Zveřejněno téma Světového dne migrantů a uprchlíků 2017

Téma příštího Světového dne migrantů a uprchlíků, který si bude katolická církev připomínat 15. ledna 2017, zní: Mladiství migranti, zranitelní a bez hlasu.
Publikováno: 23. 6. 2016 11:30

Foto: DFID - UK Department for International Developmemnt, CC BY

Informaci zveřejnilo ve středu vatikánské tiskové středisko.

„Tématem ‚Mladiství migranti, zranitelní a bez hlasu‘, chce Svatý otec upnout pozornost na ty nejmenší z malých. Děti často přicházejí do cílových zemí samy, nejsou schopny prosadit svůj hlas a snadno se stávají oběťmi vážného porušování lidských práv,“ komentuje téma Papežská rada pro pastoraci migrantů. „Je potřeba garantovat, aby v každé zemi, kam dorazí, požívali migranti a jejich rodiny plného uznání vlastních práv.“

Papežská rada také připomíná, že migrace není jen evropským nebo středoevropským fenoménem, nýbrž se týká všech kontinentů. Mezi migranty pak nejsou jen ti, kdo hledají práci nebo lepší životní podmínky, ale i dospělí a mladiství utíkající před skutečnými tragédiemi.

Světový den migrantů a uprchlíků se slavil poprvé 21. února 1915. Předcházel mu okružní dopis „Bolest a obavy“, který 6. prosince 1914 rozeslala vatikánská Posvátná konzistoriální kongregace. Žádala v něm ustanovení dne, který by zvýšil vnímavost vůči tématu migrace, a podpoření sbírky ve prospěch italských emigrantů a formace pastoračních pracovníků.

Světový den migrantů a uprchlíků připadá každoročně na první neděli po Křtu Páně.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021