Papež: Pojem genocida křesťanů je reduktivní, raději hovořím o mučednictví

Pojem „genocida křesťanů“ je reduktivní, protože ukazuje pouze sociologický pohled na skutečnost. Mučednictví naopak vyjadřuje plnost víry v Krista. Řekl to papež František v sobotu v římském centru Villa Nazareth.
Publikováno: 20. 6. 2016 12:15

Foto: Alan Holdren, CNA

Papež navštívil v sobotu centrum Villa Nazareth, které vzniklo v roce 1946 a bylo určené sirotkům a chudým. V současnosti funguje jako kolej pro studenty, jimž nabízí také křesťanskou formaci.

Po bohoslužbě slova v kapli, během níž komentoval evangelium o Milosrdném Samaritánovi, se papež setkal s více než tisíci lidmi na zdejším hřišti a odpovídal na jejich otázky.

„Nelíbí se mi, a chci to říci jasně, když se mluví o genocidě křesťanů, například na Blízkém východě. Je to reduktivní,“ řekl František. Skutečnost je podle něj hlubší a týká se víry: křesťané jsou pronásledováni a dosvědčují svou věrnost Kristu. „Nedopouštějme se této sociologické redukce toho, co je tajemstvím víry: mučednictví. Těch třináct – myslím, že to byli koptští křesťané, a dnes jsou svatí, kanonizovaní koptskou církví – kteří byli podřezáni na libyjské pláži: Všichni umírali se slovy: ‚Ježíši, pomoc mi!‘ Ježíš. Jsem si jistý, že většina z nich neuměla ani číst. Nebyli doktory teologie. (…) Ale byli doktory křesťanské věrnosti, byli to svědkové víry.“

V současnosti podle Františka umírá více křesťanů než v prvních staletích. Ztráta života je nejvyšší formou mučednictví, nikoliv však jedinou.

„Existuje také každodenní mučednictví: mučednictví poctivosti, trpělivosti, při výchově dětí. Mučednictví věrnosti lásky, když je snazší se vydat jinou, skrytější, cestou. Mučednictví poctivosti v tomto světě, který je možné nazvat ‚rájem úplatků‘. (…) Mučednictví ticha, když jsme pokoušeni klevetěním,“ pokračoval papež.

Během rozhovoru také kritizoval současnou ekonomii, v jejímž středu není člověk, nýbrž peníze. To se projevuje také např. v obchodu se zbraněmi. „Červenému kříži se častokrát nepodařilo dopravit humanitární pomoc do zemí, v nichž probíhá válka nebo boje. Ale zbraně tam dorazí vždy, neexistuje celnice, která by je zastavila. Proč? Protože se jedná o obchod, který vynáší nejvíc,“ řekl papež.

Více z rozhovoru naleznete na stránkách Vatikánského rozhlasu.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021