70 let od založení skautské mohyly na Ivančeně v Beskydech

Po sedmdesáté se skauti vydají na Ivančenu, aby u kamenné mohyly uctili památku popravených junáků. První kameny, které se staly základem pro vznik mohyly, položilo na Ivančeně šest jejich kamarádů v neděli 6. 10. 1946.
Publikováno: 22. 4. 2016 13:49

Lesními stezkami ke kamenné mohyle na Ivančeně zamíří v sobotu 23. 4. stovky skautů a skautek z celé České republiky i ze zahraničí. Výstupem, vložením kamene do mohyly a zpěvem státní i skautské hymny uctí památku svých druhů, kteří na sklonku 2. světové války zaplatili životem za odboj proti nacismu. Za popravené skauty se budou modlit také účastníci mše svaté, která začíná v 11.00 hodin.

Bohoslužbu bude na pasece nedaleko Ivančeny sloužit biskupský vikář pro pastoraci P. Vít Zatloukal. U oltáře složeného z velkých kamenů letos zastoupí biskupa Františka Václava Lobkowicze, který se zotavuje v brněnské nemocnici po operaci. Po mši svaté se katoličtí skauti přidají k ostatním junákům, skautkám, světluškám i vlčatům, na něž ve 12.00 čeká u kamenné mohyly slavnostní nástup a ceremonie.

Do Beskyd se skauti mohou vydat již v pátek 22. 4. Nocleh je zajištěn v tělocvičně ve Frýdlantě nad Ostravicí. Poplatek za ubytování je 50 Kč/osobu. S rezervací kontaktujte Radka Macháče na telefonu 603 472 331. Přístup do tělocvičny je však možný až od 21.00 hodin.

Páteční večer patří tradičně také pietě v polském Těšíně. Na starém židovském hřbitově uctí popravené skauty delegace z České republiky a Polska v 17.00 hodin. Před 71 lety zde byli 24. 4. zastřeleni ranou do týla vedoucí a členové ostravského skautského oddílu Vláďa Čermák, Vláďa Pach, Otto Klein, Quido Němec a Milan Rotter. Spolu s nimi byli popraveni další členové protifašistického odboje, jejichž těla byla po válce exhumována. Na pamětní desce na správní budově hřbitova je uvedeno 18 jmen ostravských odbojářů.

Autor článku:
Mgr. Bc. Pavel Siuda

Související články

Další aktuality

Podpořme zaměstnávání handicapovaných dívek

Dívčí katolická střední škola Praha handicapované dívky nejen vzdělává, ale rovněž i zaměstnává – ve školní chráněné dílně Inspirace. Prosíme, podpořte nebo svým známým doporučte kampaň na Startovači zaměřenou právě na pomoc zaměstnávání handicapovaných dívek a žen. Zde: https://www.startovac.cz/projekty/inspirace-pro-tebe/ Děkujeme!!!
27.01.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020