Tomáš Halík převzal čestný doktorát Oxfordské univerzity

Ve středu 22. června se konala slavnostní promoce, při níž Oxfordská univerzita udělila čestný doktorát devíti osobnostem, mezi nimiž nechyběl ani český teolog a filosof Tomáš Halík. Ocenění získal jako teprve čtvrtý Čech v pořadí.
Publikováno: 22. 6. 2016 15:15

Foto: www.dominikdavid.cz / Člověk a víra

Slavnostní obřad Oxfordské univerzity zvaný Encaenia, při němž se udělují tituly čestného doktora, má dlouholetou tradici a koná se pravidelně každý rok.

Začíná se průvodem do Sheldonian Theatre, kam vstoupí nejdříve universitní hodnostáři. Po podepsání se do Knihy čestných titulů vstupují za zvuku varhan do auly i ti, kteří mají ocenění přijmout.

Po zpěvu hymny 'Bože, chraň královnu' letošní slavnostní promoci zahájil Lord Patton. Tomáš Halík byl, jako každý z nominovaných, nejdříve všem přítomným představen, poté převzal z rukou rektora diplom čestného doktora teologie.

K rozhodnutí takto ocenit T. Halíka přispěla především jeho snaha o mezináboženský dialog; vliv mělo i získání prestižní Templetonovy ceny v roce 2014.

Tato ocenění ukazují na prostor mezinárodní intelektuální scény, a tam bych chtěl asi do budoucnosti nejvíc zaměřit svoji aktivitu," řekl již dříve pro TS ČBK T. Halík, čerstvě po vyhlášení jeho nominace.

Své nejvyšší akademické ocenění dnes udělila Oxfordská universita celkem devíti osobnostem, mezi nimiž je například i nositel Nobelovy ceny za ekonomii, profesor Paul Krugman, lord Mance – soudce Nejvyššího soudu Spojeného království, dále japonský architekt Kazuyo Sejima, hlavní designér Applu Jonathan Ive či estonský skladatel Arvo Pärt.

Před Tomášem Halíkem získali čestný doktorát Oxfordské univerzity pouze tři Češi: prezident Tomáš Garrigue Masaryk (v roce 1927), prezident Eduard Beneš (v březnu 1940) a prezident Václav Havel (v říjnu 1998).

Blahopřání kardinála Dominika Duky adresované T. Halíkovi naleznete ZDE.

T. Halík také před několika dny (16. června 2016) zahájil činnost Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství, které bude působit při pražské filozofické fakultě, též ve spolupráci právě s Oxfordskou univerzitou či Univerzitou Notre Dame. Svůj výzkum zaměří především na aspekty veřejného života a otázky týkající se rolí náboženství v současné společnosti.

(zdroj: ČTK, Tisková zpráva MK, www.ox.ac.uk)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
13.04.2021

Charta Œcumenica: 20 výročí od podpisu

Charta Œcumenica - směrnice ohledně spolupráce mezi církvemi v Evropě, kterou v roce 2001 podepsali předsedové CCEE a CEC, je zásadním dokumentem, který usiluje o zachování a rozvoj bratrství mezi evropskými církvemi. K připomínce 20. výročí od podpisu tohoto dokumentu vydávají kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), a reverend Christian Krieger, předseda Konference evropských církví (CEC), společné prohlášení.
13.04.2021

Únos pěti kněží a dvou sester na Haiti

Zločinecká banda unesla na Haiti pět kněží a dvě řeholní sestry. Pachatelé požadují za rukojmí tučné výkupné.
12.04.2021

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).
12.04.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. dubna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
12.04.2021