Tuž se, Broumovsko

Duchovní i architektonickou obnovu nejsevernějšího cípu Čech přibližuje pořad z cyklu "Cesty víry", který vysílá ČT na 1. programu 21.10. od 14.30 hodin.
Publikováno: 18. 10. 2001 20:00

Praha: Pořad s názvem "Tuž se, Broumovsko" nabízí Česká televize (ČT) na svém 1. programu v neděli 21. října od 14.30 hodin - v rámci cyklu "Cesty víry". Půvabná a zajímavá krajina Broumovska nese dodnes stopy sedmisetleté správy řeholním řádem benediktinů. Ti zde svojí hospodářskou obratností i promyšlenou pastorační prací vytvořili ostrov výsostné kultury a spirituality.
Přesto se nad krajem vznáší temný stín. Z důsledků dřívějších náboženských konfliktů i těch, které plynuly z polohy Broumovska jako hraničního území, se kraj vždy rychle vzpamatoval. Avšak poválečné období - vyhnání Němců a padesátiletá "správa" socialistická - bylo málem obdobím posledním. Opuštěné kostely, rozlámané kamenné kříže na křižovatkách zpustlých polních cest, nízká vzdělanost a velká nezaměstnanost. I tak může znít charakteristika Broumovska.

Do této situace přicházejí noví lidé, "cizinci" z jiných konců republiky, usídlují se zde a snaží se kraj probudit. Symbolicky to vyjadřuje nápis v jedné z kapliček, opravovaných v rámci obnovy kraje: "Věnováno obětem národnostní a náboženské nesnášenlivosti". Kapličku dal opravit jeden z místních lékařů. Pro obnovu kraje, kterou v projektu nazvali "Tuž se, Broumovsko", se "cizincům" daří strhnout i místní obyvatele.

Režie: Zdeněk Pojman. Pořad vznikl v tvůrčí skupině Antonína Trše a Markéty Štinglové.

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 tis euro). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019