70 let od založení skautské mohyly na Ivančeně v Beskydech

Po sedmdesáté se skauti vydají na Ivančenu, aby u kamenné mohyly uctili památku popravených junáků. První kameny, které se staly základem pro vznik mohyly, položilo na Ivančeně šest jejich kamarádů v neděli 6. 10. 1946.
Publikováno: 22. 4. 2016 13:49

Lesními stezkami ke kamenné mohyle na Ivančeně zamíří v sobotu 23. 4. stovky skautů a skautek z celé České republiky i ze zahraničí. Výstupem, vložením kamene do mohyly a zpěvem státní i skautské hymny uctí památku svých druhů, kteří na sklonku 2. světové války zaplatili životem za odboj proti nacismu. Za popravené skauty se budou modlit také účastníci mše svaté, která začíná v 11.00 hodin.

Bohoslužbu bude na pasece nedaleko Ivančeny sloužit biskupský vikář pro pastoraci P. Vít Zatloukal. U oltáře složeného z velkých kamenů letos zastoupí biskupa Františka Václava Lobkowicze, který se zotavuje v brněnské nemocnici po operaci. Po mši svaté se katoličtí skauti přidají k ostatním junákům, skautkám, světluškám i vlčatům, na něž ve 12.00 čeká u kamenné mohyly slavnostní nástup a ceremonie.

Do Beskyd se skauti mohou vydat již v pátek 22. 4. Nocleh je zajištěn v tělocvičně ve Frýdlantě nad Ostravicí. Poplatek za ubytování je 50 Kč/osobu. S rezervací kontaktujte Radka Macháče na telefonu 603 472 331. Přístup do tělocvičny je však možný až od 21.00 hodin.

Páteční večer patří tradičně také pietě v polském Těšíně. Na starém židovském hřbitově uctí popravené skauty delegace z České republiky a Polska v 17.00 hodin. Před 71 lety zde byli 24. 4. zastřeleni ranou do týla vedoucí a členové ostravského skautského oddílu Vláďa Čermák, Vláďa Pach, Otto Klein, Quido Němec a Milan Rotter. Spolu s nimi byli popraveni další členové protifašistického odboje, jejichž těla byla po válce exhumována. Na pamětní desce na správní budově hřbitova je uvedeno 18 jmen ostravských odbojářů.

Autor článku:
Mgr. Bc. Pavel Siuda

Související články

Další aktuality

Biskupové se obrací na věřící slovy sv. Jana Pavla II.: Nebojte se!

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 124. plenárního zasedání na Svatém Hostýně. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a druhá část se připojila na jednání formou online konference. Biskupové vydali z plenárního zasedání výzvu pro věřící.
21.10.2020

Papež František: Kdo ctí Boha, váží si lidí

Dopolední generální audience Svatého otce se, za účasti několika set lidí, konala ve vatikánské aule Pavla VI. Papež František uzavřel svoji reflexi o Žalmech v rámci série katechezí na téma modlitba. Řekl, že Žalmy nám umožňují „nazírat realitu očima samotného Boha“.
21.10.2020

Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
20.10.2020

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

"Misionáři přerušují spirálu násilí skrze odpuštění. Také já jsem nabídl odpuštění těm, kdo mne věznili,“ říká otec Maccalli, misionář unesený v Nigeru v 17. září roku 2018 a před deseti dny propuštěný v Mali na svobodu.
20.10.2020

Nový film o Likvidaci lepry

Lepra je nemoc, která zdaleka nepatří minulosti. Ještě dnes sužuje život mnoha lidem v chudých zemích. Nový dokumentární film o organizaci Likvidace lepry, která se bojem s touto obávanou nemocí zabývá, mohou zájemci zhlédnout na platformě Youtube.
20.10.2020