O čem píše 16. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace14. 4. 2001, 0.00

Praha: 16. číslo Katolického týdeníku (KT) sleduje církev očima protestantů. Přináší rozhovor s pastorem protestantského sboru Křesťanské společenství v Plzni Karlem Řežábkem, o tom, jak poznává katolickou církev. Kromě seznámení s Taizé přináší KT č. 16 také příběh psycholožky Karly Muselíkové, vedoucí rodinné poradny v Brně, která se pohybuje mezi dvěma církvemi - katolickou a husitskou. Exkurs do historie vztahů katolíků a protestantů napsal Dr. Martin Weiss.

Zahraniční rubrika přináší rozhovor s Petrou Procházkovou o obětech čečenské války: Odkud se vzalo vaše rozhodnutí vyměnit žurnalistiku za humanitární práci?

Původně jsem myslela, že budu s dětmi pracovat tak dva tři měsíce. Brala jsem to jako dovolenou, abych si trochu odpočinula od kamery a od psaní pitomých zpráv. Zdejší prostředí a podmínky jsem znala ze svého předchozího působení, když jsem jezdila do Čečenska jako novinářka. Myslela jsem, že v Grozném denní centrum zavedu, provoz se rozjede a já u toho dál být nemusím. Jenže časem se ukázalo, že práce pořád nekončí. A pak jsem si začala namlouvat, že jsem vlastně nepostradatelná, i když to samozřejmě není pravda. Také mi bylo trapné od těch lidí odejít. Upnuli se na mě, protože neznali žádného jiného cizince. Kromě dětí se k nám začali stahovat staří lidé z okolí, aby od nás také něco dostali. Tihle lidé vám začnou mazat med kolem úst. Říkají, jak vás milují, a že odtud nesmíte odejít. 'To nás opustíte?' ptají se vyčítavě. 'Odjedete si domů, kde to máte tak krásné, a nás tady v tom svrabu necháte?' Už proto se mi nechtělo odtud odjet. Můj muž pro ně navíc začal vymýšlet další věci, tak se to všechno odrazilo i v mém dalším působení v Grozném.

Domácí zpravodajství informuje mj. o průběhu diecézních setkání mládeže v jednotlivých diecézích a dále přináší výsledky výzkumu o roli církví ve společnosti. Kulturní rubrika zve např. na výstavu 'Propojení obrazem - Česká humanitární fotografie 1990-2000', která je instalována v budově Nejvyššího purkrabství Pražského hradu.