Připojte se 1. června k modlitbám za mír, prosí syrské děti

Datum publikace30. 5. 2016, 13.15

Na Mezinárodní den dětí, 1. června, se budou syrské děti modlit za mír. K modlitbě, která se uskuteční pod ochranou Pražského jezulátka, zvou také děti z celého světa. Na iniciativu upozornil papež František během nedělní modlitby Anděl Páně.

Foto: Trocaire, CC-BY

Tuto středu 1. června, u příležitosti Mezinárodního dne dětí, pořádají katolické i pravoslavné komunity v Sýrii zvláštní společnou modlitbu za mír, jejímiž protagonisty budou právě děti. Syrské děti zvou děti celého světa, aby se k nim připojily v modlitbě za mír v jejich zemi,“ řekl papež František po pravidelné nedělní modlitbě Anděl Páně.

Přímo v Sýrii se spojí v modlitbě děti z různých církví. Den bude svěřen pod ochranu Dítěte Ježíše, jež bude znázorněno na katolickém obrázku Pražského jezulátka a pravoslavné ikoně „Matky Boží, neuvadající růže“. Maria na ní drží v náručí korunovaného Ježíška. Během modlitby budou děti držet oba tyto obrázky.

UNICEF: 3.7 milionu dětí zná pouze válku

Jak uvádí Dětský fond OSN (UNICEF), odhadem 3.7 milionů syrských dětí, tj. každé třetí, se narodilo po vypuknutí ozbrojeného konfliktu. Celý život tak zažívají strach, násilí a vyhnání z domovů.

V loňském roce zaznamenal UNICEF 1.500 těžkých násilných skutků spáchaných na dětech. Ve více než 60 procentech se jednalo o zabití nebo zmrzačení kvůli zbraním, jež explodovaly v obydlených oblastech. Přes 30 procent z těchto dětí bylo zabito ve škole nebo po cestě do školy.

Podle chaldejského arcibiskupa z Aleppa Antoina Auda se právě děti nachází „v srdci“ syrského dramatu: „Myslím, že dítě zůstává nejzranitelnějším člověkem ve společnosti: všechny formy násilí dopadají na děti, nemají se v této násilné situaci jak bránit.“

„Více než dva miliony jich nechodí do školy. Vidím je na ulicích Aleppa, jak chodí bez bot, bez chleba a bez možnosti mít vlastní důstojnost,“ řekl také biskup.

(zdroj: UNICEF, Radio Vaticana, Vatican Insider, CNA)

Video UNICEF o dětech v Sýrii.

Autor článku: Ondřej Mléčka