Šamani a Zjevení

Dokument o touze člověka pronikat do nepoznaných oblastí lidského života a o nebezpečí, které nás na této cestě může potkat, vysílá Česká televize na 1. programu 11.10. od 22.20 hodin.
Publikováno: 9. 10. 2001 21:00

Praha: Podnětem k vytvoření dokumentárního filmu "Šamani a Zjevení" byla událost, která mohla skončit tragicky. 17.6.2001 bylo převezeno po požití čaje obsahujícího jed skopolamin do pražských nemocnic se známkami otravy 30 účastníků meditace vedené Petrem Chobotem. Petr Chobot byl vzat do vazby. Režisérka Svatava Kabošová však ve svém filmu nejde cestou investigativní publicistiky. Nesnaží se odhalit pachatele, který dal do čaje byliny obsahující jed. Chce nalézt odpovědi zejména na otázky, které vyplývají z hladu současné společnosti po duchovních prožitcích přesahujících běžný, fádní, materialisticky pojatý způsob života.

Mladí lidé se často ve snaze nalézt hlubší odpovědi na otázky, které se týkají smyslu života, uchylují k drogám. Často také hledají v náboženských směrech, které nejsou pro naši zemi typické - např. v šamanismu. Kolik je u nás skutečných šamanů? Snaha probudit v sobě citlivost pro jevy přesahující našich pět smyslů je v současné době módní. Kdekdo o sobě tvrdí, že má léčitelské schopnosti, vidí auru, umí čerpat energii z vesmíru atd. Magické rituály jsou lákavé. Je ale toto experimentování bezpečné? Nebo opravdu existují "duchovní pasti", ve kterých může člověk uvíznout? Existují temné síly, kterým můžeme z neznalosti propadnout? Jaké s tím mají zkušenosti psychiatři? A lze vůbec rozpoznat, zda můj duchovní vůdce není jedním z těch, kteří své schopnosti používají k ovládání a zneužívání druhých lidí?

Autorka pořadu se při hledání odpovědí obrátila i na křesťanské teology, ve snaze zjistit i to, proč je pro současného člověka křesťanství méně přitažlivé než jiné náboženské směry.

Dramaturgie: Lada Arnautová; kamera: Pravoslav Flak; námět, scénář, režie: Svatava Kabošová.
Vysílání: 11.10. od 22.20 hodin na 1. programu České televize (ČT 1); reprízy: 12.10. od 3.31 hodin na ČT 1 a 12.10. od 11.30 hodin na ČT 1.

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019