutečnit. Nejprve byly na seznamu dvě křesťanské rodiny, které však neměly potřebné dokumenty. Nejde tedy o upřednostňování. Všechno jsou to děti Boží.

Daniela Pompei, která se v rámci Komunity Sant´Egidio stará o uprchlíky v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas k výběru těchto rodin dodala: „Při výběru nešlo o náboženská hlediska, ale o to, že jejich situace je staví do zranitelné pozice. Především tedy proto, že jde o rodiny. Všechny tři přicházejí ze země, kde už pět let trvá válka. Jedna z rodin je z území kontrolovaného tzv. Islámským státem, další dvě z oblasti nedaleko Damašku, na hraniční linii, kde se bojovalo, a proto byly nuceny uprchnout. Jsou to tedy lidé, kteří neměli v úmyslu odcházet ze Sýrie, čekali pět let, než odešli.

„Byli unavení, ale nepřestávali děkovat.”

 Převezení mají v pořádku všechny příslušné dokumenty, byla jim udělena víza. V Římě byly přivítání svými krajany, dvěma rodinami, které se dostaly do Itálie již dříve. „Atmosféra byla velmi hřejivá a vstřícná,“ komentovala D. Pompei situaci. „Uprchlíci, kteří v azylovém domě už žijí, připravili syrskou večeři a už to dodalo setkání rodinný rozměr. Byli trochu unavení a trochu zaskočení, ale velmi spokojení! Nic takového nečekali... Nepřestávali děkovat a vyjadřovat papežovi vděčnost.

Syrské rodiny začínají nový život prozatím v azylovém domě spravovaném komunitou Sant´Egidio, ta jim pomůže také najít práci. Na to, co dělali před odchodem ze Sýrie,odpověděla znovu D. Pompei: „Byli to naprosto normální lidé. V nejmladším páru jsou oba inženýři a měli nakročeno do života velmi dobře. Také další dvě rodiny vedly normální život. Jedna paní pracovala jako krejčová, druhá jako kadeřnice a z manželů byl jeden drobný obchodník a druhý zemědělec.... Dvě tyto rodiny vyprávěly, že jejich domy byly vybombardovány a už se v nich nedalo žít. Nyní začíná proces integrace. Muži i ženy se mě už ptali, kdy se mohou zapsat do jazykové školy a už na Lesbu se dotazovali, jak funguje italské školství, aby mohli zapsat děti. Mají tedy velkou touhu začít nový život.

(Zdroj: Radio Vaticana; ilustr. foto: Marco Mancini / CNA)

Autor článku: Zuzana Lášková
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou