Světové setkání rodin v Dublinu prohloubí témata synody

Světové setkání rodin, které proběhne 22. – 26. srpna 2018 v irském Dublinu, prohloubí témata biskupské synody. Jeho mottem budou slova „Evangelium rodiny, radost pro svět“. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli pořadatelé.
Publikováno: 24. 5. 2016 13:15

Foto: Daniel Ibanez / CNA

Podle dublinského arcibiskupa Diarmuida Martina bude událost propojena s biskupskou synodou, která se v letech 2014-2015 věnovala rodině. „Pamatuj si, Dublin začíná dnes,“ měl říci papež Mons. Martinovi v den zahájení synody.

Setkání chce proto prohloubit jednotlivá témata postsynodálního dokumentu papeže Amoris laetitia a být „rozhodující etapou“ v uskutečňování plodů synody. „Amoris laetitia je jeden z prvních papežských dokumentů, který mohu dát k přečtení své vdané sestře,“ řekl během konference Mons. Martin. Jednotlivé kapitoly se podle něj dají číst i zvlášť, podle toho, co se čtenáře konkrétně týká.

K prohloubení témat dokumentu budou sloužit i přípravné katecheze v roce 2017. „Mám naději, že tento katechetický proces budou sdílet také ostatní církve ve světě, především v Evropě, s nimiž Irsko čelí mnohým společným výzvám,“ řekl Mons. Martin.

Světové setkání je několikadenním festivalem, na kterém se sejdou tisíce rodin z celého světa. Příští ročník bude již devátý v pořadí, naposledy se akce konala ve Filadelfii, v roce 2012 pak v Miláně. S Dublinem se tak vrací do Evropy. „Irsko může i skrze toto setkání pomoci sobě, Evropě a světu nalézt sílu, energii a misionářské nadšení skrze nové objevení povolání a poslání rodiny,“ řekl během konference předseda Papežské rady pro rodinu Mons. Vincenzo Paglia.

„Jedná se o to umožnit lidem zakusit, že evangelium rodiny přináší radost, která naplňuje srdce a celý život. V Kristu jsme totiž osvobozeni od hříchu, smutku, vnitřní prázdnoty a izolace. Rodiny, a obzvláště křesťanské rodiny, jsou dobrou zprávou (evangeliem) pro svět,“ uvedl také Paglia.

Světové setkání rodin bude zahájeno několikadenním kongresem, na němž se předpokládá účast 10-15 tisíc lidí. Následovat bude festival, který vyvrcholí sobotním večerním programem a nedělní eucharistií. Mše svaté ve Filadelfii se v roce 2015 zúčastnilo přes milion lidí.

Účast papeže Františka zatím nebyla potvrzena, ačkoliv sem „touží přijet“, jak avizoval Mons. Martin. Pořadatelé si podle dublinského arcibiskupa přejí, aby papež navštívil současně Severní Irsko, neboť „má velkou schopnost dělat gesta smíření“. „Není však zatím hotový program, o tomto jsme dosud nediskutovali,“ dodal.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022

Biskup Cikrle převezme titul čestného občana města Brna

V úterý 25. ledna 2022 převezme diecézní biskup Vojtěch Cikrle titul čestného občana města Brna.
20.01.2022