Tuž se, Broumovsko

Duchovní i architektonickou obnovu nejsevernějšího cípu Čech přibližuje pořad z cyklu "Cesty víry", který vysílá ČT na 1. programu 21.10. od 14.30 hodin.
Publikováno: 18. 10. 2001 20:00

Praha: Pořad s názvem "Tuž se, Broumovsko" nabízí Česká televize (ČT) na svém 1. programu v neděli 21. října od 14.30 hodin - v rámci cyklu "Cesty víry". Půvabná a zajímavá krajina Broumovska nese dodnes stopy sedmisetleté správy řeholním řádem benediktinů. Ti zde svojí hospodářskou obratností i promyšlenou pastorační prací vytvořili ostrov výsostné kultury a spirituality.
Přesto se nad krajem vznáší temný stín. Z důsledků dřívějších náboženských konfliktů i těch, které plynuly z polohy Broumovska jako hraničního území, se kraj vždy rychle vzpamatoval. Avšak poválečné období - vyhnání Němců a padesátiletá "správa" socialistická - bylo málem obdobím posledním. Opuštěné kostely, rozlámané kamenné kříže na křižovatkách zpustlých polních cest, nízká vzdělanost a velká nezaměstnanost. I tak může znít charakteristika Broumovska.

Do této situace přicházejí noví lidé, "cizinci" z jiných konců republiky, usídlují se zde a snaží se kraj probudit. Symbolicky to vyjadřuje nápis v jedné z kapliček, opravovaných v rámci obnovy kraje: "Věnováno obětem národnostní a náboženské nesnášenlivosti". Kapličku dal opravit jeden z místních lékařů. Pro obnovu kraje, kterou v projektu nazvali "Tuž se, Broumovsko", se "cizincům" daří strhnout i místní obyvatele.

Režie: Zdeněk Pojman. Pořad vznikl v tvůrčí skupině Antonína Trše a Markéty Štinglové.

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019