Brána milosrdenství putuje na loďce po ostrovech

Na Šalamounových ostrovech, kde obyvatelé nemohou snadno cestovat, putuje brána milosrdenství po místních společenstvích na loďce. Iniciativa vyvolala nečekaný ohlas i smíření kmenových konfliktů. Informuje o tom deník Vatican Insider.
Publikováno: 1. 6. 2016 14:15

Foto: John H Gray / CC BY-NC
„Jestliže nemohou vzdálení lidé přijít ke Svaté bráně, Svatá brána půjde ke vzdáleným lidem.“ I na loďce, pokud bude potřeba. Taková jsou slova biskupa Luciana Capelliho, biskupa na Šalamounových ostrovech v jižním Tichomoří. Salesián zorganizoval pouť brány, „prahu, který vede od hříchu k dobru“, mezi domorodými obyvateli ve své diecézi Gizo. Naplnil tak doslovně výzvu papeže Františka, podle které má Svatý rok milosrdenství dosáhnout ke všem, především k lidem na periferii a k těm nejvzdálenějším.

Iniciativa vyvolala nečekaný ohlas. „Nikdy jsme nezažili takovou účast,“ říká Capelli po dvou měsících putování. V každé farnosti předcházela příjezdu Svaté brány dlouhá příprava na základě buly papeže Misericordiae Vultus. Událost byla navíc propojena s kmenovými a folklorními zvyklostmi.

„Tyto slavnosti mají velký dopad, posilují hodnoty evangelia a vůli ke smíření v rodině, i mezi lidmi a rodinami, které spolu vedou kmenový spor,“ komentuje pouť biskup, podle kterého lidé „vnímali, že milosrdenství je dar, jejž lze přijmout, ale i nabídnout“.  

Luciano Capelli bývá přezdíván „létajícím biskupem“. Navštěvuje totiž vesnice své diecéze za pomocí ultralehkého letadla, aby „překonal lidskou i duchovní izolaci kmenů“. Dopravní prostředek však i sám pilotuje.

Na Šalamounovy ostrovy se dostal po 34 letech služby na Filipínách. Ihned po nástupu v roce 2007 začal pomáhat „místním lidem, aby mohli snít o jiné budoucnosti pro své děti, a aby přinášel posilu svátostí do těch nejvzdálenějších míst“. S pomocí neziskové organizace Amis také vybudoval dvě nemocnice, neboť místní obyvatelé „již byli unaveni z pohřbívání dětí“. Hlavním finančním zdrojem jeho aktivit jsou Misie Dona Bosca.

Domorodí obyvatelé na Šalamounových ostrovech „vnímají Františka jako jednoho z nich“, komentuje Mons. Capelli, „protože je to papež skutečně blízký těm, kdo se namáhají, aby přežili“. Ve všech vesnicích také „vyjádřili vděčnost papeži za Svatý rok milosrdenství“.

(zdroj: Vatican Insider)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Do pokladniček Tříkrálové sbírky můžete přispět do neděle, poté ještě online

Více než 14 milionů korun již věnovali dárci do statických pokladniček letošní Tříkrálové sbírky. Tyto pokladničky, umístěné v sídlech Charit, na místních úřadech, v některých obchodech ale také v kostelech, jsou letos náhradou za skupinky dětí, převlečené za bájné tři krále. Kvůli pandemii nemoci covid-19 a souvisejících přijatých opatření letos tříkráloví koledníci vůbec nemohli vyjít do ulic. Tříkrálové sbírka se tak koná právě pomocí statických pokladniček a to až do neděle 24. ledna. Současně probíhá v online prostředí, kde sbírka pokračuje až do 30. dubna.
22.01.2021

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

Američtí biskupové ujišťují o své modlitbě za nového prezidenta Spojených států a připravenosti spolupracovat s jeho administrativou. Očekávají, že jako v případě každého prezidentksého mandátu budou oblasti, ve kterých se budou shodovat a úzce spolupracovat, ale také jiné, v nichž se názory budou zásadně lišit a střetávat.
22.01.2021

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Papež František schválil zveřejnění nových dekretů Kongregace pro svatořečení. Jeden z nich uznává heroické ctnosti francouzského genetika a obránce života profesora Jérôma Lejeuna. Pokud bude uznán zázrak na jeho přímluvu, může být započten mezi blahoslavené.
22.01.2021

Poselství Svatého otce Františka k 29. světovému dni nemocných

Přinášíme vám poselství Svatého otce k 29. světovému dni nemocných, který si připomínáme 11. února 2021 na svátek Panny Marie Lurdské. „Jenom jeden je váš Mistr, a vy všichni jste bratři“ (Mt 23,8). Základem péče o nemocné je vztah důvěry.
22.01.2021

Modernizační fond podporuje obnovitelné zdroje energie

Modernizační fond je nový finanční nástroj, který čerpá prostředky zejména z emisních povolenek. Pro ČR je předpokládaná alokace cca 150 mld. Kč. Prostředky budou směřovat do teplárenství, obnovitelných zdrojů energie, energetických úspor, čisté mobility a komunitní energetiky.
21.01.2021