M. Remery: Věřit je často logičtější, než si myslíme

Nakladatelství Paulínky připravilo českou verzi knihy M. Remeryho Tweeting with God, která spolu s webem a mobilní aplikací tvoří celý multimediální projekt zaměřený na zprostředkování informací o víře, zejm. mladým lidem či těm, kteří ji chtějí předávat dál. Knihu Tweetuj s Bohem si u nás již můžete koupit, stejně tak lze stáhnout aplikaci určenou pro ČR.
Publikováno: 22. 4. 2016 15:56

Na čtvrteční prezentaci v Praze projekt představil jeho iniciátor a spoluautor holandský kněz Michel Remery, sestra Andrea Hýblová z nakladatelství Paulínky a do kontextu našeho prostředí pak Tweetuj s Bohem zasadil ředitel katechetické sekce ČBK Mariusz Kuzniar.

M. Remery připomněl, že kniha je výsledkem jeho debat s mladými katolíky, evangelíky i nevěřícími v jeho nizozemské farnosti nad různými palčivými otázkami. Těch bylo původně 1000 a následnou editorskou prací či odpovězením na dotazy osobního rázu vzniklo 200 otázek, na něž projekt Tweeting with God/Tweetuj s Bohem odpovídá několika způsoby. Základem je odpověď v délce "twitterových" 140 znaků, která je na dalších dvou stranách knižní části projektu podrobněji rozebrána a doplněna odkazy na externí literaturu.

K získání základní odpovědi na otázky lze užít i aplikaci v mobilním telefonu, která má rovněž integrované české texty základních modliteb a obdobu čtečky QR kódů (ta potom umožňuje zobrazit v mobilu podrobnější informace obsažené v knize). Aplikace pro mobily je určitým propojením knihy a webové stránky; rozšiřuje československou nabídku patnáctky aplikací, které se tématu křesťanské víry nějak věnují.

Samotný web (jeho česká podoba se zatím rodí) potom nabízí obsah knihy v elektronické podobě, přináší více informací o samotném projektu, nechybí zde ani kontakty, manuál pro práci s knihou, informace o možnostech stáhnutí aplikace (zdarma) či odkaz na facebookový profil Tweeting with God.

Iniciátor této novátorské aktivity Michel Remery včera v Praze též zdůraznil, že mimo formy pro něho byla důležitá i metoda tázání se; své posluchače vybídl, aby se ptali na vše, co je zajímá, a chtěl, aby se sami tázající dopátrali k logické odpovědi. "Zjistili jsme, že to jde a že je možné nalézt odpovědi v souladu i s učením církve," říká a doplňuje: "Na druhou stranu jsem ale přitom musel někdy přiznat, že jsou otázky, na které jako církev neznáme odpověď. Závěrem jsme však došli k tomu, že naše víra má určitou logiku. Věřit je tak často logičtější, než jsme si mysleli."

Nyní je, mimo dopracování české verze webu či doplnění dalších textů do mobilní aplikace, na pořadu dne uvažovat o dalším rozvoji této aktivity. "Stály bychom o to, aby bylo možné se prostřednictvím webu ještě ptát dál. Budeme se snažit přispět k tomu, aby na internetové stránce fungoval modul umožňující zeptat se na otázky, které zatím v knize chybí. Věřím, že ještě nějaké české mladé určitě napadnou," říká potutelně se usmívající paulínka Andrea Hýblová. Michel Remery pak hovoří především o velkém potenciálu krátkých videí, kterým by se chtěli v budoucnu také více věnovat.

Všechny části tohoto projektu jdoucího - stejně jako Kristus - směrem k člověku (cit. M. Kuźniar), jsou zatím dostupné ve třech jazycích (anglicky, polsky a v holandštině).

Česká verze projektu vznikla z iniciativy Sekce pro mládež při ČBK (příprava na Svět. den mládeže v Krakově) a díky nakladatelství Paulínky, za podpory fondu Renovabis.

Více na www.tweetingwithgod.com či na www.paulinky.cz.

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

IROP podpoří projekty v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a IZS

Evropská unie poskytne ČR dodatečné prostředky z nového investičního nástroje REACT-EU. Celkem se jedná o cca 21,7 mld. Kč, které budou rozděleny prostřednictvím nových výzev Integrovaného regionálního operačního programu.
19.01.2021

Z olomouckého Arcibiskupského paláce zazní „Koncert pro Hrdiny z první linie“

Jako poděkování všem bezejmenným hrdinům, kteří v tomto čase denně nasazují své životy v boji proti koronaviru, se ve čtvrtek 21. ledna 2021 od 18.00 uskuteční ve slavnostní dvoraně Arcibiskupského paláce „Tříkrálový koncert pro Hrdiny z první linie“. Koncert je možné sledovat on-line na webu města Olomouce nebo na YouTube, odkazy naleznete v článku.
19.01.2021

Brutální vražda kněze v Nigérii

V Nigérii byl unesen a brutálně zabit P. John Gbakaan z farnosti sv. Antonína v Gulu, v diecézi Minna, ve státu Niger. Informaci včera potvrdil otec Jana Jataua, podle něhož k únosu došlo na cestě z Makurdi ve státu Benue, kde byl kněz se svým bratrem na návštěvě u své matky.
19.01.2021

Úvodní bohoslužba Týdne modliteb za jednotu křesťanů 2021

Úvodní bohoslužba Týdne modliteb za jednotu křesťanů z 18. ledna 2021 na téma „Zůstaňte v mé lásce a ponesete hojné ovoce.“ (J 15, 5-9) vysílaná přímým přenosem ze sboru Církve bratrské na Praze 3 - Žižkově. Za katolickou církev se společné modlitby představitelů křesťanských církví účastnil plzeňský biskup Tomáš Holub, biskup - delegát pro ekumenismus a mezináboženský dialog v rámci ČBK.
19.01.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 18. do 24. ledna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
18.01.2021