Papež František se setkal s imámem káhirské mešity

Datum publikace24. 5. 2016, 14.30

Papež František přijal 23. května 2016 ve Vatikánu zástupce komunity sunnitských muslimů Al-Azhar Muhammada al-Tájiba, imáma káhirské mešity Al-Azhar. Setkání prolomilo několikaleté odcizení mezi katolíky a sunnitskými muslimy.

Foto: Arbeitsbesuch Ägypten / CC BY

Toto setkání je poselstvím,“ řekl papež imámovi, se kterým se setkal v rámci podpory dialogu mezi katolickou církví a islámem. Náboženští představitelé diskutovali především o společném úsilí v prosazování míru, odmítání násilí a terorismu i ochraně křesťanů v kontextu napětí na Blízkém východě, jak řekl mluvčí Tiskového střediska Svatého stolce Federico Lombardi.

Papež František svému hostu předal medailonek znázorňující olivu míru a výtisk encykliky Laudato Si. Rozloučili se objetím.

Imám pak se svojí delegací pokračoval v jednání s předsedou Papežské rady pro mezináboženský dialog kardinálem Jean-Louis Tauranem a dalšími členy rady.

Schůzka proběhla pět let od doby, kdy papež Benedikt XVI. odsoudil útok na křesťanský kostel v Alexandrii a vyzval egyptskou vládu k ochraně místních křesťanů, po čemž mešita Al-Azhar ohlásila přerušení dialogu se Svatým stolcem.

(Zdroj: CNA, ČTK, Radio Vaticana)

Autor článku: Zuzana Lášková