Tomáš Halík převzal čestný doktorát Oxfordské univerzity

Ve středu 22. června se konala slavnostní promoce, při níž Oxfordská univerzita udělila čestný doktorát devíti osobnostem, mezi nimiž nechyběl ani český teolog a filosof Tomáš Halík. Ocenění získal jako teprve čtvrtý Čech v pořadí.
Publikováno: 22. 6. 2016 15:15

Foto: www.dominikdavid.cz / Člověk a víra

Slavnostní obřad Oxfordské univerzity zvaný Encaenia, při němž se udělují tituly čestného doktora, má dlouholetou tradici a koná se pravidelně každý rok.

Začíná se průvodem do Sheldonian Theatre, kam vstoupí nejdříve universitní hodnostáři. Po podepsání se do Knihy čestných titulů vstupují za zvuku varhan do auly i ti, kteří mají ocenění přijmout.

Po zpěvu hymny 'Bože, chraň královnu' letošní slavnostní promoci zahájil Lord Patton. Tomáš Halík byl, jako každý z nominovaných, nejdříve všem přítomným představen, poté převzal z rukou rektora diplom čestného doktora teologie.

K rozhodnutí takto ocenit T. Halíka přispěla především jeho snaha o mezináboženský dialog; vliv mělo i získání prestižní Templetonovy ceny v roce 2014.

Tato ocenění ukazují na prostor mezinárodní intelektuální scény, a tam bych chtěl asi do budoucnosti nejvíc zaměřit svoji aktivitu," řekl již dříve pro TS ČBK T. Halík, čerstvě po vyhlášení jeho nominace.

Své nejvyšší akademické ocenění dnes udělila Oxfordská universita celkem devíti osobnostem, mezi nimiž je například i nositel Nobelovy ceny za ekonomii, profesor Paul Krugman, lord Mance – soudce Nejvyššího soudu Spojeného království, dále japonský architekt Kazuyo Sejima, hlavní designér Applu Jonathan Ive či estonský skladatel Arvo Pärt.

Před Tomášem Halíkem získali čestný doktorát Oxfordské univerzity pouze tři Češi: prezident Tomáš Garrigue Masaryk (v roce 1927), prezident Eduard Beneš (v březnu 1940) a prezident Václav Havel (v říjnu 1998).

Blahopřání kardinála Dominika Duky adresované T. Halíkovi naleznete ZDE.

T. Halík také před několika dny (16. června 2016) zahájil činnost Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství, které bude působit při pražské filozofické fakultě, též ve spolupráci právě s Oxfordskou univerzitou či Univerzitou Notre Dame. Svůj výzkum zaměří především na aspekty veřejného života a otázky týkající se rolí náboženství v současné společnosti.

(zdroj: ČTK, Tisková zpráva MK, www.ox.ac.uk)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021