O čem píše 16. číslo Katolického týdeníku

Publikováno: 14. 4. 2001 2:00

Praha: 16. číslo Katolického týdeníku (KT) sleduje církev očima protestantů. Přináší rozhovor s pastorem protestantského sboru Křesťanské společenství v Plzni Karlem Řežábkem, o tom, jak poznává katolickou církev. Kromě seznámení s Taizé přináší KT č. 16 také příběh psycholožky Karly Muselíkové, vedoucí rodinné poradny v Brně, která se pohybuje mezi dvěma církvemi - katolickou a husitskou. Exkurs do historie vztahů katolíků a protestantů napsal Dr. Martin Weiss.

Zahraniční rubrika přináší rozhovor s Petrou Procházkovou o obětech čečenské války: Odkud se vzalo vaše rozhodnutí vyměnit žurnalistiku za humanitární práci?

Původně jsem myslela, že budu s dětmi pracovat tak dva tři měsíce. Brala jsem to jako dovolenou, abych si trochu odpočinula od kamery a od psaní pitomých zpráv. Zdejší prostředí a podmínky jsem znala ze svého předchozího působení, když jsem jezdila do Čečenska jako novinářka. Myslela jsem, že v Grozném denní centrum zavedu, provoz se rozjede a já u toho dál být nemusím. Jenže časem se ukázalo, že práce pořád nekončí. A pak jsem si začala namlouvat, že jsem vlastně nepostradatelná, i když to samozřejmě není pravda. Také mi bylo trapné od těch lidí odejít. Upnuli se na mě, protože neznali žádného jiného cizince. Kromě dětí se k nám začali stahovat staří lidé z okolí, aby od nás také něco dostali. Tihle lidé vám začnou mazat med kolem úst. Říkají, jak vás milují, a že odtud nesmíte odejít. "To nás opustíte?" ptají se vyčítavě. "Odjedete si domů, kde to máte tak krásné, a nás tady v tom svrabu necháte?" Už proto se mi nechtělo odtud odjet. Můj muž pro ně navíc začal vymýšlet další věci, tak se to všechno odrazilo i v mém dalším působení v Grozném.

Domácí zpravodajství informuje mj. o průběhu diecézních setkání mládeže v jednotlivých diecézích a dále přináší výsledky výzkumu o roli církví ve společnosti. Kulturní rubrika zve např. na výstavu "Propojení obrazem - Česká humanitární fotografie 1990-2000", která je instalována v budově Nejvyššího purkrabství Pražského hradu.

Související články

Další aktuality

Dobré umírání může přinést pokoj

Místnost plná přátel, děti, vnoučata, pes. Vzpomínky, smích, slzy a objetí, vůně jídla i otevřené víno. A uprostřed na lůžku odcházející stará paní, kvůli které tu všichni jsou. Tak může vypadat umírání, po kterém nezůstane pocit dluhu.
14.08.2020

Jubilejní pouť k Paladiu města Brna

V rámci letošních oslav Dne Brna bude 15. srpna v 18.00 hodin slavit pontifikální bohoslužbu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně u obrazu Panny Marie Svatotomské, Paladia města Brna, brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
14.08.2020

Biskup Martin David oslaví významné životní jubileum

Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David oslaví zítra, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, významné životní jubileum - 50 let.
14.08.2020

Brněnské Zahrady pod Petrovem - místo odpočinku

Díky evropské dotaci byly obnoveny Zahrady pod Petrovem, které jsou součástí areálu katedrály sv. Petra a Pavla. Realizací projektu vznikl unikátní prostor nejen pro odpočinek, ale i pro pořádání kulturních a společenských akcí.
13.08.2020

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Po prezidentských volbách v Bělorusku, mimochodem snad jediné zemi, jejíž občané nebyli podrobeni všeobecné koronavirové karanténě, propukly pouliční protesty neuznávající zvolení Alexandra Lukašenka. Demonstrace provází násilí a jedna osoba přitom přišla o život. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská opustila zemi a odešla do sousední Litvy, odkud vybízí k ukončení demonstrací. Mnoho demonstrantů bylo zatčeno. Vatikánský rozhlas se obrátil telefonicky na arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze v hlavním městě Minsk, aby jej požádal o stanovisko:
13.08.2020