Biskupské svěcení s apoštoly sv. Petrem a Pavlem

Datum publikace21. 5. 2016, 13.00

Nový brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul, který od srpna 2013 působí jako farář hlavního diecézního chrámu – katedrály sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově, zůstane věrný jejím patronům.

foto: Josef Múčka

Po domluvě se svým světitelem, diecézním biskupem Vojtěchem Cikrlem, přijme biskup Pavel Konzbul biskupské svěcení  v den  slavnosti diecézních patronů sv. Petra a Pavla dne  29. června 2016  ve 14.00 hodin.

Počátky chrámu na petrovském kopci sahají až do 70. let 12. století. V období gotiky prošel kostel několika přestavbami. Při jedné z nich, kolem roku 1500, bylo původní zasvěcení svatému Petrovi rozšířeno na zasvěcení sv. Petrovi a Pavlovi. Roku 1296 byla u kostela zřízena kolegiátní kapitula a když papež Pius VI. bulou z roku 1777 potvrdil zřízení Biskupství brněnského, byl kostel sv. Petra a Pavla povýšen na katedrálu. Apoštolové sv. Petr a  Pavel jsou hlavními patrony katedrály i celé brněnské diecéze.

Autor článku: Martina Jandlová