Brána milosrdenství putuje na loďce po ostrovech

Na Šalamounových ostrovech, kde obyvatelé nemohou snadno cestovat, putuje brána milosrdenství po místních společenstvích na loďce. Iniciativa vyvolala nečekaný ohlas i smíření kmenových konfliktů. Informuje o tom deník Vatican Insider.
Publikováno: 1. 6. 2016 14:15

Foto: John H Gray / CC BY-NC
„Jestliže nemohou vzdálení lidé přijít ke Svaté bráně, Svatá brána půjde ke vzdáleným lidem.“ I na loďce, pokud bude potřeba. Taková jsou slova biskupa Luciana Capelliho, biskupa na Šalamounových ostrovech v jižním Tichomoří. Salesián zorganizoval pouť brány, „prahu, který vede od hříchu k dobru“, mezi domorodými obyvateli ve své diecézi Gizo. Naplnil tak doslovně výzvu papeže Františka, podle které má Svatý rok milosrdenství dosáhnout ke všem, především k lidem na periferii a k těm nejvzdálenějším.

Iniciativa vyvolala nečekaný ohlas. „Nikdy jsme nezažili takovou účast,“ říká Capelli po dvou měsících putování. V každé farnosti předcházela příjezdu Svaté brány dlouhá příprava na základě buly papeže Misericordiae Vultus. Událost byla navíc propojena s kmenovými a folklorními zvyklostmi.

„Tyto slavnosti mají velký dopad, posilují hodnoty evangelia a vůli ke smíření v rodině, i mezi lidmi a rodinami, které spolu vedou kmenový spor,“ komentuje pouť biskup, podle kterého lidé „vnímali, že milosrdenství je dar, jejž lze přijmout, ale i nabídnout“.  

Luciano Capelli bývá přezdíván „létajícím biskupem“. Navštěvuje totiž vesnice své diecéze za pomocí ultralehkého letadla, aby „překonal lidskou i duchovní izolaci kmenů“. Dopravní prostředek však i sám pilotuje.

Na Šalamounovy ostrovy se dostal po 34 letech služby na Filipínách. Ihned po nástupu v roce 2007 začal pomáhat „místním lidem, aby mohli snít o jiné budoucnosti pro své děti, a aby přinášel posilu svátostí do těch nejvzdálenějších míst“. S pomocí neziskové organizace Amis také vybudoval dvě nemocnice, neboť místní obyvatelé „již byli unaveni z pohřbívání dětí“. Hlavním finančním zdrojem jeho aktivit jsou Misie Dona Bosca.

Domorodí obyvatelé na Šalamounových ostrovech „vnímají Františka jako jednoho z nich“, komentuje Mons. Capelli, „protože je to papež skutečně blízký těm, kdo se namáhají, aby přežili“. Ve všech vesnicích také „vyjádřili vděčnost papeži za Svatý rok milosrdenství“.

(zdroj: Vatican Insider)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022

Biskup Cikrle převezme titul čestného občana města Brna

V úterý 25. ledna 2022 převezme diecézní biskup Vojtěch Cikrle titul čestného občana města Brna.
20.01.2022