O čem píše 43. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace19. 10. 2001, 19.00

Praha: 43. číslo Katolického týdeníku (KT) se zabývá tématem 'Vznik republiky'. Historik Jaroslav Šebek odpovídá v rozsáhlém rozhovoru na otázky např. 'Jaký byl vztah katolíků k novému státu?' či 'Proč pád habsburské monarchie přinesl vlnu antikatolických nálad?' Článek Jaroslava Kadlece mapuje okolnosti vzniku Československé církve a vztahu katolíků k nim. Prvorepublikový novinář Ferdinand Peroutka popisuje stržení mariánského sloupu v knize 'Budování státu'.

Zahraniční zpravodajství mj. přináší svědectví českého lékaře z jeho pracovního pobytu v jižním Súdánu a informuje o probíhajícím synodě biskupů v Římě. Na stránkách domácího zpravodajství se mj. Ing. Mojmír Kalný vyjadřuje k aktuálnímu tématu projednávání novelizace zákona o svobodě náboženského vyznání. Dále se KT č. 43 přináší informaci o první bohoslužbě nového apoštolského nuncia Erwina J. Endera a vrací se k závěrečnému ročníku Fora 2000, v rámci kterého se uskutečnila v pražské katedrále společná meditace zástupců pěti světových náboženství. Při ní přednesl prezident republiky Václav Havel poselství představitelům světových náboženství:
'Státníci, politici a další veřejní činitelé nemohou plně dostát své odpovědnosti za mír, respekt k lidským právům a obecnou prosperitu, budou-li odcizeni duchovním kořenům svých kultur. Pokorná otevřenost všemu, co z těchto kořenů proudí nebo může proudit do mysli soudobého lidstva, je podle našeho hlubokého přesvědčení jedním ze základních klíčů k uzdravení tohoto nemocného světa.'

Kulturní rubrika KT č. 43 nabízí mj. recenzi knihy O.A. Kukly 'Upřímná vyprávění poutníka svému duchovnímu otci'. Kniha - obvykle nazývaná 'Ruský poutník' - patří ke světovým bestsellerům.