Velehrad místem duchovní i finanční štědrosti

Pondělní velehradský večer patřil letošnímu Večeru lidí dobré vůle připraveného v kontextu Svatého roku milosrdenství. Benefičním koncertem, kterým provedlo duo Barbora Černošková a herec Filip Tomsa, vyvrcholil sobotní program dvoudenních cyrilometodějských oslav. Na Velehrad dnes dorazilo kolem 20 tisíc lidí a na charitativní projekty se vybrala částka 1 399 199 Kč.
Publikováno: 4. 7. 2016 23:30

foto: PETARDA PRODUCTION

Koncert Večer lidí dobré vůle zahájila skladbou Velkomoravský chorál stálice scény před velehradskou bazilikou Jiří Pavlica s Hradišťanem a Pěveckým sborem Stojanova gymnázia. Současný česko-slovenský pop pak na pódiu zastoupila k hudbě se navrátivší Jana Kirschner s kapelou Jelen, do vod vážné hudby pak nevážně, avšak virtuózně, zabrousil světoznámý houslista s šátkem na hlavě Pavel Šporcl za doprovodu Zlínské filharmonie Bohuslava Martinů dirigované Stanislavem Vavřínkem. Pomyslné kormidlo pak doslova hravým způsobem otočil písničkář Pavel Helan; celý program pak završili a publikum do varu uvedli Jitka Molavcová a Jiří Suchý s orchestrem divadla Semafor.

Štědrost ke Dnům lidí dobré vůle naštěstí patří

Výtěžek z dárcovských SMS zpráv a jiných finančních darů se v závěru pondělního dne vyšplhal na celkem 1 399 199 korun českých. Letos se přispívalo na konto VELEHRAD pro Nadační fond ADIUVARE a výtěžek činil 241 680 Kč; na konto CHARITA SVET pro sirotčinec při klášteře svatého Antonína z Hormizdu ve městě Al – Qush a zdravotní centrum jezídů Medical Point ve městě Sinjár se pak vybralo 157 519 Kč. Všem dárcům děkujeme!

V letošním Svatém roce milosrdenství pošleme část výtěžku na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Budeme tak pokračovat v pomoci, kterou započalo o Velikonocích Arcibiskupství olomoucké finanční sbírkou na podporu duchovních, kteří působí v uprchlických táborech nebo diecézích v Iráku,“ uvedl Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle.

A co bude dál? Jenom vítr ..., vlastně ne: Národní pouť

Cyrilometodějské oslavy vyvrcholí zítra, v úterý 5. července, slavnostní poutní mší svatou od 10.30 hod. Hlavním celebrantem bude olomoucký arcibiskup Jan Graubner a kazatelem kardinál Dominik Duka OP. Koncelebrovat budou téměř všichni biskupové Čech, Moravy a Slezska.

Po mši proběhne u ambitu koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Pokud jste koncert nemohli sledovat na místě, nebo jste nebyli u rádií či televizí, nezoufejte. Přenos koncertu naleznete v archivu ČT.

Více inofrmací a fotografie naleznete na webu organizátorů.

(zdroj: PETARDA PRODUCTION)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021