Papež navštíví sídlo Světového potravinového programu

V pondělí 13. října navštíví papež František sídlo největší humanitární organizace bojující proti hladu ve světě.
Publikováno: 1. 6. 2016 12:45

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk 

Papež by měl strávit v hlavním sídle organizace v Římě zhruba dvě hodiny.

Světový potravinový program je organizací OSN bojující proti hladu ve světě. Ročně pomáhá více než 80 milionům lidí v 82 zemích. Pro organizace založenou v roce 1961 v současnosti pracuje 11.367 zaměstnanců, většina z nich přímo mezi chudými.

Světový potravinový program dodává jídlo potřebným lidem v nouzových situacích, jimiž jsou např. války, občanské konflikty nebo přírodní katastrofy. Po skončení stavu nouze pomáhá místním lidem vytvořit novou budoucnost. V posledních měsících působila organizace např. v Jižním Súdánu, Sýrii nebo zemích zasažených virem Ebola.

Papež František již navštívil sídlo Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) 20. listopadu 2014. V květnu 2014 přijal téměř desítky ředitelů úřadu pro koordinaci organizací OSN.

„Je nezbytné najít způsob, aby se všichni lidé mohli těšit z plodů země, nejenom proto, aby se předešlo zvětšování nerovnosti mezi tím, kdo má více, a tím, kdo se musí spokojit s drobty, ale také a především kvůli požadavku spravedlnosti, rovnosti a respektu vůči každé lidské bytosti,“ řekl papež František účastníkům zasedání FAO 20. června 2013.

Za tři roky svého pontifikátu se papež problému hladu ve světě věnoval v mnoha prohlášeních, včetně celých pasáží encykliky Laudato Si´.

V roce 2015 zase například vyzval k omezení plýtvání potravin. „Snažme se co nejrozhodněji změnit životní styl, a možná budeme potřebovat méně zdrojů,“ řekl při setkání se členy konference FAO.

(zdroj: Il Sismografo, ANSA, Světový potravinový program)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020