Šamani a Zjevení

Dokument o touze člověka pronikat do nepoznaných oblastí lidského života a o nebezpečí, které nás na této cestě může potkat, vysílá Česká televize na 1. programu 11.10. od 22.20 hodin.
Publikováno: 9. 10. 2001 21:00

Praha: Podnětem k vytvoření dokumentárního filmu "Šamani a Zjevení" byla událost, která mohla skončit tragicky. 17.6.2001 bylo převezeno po požití čaje obsahujícího jed skopolamin do pražských nemocnic se známkami otravy 30 účastníků meditace vedené Petrem Chobotem. Petr Chobot byl vzat do vazby. Režisérka Svatava Kabošová však ve svém filmu nejde cestou investigativní publicistiky. Nesnaží se odhalit pachatele, který dal do čaje byliny obsahující jed. Chce nalézt odpovědi zejména na otázky, které vyplývají z hladu současné společnosti po duchovních prožitcích přesahujících běžný, fádní, materialisticky pojatý způsob života.

Mladí lidé se často ve snaze nalézt hlubší odpovědi na otázky, které se týkají smyslu života, uchylují k drogám. Často také hledají v náboženských směrech, které nejsou pro naši zemi typické - např. v šamanismu. Kolik je u nás skutečných šamanů? Snaha probudit v sobě citlivost pro jevy přesahující našich pět smyslů je v současné době módní. Kdekdo o sobě tvrdí, že má léčitelské schopnosti, vidí auru, umí čerpat energii z vesmíru atd. Magické rituály jsou lákavé. Je ale toto experimentování bezpečné? Nebo opravdu existují "duchovní pasti", ve kterých může člověk uvíznout? Existují temné síly, kterým můžeme z neznalosti propadnout? Jaké s tím mají zkušenosti psychiatři? A lze vůbec rozpoznat, zda můj duchovní vůdce není jedním z těch, kteří své schopnosti používají k ovládání a zneužívání druhých lidí?

Autorka pořadu se při hledání odpovědí obrátila i na křesťanské teology, ve snaze zjistit i to, proč je pro současného člověka křesťanství méně přitažlivé než jiné náboženské směry.

Dramaturgie: Lada Arnautová; kamera: Pravoslav Flak; námět, scénář, režie: Svatava Kabošová.
Vysílání: 11.10. od 22.20 hodin na 1. programu České televize (ČT 1); reprízy: 12.10. od 3.31 hodin na ČT 1 a 12.10. od 11.30 hodin na ČT 1.

Související články

Další aktuality

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Před polednem přišlo na Svatopetrské náměstí několik set lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval (Mt 14,22-33) evangelium této, 19. neděle liturgického mezidobí o Ježíši kráčejícím po vodě genezaretského jezera k loďce s učedníky zmítané v bouři.
09.08.2020

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež František zaslal list řeholní kongregaci Nejmenších františkánek od Nejsvětějšího Srdce (M.S.C.), u příležitosti jejich dnes zahájeného jubilejního roku, pojícího se k nadcházejícímu 100. výročí narození pro nebe jejich zakladatelky bl. Marie Markéty Caiani (1863-1921).
08.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 19. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 19. neděli v mezidobí má název Zachraň mě.
08.08.2020

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020