Výzva k modlitbám za pronásledované křesťany

Datum publikace25. 4. 2016, 16.59

Předseda ČBK kardinál Dominik Duka zve o nadcházející neděli k modlitbám za pronásledované křesťany. Přinášíme k tomu text jeho výzvy.

6. neděle velikonoční – neděle modliteb za pronásledované křesťany

U příležitosti 6. velikonoční neděle se na katolické biskupy v ČR obrátila organizace Křesťanská mezinárodní solidarita ČS z. s., abychom si více uvědomili důležitost modliteb za pronásledované křesťany. Právě v tomto roce je zaznamenáno zhoršení situace řady křesťanských církví, v regionu Blízkého Východu i pokusy o jejich úplnou likvidaci. V 70 % zemích světa, tj. ve 139 zemích, jsou křesťané diskriminováni. Na celém světě pak právě křesťané tvoří 80% všech lidí pronásledovaných pro náboženské přesvědčení. Jedná se celosvětově o 200 milionů křesťanů. Proto se někdy hovoří o globální válce proti křesťanům.

Mlčení církví zvláště na Západě může posilovat představa, že náboženství má podporovat vnitřní mír a klid. Křesťané v bohatších zemích jsou zavaleni žádostmi o charitativní a solidární pomoc. Církve věnovaly mnoho úsilí o mezináboženský dialog a někdy se jej bojí narušit poukazováním na útlak ze strany islámu. Nechtějí muslimy radikalizovat a nechtějí riskovat nařčení z islamofobie. Takový přístup se ale neosvědčil, a tato situace zůstává světovou veřejností nepovšimnuta.

Ježíš předpověděl, že pro jeho jméno budou křesťané tupeni, pronásledováni i zabíjeni, ale to neznamená, že nemůžeme na tyto skutečnosti poukazovat. Podle 1. Kor 12, 26, „Trpí-li jedna část, trpí s ní části všechny“, a jsme-li tedy jako křesťané začleněni do Kristova těla, nemůžeme mlčet. Měli bychom se modlit jistě nejen za pronásledované, ale i za jejich pronásledovatele. Můžeme pomáhat prostřednictvím specializovaných institucí, jako je Charita. Měli bychom ale také vyzývat ty, kdo mají politickou možnost a moc pronásledovaným pomáhat a jejich situaci řešit, aby hájili náboženskou svobodu.

Prosím tedy, aby v přímluvných modlitbách při bohoslužbách 1. května zazněla prosba za pronásledované křesťany.

Dominik Duka OP, předseda ČBK

Autor článku: František Jemelka