Papež: Pojem genocida křesťanů je reduktivní, raději hovořím o mučednictví

Pojem „genocida křesťanů“ je reduktivní, protože ukazuje pouze sociologický pohled na skutečnost. Mučednictví naopak vyjadřuje plnost víry v Krista. Řekl to papež František v sobotu v římském centru Villa Nazareth.
Publikováno: 20. 6. 2016 14:15

Foto: Alan Holdren, CNA

Papež navštívil v sobotu centrum Villa Nazareth, které vzniklo v roce 1946 a bylo určené sirotkům a chudým. V současnosti funguje jako kolej pro studenty, jimž nabízí také křesťanskou formaci.

Po bohoslužbě slova v kapli, během níž komentoval evangelium o Milosrdném Samaritánovi, se papež setkal s více než tisíci lidmi na zdejším hřišti a odpovídal na jejich otázky.

„Nelíbí se mi, a chci to říci jasně, když se mluví o genocidě křesťanů, například na Blízkém východě. Je to reduktivní,“ řekl František. Skutečnost je podle něj hlubší a týká se víry: křesťané jsou pronásledováni a dosvědčují svou věrnost Kristu. „Nedopouštějme se této sociologické redukce toho, co je tajemstvím víry: mučednictví. Těch třináct – myslím, že to byli koptští křesťané, a dnes jsou svatí, kanonizovaní koptskou církví – kteří byli podřezáni na libyjské pláži: Všichni umírali se slovy: ‚Ježíši, pomoc mi!‘ Ježíš. Jsem si jistý, že většina z nich neuměla ani číst. Nebyli doktory teologie. (…) Ale byli doktory křesťanské věrnosti, byli to svědkové víry.“

V současnosti podle Františka umírá více křesťanů než v prvních staletích. Ztráta života je nejvyšší formou mučednictví, nikoliv však jedinou.

„Existuje také každodenní mučednictví: mučednictví poctivosti, trpělivosti, při výchově dětí. Mučednictví věrnosti lásky, když je snazší se vydat jinou, skrytější, cestou. Mučednictví poctivosti v tomto světě, který je možné nazvat ‚rájem úplatků‘. (…) Mučednictví ticha, když jsme pokoušeni klevetěním,“ pokračoval papež.

Během rozhovoru také kritizoval současnou ekonomii, v jejímž středu není člověk, nýbrž peníze. To se projevuje také např. v obchodu se zbraněmi. „Červenému kříži se častokrát nepodařilo dopravit humanitární pomoc do zemí, v nichž probíhá válka nebo boje. Ale zbraně tam dorazí vždy, neexistuje celnice, která by je zastavila. Proč? Protože se jedná o obchod, který vynáší nejvíc,“ řekl papež.

Více z rozhovoru naleznete na stránkách Vatikánského rozhlasu.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020