Připojte se 1. června k modlitbám za mír, prosí syrské děti

Na Mezinárodní den dětí, 1. června, se budou syrské děti modlit za mír. K modlitbě, která se uskuteční pod ochranou Pražského jezulátka, zvou také děti z celého světa. Na iniciativu upozornil papež František během nedělní modlitby Anděl Páně.
Publikováno: 30. 5. 2016 15:15

Foto: Trocaire, CC-BY

Tuto středu 1. června, u příležitosti Mezinárodního dne dětí, pořádají katolické i pravoslavné komunity v Sýrii zvláštní společnou modlitbu za mír, jejímiž protagonisty budou právě děti. Syrské děti zvou děti celého světa, aby se k nim připojily v modlitbě za mír v jejich zemi,“ řekl papež František po pravidelné nedělní modlitbě Anděl Páně.

Přímo v Sýrii se spojí v modlitbě děti z různých církví. Den bude svěřen pod ochranu Dítěte Ježíše, jež bude znázorněno na katolickém obrázku Pražského jezulátka a pravoslavné ikoně „Matky Boží, neuvadající růže“. Maria na ní drží v náručí korunovaného Ježíška. Během modlitby budou děti držet oba tyto obrázky.

UNICEF: 3.7 milionu dětí zná pouze válku

Jak uvádí Dětský fond OSN (UNICEF), odhadem 3.7 milionů syrských dětí, tj. každé třetí, se narodilo po vypuknutí ozbrojeného konfliktu. Celý život tak zažívají strach, násilí a vyhnání z domovů.

V loňském roce zaznamenal UNICEF 1.500 těžkých násilných skutků spáchaných na dětech. Ve více než 60 procentech se jednalo o zabití nebo zmrzačení kvůli zbraním, jež explodovaly v obydlených oblastech. Přes 30 procent z těchto dětí bylo zabito ve škole nebo po cestě do školy.

Podle chaldejského arcibiskupa z Aleppa Antoina Auda se právě děti nachází „v srdci“ syrského dramatu: „Myslím, že dítě zůstává nejzranitelnějším člověkem ve společnosti: všechny formy násilí dopadají na děti, nemají se v této násilné situaci jak bránit.“

„Více než dva miliony jich nechodí do školy. Vidím je na ulicích Aleppa, jak chodí bez bot, bez chleba a bez možnosti mít vlastní důstojnost,“ řekl také biskup.

(zdroj: UNICEF, Radio Vaticana, Vatican Insider, CNA)

Video UNICEF o dětech v Sýrii.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020