Šamani a Zjevení

Dokument o touze člověka pronikat do nepoznaných oblastí lidského života a o nebezpečí, které nás na této cestě může potkat, vysílá Česká televize na 1. programu 11.10. od 22.20 hodin.
Publikováno: 9. 10. 2001 21:00

Praha: Podnětem k vytvoření dokumentárního filmu "Šamani a Zjevení" byla událost, která mohla skončit tragicky. 17.6.2001 bylo převezeno po požití čaje obsahujícího jed skopolamin do pražských nemocnic se známkami otravy 30 účastníků meditace vedené Petrem Chobotem. Petr Chobot byl vzat do vazby. Režisérka Svatava Kabošová však ve svém filmu nejde cestou investigativní publicistiky. Nesnaží se odhalit pachatele, který dal do čaje byliny obsahující jed. Chce nalézt odpovědi zejména na otázky, které vyplývají z hladu současné společnosti po duchovních prožitcích přesahujících běžný, fádní, materialisticky pojatý způsob života.

Mladí lidé se často ve snaze nalézt hlubší odpovědi na otázky, které se týkají smyslu života, uchylují k drogám. Často také hledají v náboženských směrech, které nejsou pro naši zemi typické - např. v šamanismu. Kolik je u nás skutečných šamanů? Snaha probudit v sobě citlivost pro jevy přesahující našich pět smyslů je v současné době módní. Kdekdo o sobě tvrdí, že má léčitelské schopnosti, vidí auru, umí čerpat energii z vesmíru atd. Magické rituály jsou lákavé. Je ale toto experimentování bezpečné? Nebo opravdu existují "duchovní pasti", ve kterých může člověk uvíznout? Existují temné síly, kterým můžeme z neznalosti propadnout? Jaké s tím mají zkušenosti psychiatři? A lze vůbec rozpoznat, zda můj duchovní vůdce není jedním z těch, kteří své schopnosti používají k ovládání a zneužívání druhých lidí?

Autorka pořadu se při hledání odpovědí obrátila i na křesťanské teology, ve snaze zjistit i to, proč je pro současného člověka křesťanství méně přitažlivé než jiné náboženské směry.

Dramaturgie: Lada Arnautová; kamera: Pravoslav Flak; námět, scénář, režie: Svatava Kabošová.
Vysílání: 11.10. od 22.20 hodin na 1. programu České televize (ČT 1); reprízy: 12.10. od 3.31 hodin na ČT 1 a 12.10. od 11.30 hodin na ČT 1.

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019