Tomáš Halík převzal čestný doktorát Oxfordské univerzity

Ve středu 22. června se konala slavnostní promoce, při níž Oxfordská univerzita udělila čestný doktorát devíti osobnostem, mezi nimiž nechyběl ani český teolog a filosof Tomáš Halík. Ocenění získal jako teprve čtvrtý Čech v pořadí.
Publikováno: 22. 6. 2016 17:15

Foto: www.dominikdavid.cz / Člověk a víra

Slavnostní obřad Oxfordské univerzity zvaný Encaenia, při němž se udělují tituly čestného doktora, má dlouholetou tradici a koná se pravidelně každý rok.

Začíná se průvodem do Sheldonian Theatre, kam vstoupí nejdříve universitní hodnostáři. Po podepsání se do Knihy čestných titulů vstupují za zvuku varhan do auly i ti, kteří mají ocenění přijmout.

Po zpěvu hymny 'Bože, chraň královnu' letošní slavnostní promoci zahájil Lord Patton. Tomáš Halík byl, jako každý z nominovaných, nejdříve všem přítomným představen, poté převzal z rukou rektora diplom čestného doktora teologie.

K rozhodnutí takto ocenit T. Halíka přispěla především jeho snaha o mezináboženský dialog; vliv mělo i získání prestižní Templetonovy ceny v roce 2014.

Tato ocenění ukazují na prostor mezinárodní intelektuální scény, a tam bych chtěl asi do budoucnosti nejvíc zaměřit svoji aktivitu," řekl již dříve pro TS ČBK T. Halík, čerstvě po vyhlášení jeho nominace.

Své nejvyšší akademické ocenění dnes udělila Oxfordská universita celkem devíti osobnostem, mezi nimiž je například i nositel Nobelovy ceny za ekonomii, profesor Paul Krugman, lord Mance – soudce Nejvyššího soudu Spojeného království, dále japonský architekt Kazuyo Sejima, hlavní designér Applu Jonathan Ive či estonský skladatel Arvo Pärt.

Před Tomášem Halíkem získali čestný doktorát Oxfordské univerzity pouze tři Češi: prezident Tomáš Garrigue Masaryk (v roce 1927), prezident Eduard Beneš (v březnu 1940) a prezident Václav Havel (v říjnu 1998).

Blahopřání kardinála Dominika Duky adresované T. Halíkovi naleznete ZDE.

T. Halík také před několika dny (16. června 2016) zahájil činnost Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství, které bude působit při pražské filozofické fakultě, též ve spolupráci právě s Oxfordskou univerzitou či Univerzitou Notre Dame. Svůj výzkum zaměří především na aspekty veřejného života a otázky týkající se rolí náboženství v současné společnosti.

(zdroj: ČTK, Tisková zpráva MK, www.ox.ac.uk)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020

Zrušeno plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí

Plenární zasedání předsedů Rady evropských biskupských konferencí plánované od 25.-27. září 2020 v Praze se v důsledku pandemie covid-19 ruší. Jednání bude probíhat online.
17.09.2020