Pane, chceš-li, můžeš mě očistit

Čtení z evangelia o uzdravení malomocného bylo inspirací pro téma středeční (22. června) generální audience s papežem Františkem. Chtít se nechat uzdravit, ale i sám se nebát dotýkat vyloučených, to jsou výzvy každého křesťana i dnes.
Publikováno: 24. 6. 2016 15:45

Foto: Daniel Ibanez/CNA

Malomocný, vyvrhel společnosti, který byl nucen se separovat, udělal všechno pro to, aby se sešel s Ježíšem a nejen to, udělal i vše podstatné pro to, aby ho mohl Ježíš uzdravit. Přes všechny obtíže ho vyhledal, aby mu v plné důvěře svěřil nepřímou prosbu: ‚Pane, chceš-li, můžeš mě očistit!‘ (Lk 5,12-16): „Uznává Ježíšovu moc, je si jist, že ho může uzdravit a že všechno závisí na Jeho vůli,“ řekl František.

„Předstupujeme-li před Ježíše, není třeba dlouhých promluv.“

Pokračoval: „Tato víra je silou, která mu umožnila zlomit každou konvenci a usilovat o setkání s Ježíšem. Poklekl před ním a nazval jej ‚Pánem‘. Prosba malomocného ukazuje, že předstupujeme-li před Ježíše, není třeba dlouhých promluv. Stačí pár slov, jen když jsou provázena plnou důvěrou v Jeho všemohoucnost a v Jeho dobrotu. Svěřit se vůli Boží totiž znamená odevzdat se Jeho nekonečnému milosrdenství.

„Křesťan nikoho neodepisuje a nechá přijít všechny.“

Projev papeže Františka byl ozvláštněn neobvyklou přítomností několika mladíků afrického původu, kteří seděli spolu se Svatým otcem na vyvýšeném prostranství. V průběhu audience se k nim František obrátil:

Ježíš nás učí, abychom se nebáli dotknout chudých a vyděděných, protože On je v nich. Dotknout se chudého nás může očistit od pokrytectví a jeho stav nás zneklidní. Dotýkat se vyloučených. Dnes mne tady doprovázejí tito mladíci. Mnozí si o nich myslí, že by bylo lépe, kdyby ve své zemi zůstali, ale také si tam mnoho vytrpěli. To jsou naši uprchlíci, kteří jsou mnohými považovány za vyloučené. Prosím vás, toto jsou naši bratři. Křesťan nikoho neodepisuje, přizná místo všem a nechá přijít všechny.“

Na závěr pak papež František všechny vyzval k zamyšlení: „Pomysleme na svoje ubohosti. Každý má ty svoje. Přemýšlejme poctivě. Kolikrát je skrýváme pod přetvářkou ‚dobrých způsobů‘. Právě tehdy je nezbytné, abychom sami poklekli před Bohem a prosili: ‚Pane, chceš-li, očisti mne!‘ A čiňte tak každý večer, než se uložíte ke spánku.

(zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020