Šamani a Zjevení

Dokument o touze člověka pronikat do nepoznaných oblastí lidského života a o nebezpečí, které nás na této cestě může potkat, vysílá Česká televize na 1. programu 11.10. od 22.20 hodin.
Publikováno: 9. 10. 2001 21:00

Praha: Podnětem k vytvoření dokumentárního filmu "Šamani a Zjevení" byla událost, která mohla skončit tragicky. 17.6.2001 bylo převezeno po požití čaje obsahujícího jed skopolamin do pražských nemocnic se známkami otravy 30 účastníků meditace vedené Petrem Chobotem. Petr Chobot byl vzat do vazby. Režisérka Svatava Kabošová však ve svém filmu nejde cestou investigativní publicistiky. Nesnaží se odhalit pachatele, který dal do čaje byliny obsahující jed. Chce nalézt odpovědi zejména na otázky, které vyplývají z hladu současné společnosti po duchovních prožitcích přesahujících běžný, fádní, materialisticky pojatý způsob života.

Mladí lidé se často ve snaze nalézt hlubší odpovědi na otázky, které se týkají smyslu života, uchylují k drogám. Často také hledají v náboženských směrech, které nejsou pro naši zemi typické - např. v šamanismu. Kolik je u nás skutečných šamanů? Snaha probudit v sobě citlivost pro jevy přesahující našich pět smyslů je v současné době módní. Kdekdo o sobě tvrdí, že má léčitelské schopnosti, vidí auru, umí čerpat energii z vesmíru atd. Magické rituály jsou lákavé. Je ale toto experimentování bezpečné? Nebo opravdu existují "duchovní pasti", ve kterých může člověk uvíznout? Existují temné síly, kterým můžeme z neznalosti propadnout? Jaké s tím mají zkušenosti psychiatři? A lze vůbec rozpoznat, zda můj duchovní vůdce není jedním z těch, kteří své schopnosti používají k ovládání a zneužívání druhých lidí?

Autorka pořadu se při hledání odpovědí obrátila i na křesťanské teology, ve snaze zjistit i to, proč je pro současného člověka křesťanství méně přitažlivé než jiné náboženské směry.

Dramaturgie: Lada Arnautová; kamera: Pravoslav Flak; námět, scénář, režie: Svatava Kabošová.
Vysílání: 11.10. od 22.20 hodin na 1. programu České televize (ČT 1); reprízy: 12.10. od 3.31 hodin na ČT 1 a 12.10. od 11.30 hodin na ČT 1.

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 tis euro). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019