Zveřejněno téma Světového dne migrantů a uprchlíků 2017

Téma příštího Světového dne migrantů a uprchlíků, který si bude katolická církev připomínat 15. ledna 2017, zní: Mladiství migranti, zranitelní a bez hlasu.
Publikováno: 23. 6. 2016 13:30

Foto: DFID - UK Department for International Developmemnt, CC BY

Informaci zveřejnilo ve středu vatikánské tiskové středisko.

„Tématem ‚Mladiství migranti, zranitelní a bez hlasu‘, chce Svatý otec upnout pozornost na ty nejmenší z malých. Děti často přicházejí do cílových zemí samy, nejsou schopny prosadit svůj hlas a snadno se stávají oběťmi vážného porušování lidských práv,“ komentuje téma Papežská rada pro pastoraci migrantů. „Je potřeba garantovat, aby v každé zemi, kam dorazí, požívali migranti a jejich rodiny plného uznání vlastních práv.“

Papežská rada také připomíná, že migrace není jen evropským nebo středoevropským fenoménem, nýbrž se týká všech kontinentů. Mezi migranty pak nejsou jen ti, kdo hledají práci nebo lepší životní podmínky, ale i dospělí a mladiství utíkající před skutečnými tragédiemi.

Světový den migrantů a uprchlíků se slavil poprvé 21. února 1915. Předcházel mu okružní dopis „Bolest a obavy“, který 6. prosince 1914 rozeslala vatikánská Posvátná konzistoriální kongregace. Žádala v něm ustanovení dne, který by zvýšil vnímavost vůči tématu migrace, a podpoření sbírky ve prospěch italských emigrantů a formace pastoračních pracovníků.

Světový den migrantů a uprchlíků připadá každoročně na první neděli po Křtu Páně.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020