Cesty víry o cestě do zaslíbené země

Publikováno: 2. 11. 2001 19:00

Praha: Hrdinkou dokumentárního filmu režiséra Konstantina Karageorgieva "Malá velká žena", který vysílá Česká televize v rámci pořadu "Cesty víry" v neděli 4. listopadu od 14.15 hodin na 1. programu, je drobná žena - Věra Berlinerová, která nyní žije i s rodinou v Izraeli. Její cesta do zaslíbené země byla velmi dramatická. Narodila v Čechách, v místech, kde se nyní rozlévá Orlická přehrada. Prožívala klidné a harmonické dětství, ve kterém nepocítila žádné potíže s tím, že je Židovka. Ve vesnici nebyl rabín, a tak chodila na hebrejštinu k místnímu faráři, který jí pomáhal i v rozšiřování znalostí Starého zákona. Tento muž její vyznání ctil a respektoval, stejně jako ctil a respektoval její otec víru jeho.

Když 30.1.1939 Adolf Hitler v Římském sněmu prohlásil, že výsledkem budoucí možné války bude "vyhlazení židovské rasy v Evropě", málokdo si tehdy připustil, že to německý diktátor myslí opravdu vážně. Ještě když Věrka odjížděla do koncentračního tábora, mnozí z těch, kteří jeli s ní, věřili, že když budou pilně pracovat, bude vše v pořádku... To, co prožila mladičká Věra potom, přesahuje fantazie autorů nejdramatičtějších děl. Přestože prošla peklem, zachovala si smysl pro humor a nadhled. Říká se, že vše zlé je pro něco dobré. Důkazem tohoto tvrzení může být laskavá moudrost, s níž se nyní dívá paní Věra na svět.

Reprízy: 5.11. ČT2 od 6.00 a 6.11. ČT2 od 15.25 hodin.

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020