Připojte se 1. června k modlitbám za mír, prosí syrské děti

Na Mezinárodní den dětí, 1. června, se budou syrské děti modlit za mír. K modlitbě, která se uskuteční pod ochranou Pražského jezulátka, zvou také děti z celého světa. Na iniciativu upozornil papež František během nedělní modlitby Anděl Páně.
Publikováno: 30. 5. 2016 13:15

Foto: Trocaire, CC-BY

Tuto středu 1. června, u příležitosti Mezinárodního dne dětí, pořádají katolické i pravoslavné komunity v Sýrii zvláštní společnou modlitbu za mír, jejímiž protagonisty budou právě děti. Syrské děti zvou děti celého světa, aby se k nim připojily v modlitbě za mír v jejich zemi,“ řekl papež František po pravidelné nedělní modlitbě Anděl Páně.

Přímo v Sýrii se spojí v modlitbě děti z různých církví. Den bude svěřen pod ochranu Dítěte Ježíše, jež bude znázorněno na katolickém obrázku Pražského jezulátka a pravoslavné ikoně „Matky Boží, neuvadající růže“. Maria na ní drží v náručí korunovaného Ježíška. Během modlitby budou děti držet oba tyto obrázky.

UNICEF: 3.7 milionu dětí zná pouze válku

Jak uvádí Dětský fond OSN (UNICEF), odhadem 3.7 milionů syrských dětí, tj. každé třetí, se narodilo po vypuknutí ozbrojeného konfliktu. Celý život tak zažívají strach, násilí a vyhnání z domovů.

V loňském roce zaznamenal UNICEF 1.500 těžkých násilných skutků spáchaných na dětech. Ve více než 60 procentech se jednalo o zabití nebo zmrzačení kvůli zbraním, jež explodovaly v obydlených oblastech. Přes 30 procent z těchto dětí bylo zabito ve škole nebo po cestě do školy.

Podle chaldejského arcibiskupa z Aleppa Antoina Auda se právě děti nachází „v srdci“ syrského dramatu: „Myslím, že dítě zůstává nejzranitelnějším člověkem ve společnosti: všechny formy násilí dopadají na děti, nemají se v této násilné situaci jak bránit.“

„Více než dva miliony jich nechodí do školy. Vidím je na ulicích Aleppa, jak chodí bez bot, bez chleba a bez možnosti mít vlastní důstojnost,“ řekl také biskup.

(zdroj: UNICEF, Radio Vaticana, Vatican Insider, CNA)

Video UNICEF o dětech v Sýrii.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021