Brána milosrdenství putuje na loďce po ostrovech

Na Šalamounových ostrovech, kde obyvatelé nemohou snadno cestovat, putuje brána milosrdenství po místních společenstvích na loďce. Iniciativa vyvolala nečekaný ohlas i smíření kmenových konfliktů. Informuje o tom deník Vatican Insider.
Publikováno: 1. 6. 2016 14:15

Foto: John H Gray / CC BY-NC
„Jestliže nemohou vzdálení lidé přijít ke Svaté bráně, Svatá brána půjde ke vzdáleným lidem.“ I na loďce, pokud bude potřeba. Taková jsou slova biskupa Luciana Capelliho, biskupa na Šalamounových ostrovech v jižním Tichomoří. Salesián zorganizoval pouť brány, „prahu, který vede od hříchu k dobru“, mezi domorodými obyvateli ve své diecézi Gizo. Naplnil tak doslovně výzvu papeže Františka, podle které má Svatý rok milosrdenství dosáhnout ke všem, především k lidem na periferii a k těm nejvzdálenějším.

Iniciativa vyvolala nečekaný ohlas. „Nikdy jsme nezažili takovou účast,“ říká Capelli po dvou měsících putování. V každé farnosti předcházela příjezdu Svaté brány dlouhá příprava na základě buly papeže Misericordiae Vultus. Událost byla navíc propojena s kmenovými a folklorními zvyklostmi.

„Tyto slavnosti mají velký dopad, posilují hodnoty evangelia a vůli ke smíření v rodině, i mezi lidmi a rodinami, které spolu vedou kmenový spor,“ komentuje pouť biskup, podle kterého lidé „vnímali, že milosrdenství je dar, jejž lze přijmout, ale i nabídnout“.  

Luciano Capelli bývá přezdíván „létajícím biskupem“. Navštěvuje totiž vesnice své diecéze za pomocí ultralehkého letadla, aby „překonal lidskou i duchovní izolaci kmenů“. Dopravní prostředek však i sám pilotuje.

Na Šalamounovy ostrovy se dostal po 34 letech služby na Filipínách. Ihned po nástupu v roce 2007 začal pomáhat „místním lidem, aby mohli snít o jiné budoucnosti pro své děti, a aby přinášel posilu svátostí do těch nejvzdálenějších míst“. S pomocí neziskové organizace Amis také vybudoval dvě nemocnice, neboť místní obyvatelé „již byli unaveni z pohřbívání dětí“. Hlavním finančním zdrojem jeho aktivit jsou Misie Dona Bosca.

Domorodí obyvatelé na Šalamounových ostrovech „vnímají Františka jako jednoho z nich“, komentuje Mons. Capelli, „protože je to papež skutečně blízký těm, kdo se namáhají, aby přežili“. Ve všech vesnicích také „vyjádřili vděčnost papeži za Svatý rok milosrdenství“.

(zdroj: Vatican Insider)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Evropští biskupové budou slavit společnou mši za Evropu

Bohoslužbu pořádá Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). V Bruselu se při ní u jednoho oltáře sejdou biskupští zástupci všech členských zemí.
22.09.2022

Křížová cesta s oběťmi sexuálního zneužívání

Pomodleme se tuto křížovou cestu za oběti sexuálního zneužívání v církvi i mimo ni. Nesme je při této modlitbě všechny ve své mysli i srdci.
22.09.2022

Poselství Svatého otce Františka při příležitosti 50. výročí apoštolského listu sv. Pavla VI. Ministeria quaedam vydaného z vlastního rozhodnutí (motu proprio)

Přinášíme Poselství Svatého otce Františka biskupům, kněžím, jáhnům, zasvěceným osobám a věřícím laikům při příležitosti 50. výročí apoštolského listu sv. Pavla VI. Ministeria quaedam vydaného z vlastního rozhodnutí (motu proprio). Toto Františkovo poselství bylo zveřejněno 24. srpna 2022.
22.09.2022

Zpravodajství jen na webu zpravy.cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 nový zpravodajský web zpravy.cirkev.cz, který nabízí více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se přesunulo z webu cirkev.cz jen na tento web.
22.09.2022

Poselství Svatého otce Františka k 37. světovému dni mládeže 2022 a 2023

Přinášíme překlad poselství papeže Františka k XXXVII. Světovému dni mládeže, které se uskuteční v Lisabonu v roce 2023 poté, co byl odložen kvůli pandemii Covid-19. V poselství papež vyzývá mladé lidi, aby šli ve stopách Panny Marie, spěchali za druhými a zasvětili svůj život Ježíši.
21.09.2022