Obraz člověka v procesu utváření Evropy

Druhou část přednáškového cyklu s názvem "Obraz člověka v procesu utváření Evropy od středověku po moderní dobu" zahájí na Univerzitě Hradec Králové PhDr. František Holeček OM 20.2. v 18.00 hodin.
Publikováno: 19. 2. 2001 13:00

Hradec Králové: Přednáškový cyklus s názvem "Obraz člověka v procesu utváření Evropy od středověku po moderní dobu" vstupuje do své druhé části s počátkem semestru na Univerzitě Hradec Králové. Druhou sérii přednášek zahájí v úterý 20. února církevní historik PhDr. František Holeček OM, který promluví na téma "Východiska a důsledky středověké inkvizice". Program se koná 1x za měsíc v 18.00 hodin v průběhu akademického roku v nové budově Univerzity Hradec Králové (Hradecká 1227/4). 

Projekt uspořádal Diecézní teologický institut při královéhradeckém biskupství společně s Ústavem filosofie a společenských věd Univerzity Hradec Králové. Přednášky jsou součástí dvouletého projektu, který má představit některé určující rysy pojímání člověka v evropských dějinách a poukázat na jejich vliv při utváření středověké, novověké a moderní Evropy. Jednotlivá témata budou sledovat vybrané momenty tohoto procesu, přičemž společně s hledisky filozofickými a historickými mají být zohledněna i hlediska kulturní a náboženská.

V průběhu dalšího programu do Hradce Králové zavítají estetik PhDr. Petr Osolsobě, teolog a filosof doc.PhDr.ThDr. Karel Vrána a bývalý velvyslanec ČR ve Vatikánu doc.PhDr. František X. Halas.

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021