O čem píše 16. číslo Katolického týdeníku

Publikováno: 14. 4. 2001 2:00

Praha: 16. číslo Katolického týdeníku (KT) sleduje církev očima protestantů. Přináší rozhovor s pastorem protestantského sboru Křesťanské společenství v Plzni Karlem Řežábkem, o tom, jak poznává katolickou církev. Kromě seznámení s Taizé přináší KT č. 16 také příběh psycholožky Karly Muselíkové, vedoucí rodinné poradny v Brně, která se pohybuje mezi dvěma církvemi - katolickou a husitskou. Exkurs do historie vztahů katolíků a protestantů napsal Dr. Martin Weiss.

Zahraniční rubrika přináší rozhovor s Petrou Procházkovou o obětech čečenské války: Odkud se vzalo vaše rozhodnutí vyměnit žurnalistiku za humanitární práci?

Původně jsem myslela, že budu s dětmi pracovat tak dva tři měsíce. Brala jsem to jako dovolenou, abych si trochu odpočinula od kamery a od psaní pitomých zpráv. Zdejší prostředí a podmínky jsem znala ze svého předchozího působení, když jsem jezdila do Čečenska jako novinářka. Myslela jsem, že v Grozném denní centrum zavedu, provoz se rozjede a já u toho dál být nemusím. Jenže časem se ukázalo, že práce pořád nekončí. A pak jsem si začala namlouvat, že jsem vlastně nepostradatelná, i když to samozřejmě není pravda. Také mi bylo trapné od těch lidí odejít. Upnuli se na mě, protože neznali žádného jiného cizince. Kromě dětí se k nám začali stahovat staří lidé z okolí, aby od nás také něco dostali. Tihle lidé vám začnou mazat med kolem úst. Říkají, jak vás milují, a že odtud nesmíte odejít. "To nás opustíte?" ptají se vyčítavě. "Odjedete si domů, kde to máte tak krásné, a nás tady v tom svrabu necháte?" Už proto se mi nechtělo odtud odjet. Můj muž pro ně navíc začal vymýšlet další věci, tak se to všechno odrazilo i v mém dalším působení v Grozném.

Domácí zpravodajství informuje mj. o průběhu diecézních setkání mládeže v jednotlivých diecézích a dále přináší výsledky výzkumu o roli církví ve společnosti. Kulturní rubrika zve např. na výstavu "Propojení obrazem - Česká humanitární fotografie 1990-2000", která je instalována v budově Nejvyššího purkrabství Pražského hradu.

Související články

Další aktuality

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
17.01.2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
17.01.2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
16.01.2020