Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež: Pojem genocida křesťanů je reduktivní, raději hovořím o mučednictví

Datum publikace20. 6. 2016, 12.15
TiskTisk

Pojem „genocida křesťanů“ je reduktivní, protože ukazuje pouze sociologický pohled na skutečnost. Mučednictví naopak vyjadřuje plnost víry v Krista. Řekl to papež František v sobotu v římském centru Villa Nazareth.

Foto: Alan Holdren, CNA

Papež navštívil v sobotu centrum Villa Nazareth, které vzniklo v roce 1946 a bylo určené sirotkům a chudým. V současnosti funguje jako kolej pro studenty, jimž nabízí také křesťanskou formaci.

Po bohoslužbě slova v kapli, během níž komentoval evangelium o Milosrdném Samaritánovi, se papež setkal s více než tisíci lidmi na zdejším hřišti a odpovídal na jejich otázky.

„Nelíbí se mi, a chci to říci jasně, když se mluví o genocidě křesťanů, například na Blízkém východě. Je to reduktivní,“ řekl František. Skutečnost je podle něj hlubší a týká se víry: křesťané jsou pronásledováni a dosvědčují svou věrnost Kristu. „Nedopouštějme se této sociologické redukce toho, co je tajemstvím víry: mučednictví. Těch třináct – myslím, že to byli koptští křesťané, a dnes jsou svatí, kanonizovaní koptskou církví – kteří byli podřezáni na libyjské pláži: Všichni umírali se slovy: ‚Ježíši, pomoc mi!‘ Ježíš. Jsem si jistý, že většina z nich neuměla ani číst. Nebyli doktory teologie. (…) Ale byli doktory křesťanské věrnosti, byli to svědkové víry.“

V současnosti podle Františka umírá více křesťanů než v prvních staletích. Ztráta života je nejvyšší formou mučednictví, nikoliv však jedinou.

„Existuje také každodenní mučednictví: mučednictví poctivosti, trpělivosti, při výchově dětí. Mučednictví věrnosti lásky, když je snazší se vydat jinou, skrytější, cestou. Mučednictví poctivosti v tomto světě, který je možné nazvat ‚rájem úplatků‘. (…) Mučednictví ticha, když jsme pokoušeni klevetěním,“ pokračoval papež.

Během rozhovoru také kritizoval současnou ekonomii, v jejímž středu není člověk, nýbrž peníze. To se projevuje také např. v obchodu se zbraněmi. „Červenému kříži se častokrát nepodařilo dopravit humanitární pomoc do zemí, v nichž probíhá válka nebo boje. Ale zbraně tam dorazí vždy, neexistuje celnice, která by je zastavila. Proč? Protože se jedná o obchod, který vynáší nejvíc,“ řekl papež.

Více z rozhovoru naleznete na stránkách Vatikánského rozhlasu.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou