Tuž se, Broumovsko

Duchovní i architektonickou obnovu nejsevernějšího cípu Čech přibližuje pořad z cyklu "Cesty víry", který vysílá ČT na 1. programu 21.10. od 14.30 hodin.
Publikováno: 18. 10. 2001 18:00

Praha: Pořad s názvem "Tuž se, Broumovsko" nabízí Česká televize (ČT) na svém 1. programu v neděli 21. října od 14.30 hodin - v rámci cyklu "Cesty víry". Půvabná a zajímavá krajina Broumovska nese dodnes stopy sedmisetleté správy řeholním řádem benediktinů. Ti zde svojí hospodářskou obratností i promyšlenou pastorační prací vytvořili ostrov výsostné kultury a spirituality.
Přesto se nad krajem vznáší temný stín. Z důsledků dřívějších náboženských konfliktů i těch, které plynuly z polohy Broumovska jako hraničního území, se kraj vždy rychle vzpamatoval. Avšak poválečné období - vyhnání Němců a padesátiletá "správa" socialistická - bylo málem obdobím posledním. Opuštěné kostely, rozlámané kamenné kříže na křižovatkách zpustlých polních cest, nízká vzdělanost a velká nezaměstnanost. I tak může znít charakteristika Broumovska.

Do této situace přicházejí noví lidé, "cizinci" z jiných konců republiky, usídlují se zde a snaží se kraj probudit. Symbolicky to vyjadřuje nápis v jedné z kapliček, opravovaných v rámci obnovy kraje: "Věnováno obětem národnostní a náboženské nesnášenlivosti". Kapličku dal opravit jeden z místních lékařů. Pro obnovu kraje, kterou v projektu nazvali "Tuž se, Broumovsko", se "cizincům" daří strhnout i místní obyvatele.

Režie: Zdeněk Pojman. Pořad vznikl v tvůrčí skupině Antonína Trše a Markéty Štinglové.

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021