O čem píše 45. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace2. 11. 2001, 17.00

Praha: 45. číslo Katolického týdeníku (KT) je věnováno 4. přikázání. Úvodní článek 'Ctít neznamená uctívat' napsal Ondřej Ptáček:
'Rodiče jsou z Božího určení původci člověka, proto jim v Desateru patří místo hned za Bohem, tj. za 'slovy' první desky. Pod výrazem otec nebo matka je však možné zahrnout také všechny ty, kdo otcovsky nebo mateřsky vedou člověka k Bohu. Rodiče, protože mají jako první zprostředkovávat svým dětem víru, jsou Božími pověřenci. Proto lze neposlušnost vůči rodičům chápat i jako vzpouru proti Bohu, a ta je také odpovídajícím způsobem trestána. To je samozřejmě pochopitelné v případě, že rodiče plní své povinnosti vůči Bohu. Rodičům však přísluší úcta i v případech, kdy tomu tak není, protože skrze ně byly děti uvedeny do života. Požadavek úcty v sobě zahrnuje i starost o rodiče.'
Další stránka uvádí pojednání Jiřího Skoblíka z Katolické teologické fakulty UK v Praze o ženském a mužském hnutí v církvi. Na duchovní straně nabízí KT č. 45 stati: 'Katechismus o čtvrtém přikázání' a 'Rodiče ve věku genové technologie' od Jaroslava Sýkory z Teologické fakulty JU v Českých Budějovicích.

Zahraniční rubrika mj. přináší reportáž o českých řádových sestrách v Estonsku a připomíná blahořečeného biskupa Pavola Petra Gojdiče.
Domácí zpravodajství nabízí mj. rozhovor s Jiřím Zajícem, který odešel z redakce náboženského života Českého rozhlasu, článek o charitativní organizaci Řádu sv. Lazara, dále se zmiňuje o novém kostele v Ostravě-Krásném Poli a připomíná celostátní setkání katechetů v Hradci Králové.
Kulturní rubrika tohoto čísla KT zve na výstavu do pražského Památníku národního písemnictví, která je věnovaná životu a dílu básníka Jaroslava Seiferta.