Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Ukrajinský konflikt v číslech: 9.000 mrtvých, 1,7 milionu přesídlených

Datum publikace22. 4. 2016, 13.53
TiskTisk

Na neděli 24. dubna 2016 vyhlásil papež František celoevropskou sbírku na Ukrajinu, která humanitárně podpoří místní potřebné. Přinášíme základní údaje o situaci v zemi.

Ozbrojený konflikt na východní Ukrajině začal na jaře 2014 a navzdory příměří ze září 2015 stále pokračuje. Jeho oběti jsou zapříčiněny především obrovským množstvím neodstraněných min a nepřetržitou dělostřeleckou palbou. Zjištěných obětí je asi 9.000, k nimž se přidávají nezvěstní a uvěznění, držení často nezákonně.

Nestabilní situace, neustálá hrozba ozbrojeného útoku a v důsledku toho větší výskyt ozbrojených, nikým nekontrolovaných band způsobují obyvatelstvu vážné problémy, a to nejen na přímo postižených územích, ale v celé zemi. Obraz zhoršuje všeobecná ekonomická situace, která je zachvácena zatěžující inflací a drastickým omezením možnosti nákupů: více než 500.000 obyvatel naléhavě potřebuje potraviny. Uprchlíků uvnitř země je více než milion a půl.

Na územích přímo zasažených válkou je nejvíce potřeba pomoci v oblasti zdravotnictví: více než 120 zdravotnických center bylo poškozených nebo zničených. Největšímu riziku jsou vystaveny těhotné ženy a rodičky a velmi velké nebezpečí představuje šíření AIDS a tuberkulózy. Chybějí anestetické prostředky a operace jsou často prováděny bez anestézie. Tam, kde jsou léky dosažitelné (mnoho lékáren bylo zavřených), dosahují jejich ceny nedostupné výše.

V oblastech, kde je konflikt nejcitelnější, v současnosti žijí ve velmi těžkých poměrech asi tři miliony lidí, z nichž většinu představují staří, kteří nebyli schopni opustit bojovou zónu.

Základní informace

(zdroj: Kyjevsko-haličská arcidiecéze)

Pokud jde o obydlí, asi 12 až 15 tisíc domů bylo poškozeno a více než tisíc úplně zničeno. Zvláště dramatická situace nastane z teplotních důvodů v podzimním a zimním období.

Velký počet dětí nemůže chodit do školy. 200.000 jich našlo útočiště v oblastech Ukrajiny, které nejsou zasaženy: tedy každé čtvrté dítě je uprchlíkem. Mnohé z nich jsou postiženy závažnými formami psychologického traumatu způsobeného násilím, jehož svědky byly anebo ho samy zakusily. Některé z nich dokonce ztratily schopnost číst a psát.

Stav konfliktu představuje největší problém pro nalezení východiska z humanitární krize. Především platí omezení pro dovoz komerčního zboží, včetně léčiv, jakož i nesmírné těžkosti pro přístup mezinárodní pomoci na nejvíce sužovaná území.

Na tyto obrovské problémy reaguje společnost s mimořádnou odolností. Síť poskytující pomoc, která na území funguje nejvíce, je tvořena konfesijními skupinami, mezi nimi i katolíky, jichž je na Ukrajině asi 10% a v nejvíce postižených oblastech představují nepatrnou menšinu. Jsou plně zmobilizováni pro pomoc potřebným, i když nedokážou čelit ani těm nejnaléhavějším potřebám.

Svatý stolec na to reaguje specifickými akcemi, které směřují ve prospěch všeho obyvatelstva bez rozdílu náboženské a konfesní příslušnosti. Jejich cílem je přispět k řešení humanitární krize, zvláště v těch nejkrizovějších oblastech. Za tím účelem je vypracován mechanismus pro výběr financovaných projektů, který na místě provádí speciální komise pověřená jejich hodnocením. Papežská rada „Cor Unum“ se zabývá schvalováním a technickou stránkou správy těchto fondů, jejichž vyúčtování se pak náležitě předkládá.

Sbírka na Ukrajinu vyhlášená papežem Františkem proběhne 24. dubna 2016 také v České republice, její formu si stanoví jednotlivé diecéze.

(zdroj: Vatikán; foto: European Commission DG ECHO, CC BY-ND)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou