Parolin: Dialog je potřebný zejména dnes, kdy existuje tolik neporozumění

Sehrál klíčovou roli při sbližování USA a Kuby. Ameriku vyzval k řešení humanitární situace v Guantanamu. Přizván byl k řešení konfliktní situace ve Venezuele. Vedl rozhovory ohledně postavení křesťanů ve Vietnamu. Kardinál Pietro Parolin je mužem, kterého si zvolil papež František za vatikánského Státního sekretáře (obdoba premiéra). V rozhovoru pro františkánský časopis San Francesco d´Assisi, který bude nově vycházet i v Číně, komentuje kardinál některá aktuální témata.
Publikováno: 4. 5. 2016 16:30

FOTO: Kardinál Pietro Parolin ve farnosti sv. Anežky v Praze-Spořilově

Měsíčník San Francesco d´Assisi vydávají minorité v Assisi v nákladu 100.000 kusů. Tento měsíc vyjde poprvé také v Číně. Na obálce historicky prvního čísla publikované v nejlidnatější zemi světa je vyobrazen papež František a kostel dedikovaný misionáři Číny Matteo Riccimi.

Součástí vydání je také rozhovor s vatikánským Státním sekretářem Pietrem Parolinem. Kardinál v něm hovoří o potřebě dialogu, o františkánské inspiraci papeže Františka, ale i o vztazích mezi Čínou a Vatikánem, míru na Blízkém východě nebo migraci.

V rozhovoru Parolin vyzdvihuje důraz papeže Františka na dialog, který je potřebný zejména dnes, kdy existuje mezi lidmi, národy i náboženstvími mnoho nedorozumění. Pro Františka je dialog „nástrojem k překonávání současných obtíží s porozuměním a sbližováním národů,“ řekl Parolin. „Doufám, že pomalu vstoupí do DNA lidí tato potřeba spolu hovořit, protože dialog znamená hovořit spolu, setkávat se, chápat jeden druhého a nacházet oblasti a společnou půdu, z níž je možné vycházet při spolupráci, aniž by se popřely rozdíly.“

Řeholník Enzo Fortunato, který je šéfredaktorem měsíčníku San Francesco d´Assisi, se kardinála ptá také na problematiku míru ve Svaté zemi. Po slibném modlitebním setkání s představiteli Izraele a Palestiny, které svolal papež František do Vatikánu v červnu 2014, se konflikty nanovo rozhořely. „Všechno, co se udělalo, především na rovině modlitby, není nikdy zbytečné, i když se to tak našim očím může zdát,“ odpovídá kardinál Parolin. Setkání podle něj zdůraznilo, že o mír je třeba „prosit, především Pána. Musíme prosit, aby Pán obrátil srdce a pomohl lidem pochopit, že neexistují jiné alternativy než mír.“ Ve Svaté zemi je třeba se vrátit k vyjednávání. K tomu je však nutné vybudovat klima vzájemné důvěry, které je v současnosti velmi ohrožené.

Dialog katolické církve s Čínou měl střídavé fáze, v současnosti je spíše v pozitivním stadiu, kdy z obou stran vychází signály k ochotě hledat řešení problematické situace katolíků v nejlidnatější zemi. „Osobně bych se odvážil říci, že perspektivy jsou slibné,“ zhodnotil situaci Parolin. Již dříve papež František zdůraznil, že cílem dialogu Vatikánu s Čínou je nikoliv politika, nýbrž svoboda církve v zemi.

Migrace podle kardinála již není jen krizovou situací, nýbrž realitou, s níž je třeba počítat. Potřebné jsou zejména společné integrační postupy a hledání řešení, v němž převezmou odpovědnost všichni. „Je těžké přesvědčit toho, kdo má strach. Není horší rádce, než je strach. Církev musí svědčit a učit: učit o bratrství a blízkosti a svědčit o tom svými činy,“ uvedl Parolin.

Jakou inspiraci představuje pro papeže Františka světec z Assisi, jehož jméno si římský biskup zvolil? „Chápali jsme, že to není jenom jméno, nýbrž že za ním je také program. Především program evangelní jednoduchosti a chudoby, církve transparentní, která se osvobodí od všeho, co jí brání žít, svědčit o Kristu, aby mohla být nablízku všem, především těm, kdo nejvíce trpí na těle i na duchu.“

(zdroj: San Francesco d´Assisi)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020