Světové setkání rodin v Dublinu prohloubí témata synody

Světové setkání rodin, které proběhne 22. – 26. srpna 2018 v irském Dublinu, prohloubí témata biskupské synody. Jeho mottem budou slova „Evangelium rodiny, radost pro svět“. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli pořadatelé.
Publikováno: 24. 5. 2016 13:15

Foto: Daniel Ibanez / CNA

Podle dublinského arcibiskupa Diarmuida Martina bude událost propojena s biskupskou synodou, která se v letech 2014-2015 věnovala rodině. „Pamatuj si, Dublin začíná dnes,“ měl říci papež Mons. Martinovi v den zahájení synody.

Setkání chce proto prohloubit jednotlivá témata postsynodálního dokumentu papeže Amoris laetitia a být „rozhodující etapou“ v uskutečňování plodů synody. „Amoris laetitia je jeden z prvních papežských dokumentů, který mohu dát k přečtení své vdané sestře,“ řekl během konference Mons. Martin. Jednotlivé kapitoly se podle něj dají číst i zvlášť, podle toho, co se čtenáře konkrétně týká.

K prohloubení témat dokumentu budou sloužit i přípravné katecheze v roce 2017. „Mám naději, že tento katechetický proces budou sdílet také ostatní církve ve světě, především v Evropě, s nimiž Irsko čelí mnohým společným výzvám,“ řekl Mons. Martin.

Světové setkání je několikadenním festivalem, na kterém se sejdou tisíce rodin z celého světa. Příští ročník bude již devátý v pořadí, naposledy se akce konala ve Filadelfii, v roce 2012 pak v Miláně. S Dublinem se tak vrací do Evropy. „Irsko může i skrze toto setkání pomoci sobě, Evropě a světu nalézt sílu, energii a misionářské nadšení skrze nové objevení povolání a poslání rodiny,“ řekl během konference předseda Papežské rady pro rodinu Mons. Vincenzo Paglia.

„Jedná se o to umožnit lidem zakusit, že evangelium rodiny přináší radost, která naplňuje srdce a celý život. V Kristu jsme totiž osvobozeni od hříchu, smutku, vnitřní prázdnoty a izolace. Rodiny, a obzvláště křesťanské rodiny, jsou dobrou zprávou (evangeliem) pro svět,“ uvedl také Paglia.

Světové setkání rodin bude zahájeno několikadenním kongresem, na němž se předpokládá účast 10-15 tisíc lidí. Následovat bude festival, který vyvrcholí sobotním večerním programem a nedělní eucharistií. Mše svaté ve Filadelfii se v roce 2015 zúčastnilo přes milion lidí.

Účast papeže Františka zatím nebyla potvrzena, ačkoliv sem „touží přijet“, jak avizoval Mons. Martin. Pořadatelé si podle dublinského arcibiskupa přejí, aby papež navštívil současně Severní Irsko, neboť „má velkou schopnost dělat gesta smíření“. „Není však zatím hotový program, o tomto jsme dosud nediskutovali,“ dodal.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa a předsedy ČBK Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.
29.09.2022

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.
29.09.2022

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022